فعالیت مجهزترین مرکز پرتو درمانی مرکز و جنوب شرق کشور در یزد

سه شنبه ۰۲ شهریور ۱۳۹۵
فعالیت مجهزترین مرکز پرتو درمانی مرکز و جنوب شرق کشور در یزد

مرکز پرتو درمانی شهید رمضان‌زاده یزد‌ به عنوان مجهز‌ترین و شاخص‌ترین مرکز پرتو درمانی مستقل جنوب، جنوب شرق و مرکز کشور، نقش مهمی در کاهش استرس، ایجاد امیدواری و در نهایت سلامتی بیماران سرطانی کشور ایفا می‌کند.

به گزارش خبرگزاری برنا ، دکتر "مسعود شبانی" سرپرست این مرکز گفت : مرکز پرتو درمانی شهید رمضان‌زاده یزد یکی از مراکز مجهز و شاخص پرتو درمانی کشور است و این مرکز دارای دو بخش اصلی رادیوتراپی(پرتو درمانی) و آنکولوژی(شیمی درمانی) است.

وی پذیرش بیماران غیربومی،‌ درمان سه بعدی و ارائه خدمات تشخیصی درمانی رایگان برای بیمارانی که تحت پوشش بیمه هستند را از جمله ویژگی‌های مرکز تخصصی پرتودرمانی شهید رمضان‌زاده یزد عنوان کرد.

شبانی با بیان این که بسیاری از مراکز درمانی، خدمات رادیولوژی و شیمی‌درمانی را به عنوان بخشی از خدمات بیمارستان به بیماران ارائه می‌کنند،‌ اظهار کرد: مرکز شهید رمضان‌زاده یزد از جمله مراکز مستقل و شاخص کشور محسوب می‌شود که به دلیل تعدد ارائه خدمات، به سه دستگاه رادیوتراپی با انرژی‌های پایین، متوسط و بالا مجهز است.

سرپرست مرکز پرتو درمانی شهیدرمضان‌زاده همچنین وجود دستگاه اختصاصی "سی‌تی‌اسکن شبیه‌ساز سه بعدی تصاویر بدن" در این مرکز را از دیگر ویژگی‌های این مرکز عنوان و خاطرنشان کرد: این مرکز، مجهزترین و قدیمی‌ترین مرکز تخصصی و مستقل پرتو درمانی در منطقه‌ی جنوب شرق،‌ مرکز و جنوب کشور است.

وی با اشاره به این که حدود 30 درصد بیماران مرکز پرتو درمانی یزد را بیماران مهاجر و غیر بومی تشکیل می‌دهند،  تصریح کرد: تجهیزات فنی و درمان سه‌بعدی مرکز پرتو درمانی شهید‌رمضان‌زاده مهمترین عامل جذب بیماران غیر‌بومی از نقاط مختلف کشور به استان یزد است.

این مقام مسئول ادامه داد: بخش رادیوتراپی مرکز شهید رمضان‌زاده مجهز به سه دستگاه شتاب دهنده و یک دستگاه ‌سی تی اسکن است که تقریباً ماهانه بیش از 80 بیمار جدید را پذیرش می‌کند.

وی تعداد ارائه خدمات روزانه بخش رادیوتراپی را با احتساب بیماران حین درمان،‌ حدود 120 نفر عنوان کرد و افزود: بخش آنکولوژی یا همان شیمی درمانی سرپایی از دیگر بخش‌های مرکز پرتو درمانی شیهدرمضان‌زاده است که از نظر تعداد تخت بیمارستانی به 14 تخت شیمی‌درمانی بزرگسالان و سه تخت شیمی‌درمانی اطفال مجهز است.

شبانی در بخش دیگری از سخنان خود وجود "نرم‌افزار طراحی درمان" را از دیگر ویژگی‌های فنی و کاربردی مرکز پرتو درمانی شهید رمضان‌زاده خواند و خاطرنشان کرد: این نرم‌افزار نقش مهمی در مشخص شدن فرآیند دقیق شبیه‌سازی شده درمان قبل از شروع قطعی درمان ایفا می‌کند و استفاده حداکثری مقدار اشعه به تومور و حداقل میزان اشعه به بافت‌های مختلف از ویژگی‌های این نرم‌افزار است.

این مقام مسئول با تأکید بر ضرورت ارتقا و به روز نگه داشتن تجهیزات مرکز، افزود: خرید و راه‌اندازی دستگاه" براکی تراپی" ویژه درمانی سرطان‌های رحم در زنان با هزینه‌ای بالغ بر 20 میلیارد ریال از برنامه‌های در دستور کار مرکز است.

سرپرست مرکز پرتو درمانی شهید رمضان‌زاده‌ در مورد مشکلات این مرکز نیز یاداور شد: محاسبه کسورات زیاد و عدم به موقع پرداختی بیمه‌ها از جمله مشکلات جدی این مرکز است و از آن جایی که تجهیزات فنی پرتودرمانی از جمله وسایل پرخرج پزشکی محسوب می‌شود،‌ تأمین منابع مالی برای تعمیر و نگهداری آنها ضروری است

 

فعالیت مجهزترین مرکز پرتو درمانی مرکز و جنوب شرق کشور در یزد
از: برنا نیوز
فعالیت مجهزترین مرکز پرتو درمانی مرکز و جنوب شرق کشور در یزد