همایش یادمان شادروان عباس کیارستمی

جمعه ۱۲ شهریور ۱۳۹۵
همایش یادمان شادروان عباس کیارستمی

همایش یادمان عباس کیارستمی، فیلمساز برجسته کشور، در شهرستان قائمشهر برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری برنا و به نقل از روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قائمشهر، به همت موزه و خانه ریحانه کوتنا ،انجمن ادبی  قلم شمال، انجمن شعر و ادب و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قائمشهر همایش «شاعر سینما» یادمان فیلمساز برجسته کشور ،عباس کیا رستمی در مجتمع فرهنگی سینمایی حر برگزار شد.

دراین همایش احد جاودانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، سیدعلی علوی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قائمشهر، فردوس حاجیان، استاد و نویسنده برجسته کشور، محمدی، رئیس اداره سینمایی استان، میثم زندی، منتقد تئاتر و مدیر انجمن های نمایشی استان مازندران، محسن عزیزی، مدیر موزه و خانه ریحانه کوتنا، کیوان ملکی، دبیر انجمن شعر و ادب و انجمن ادبی قلم شمال، هنرمندان، شاعران و علاقمندان به ادبیات و هنر حضور داشتند.

کیوان ملکی در این همایش ضمن بر شمردن  فیلم های ساخته شده  عباس کیارستمی از جمله فیلم های گزارش، باد ما را خواهد برد، شیرین، ده، کپی برابر اصل، طعم گیلاس و... به آثار ادبی این سینماگر مانند «حافظ به روایت عباس کیارستمی»، «سعدی به روایت کیارستمی» و همچنین به کتاب رونمایی نشده ایشان با عنوان «شب در شعر فارسی» اشاره کرد.

دبیر انجمن ادبی قلم شمال در ادامه گفت: کتاب «شب در شعر فارسی» گردآوری اشعاری در وصف «شب» در آثار کهن ایران زمین است.

دبیر انجمن شعر و ادب قائمشهر همچنین تصریح کرد: اشتیاق بی اندازه برای ادامه زندگی در آثار عباس کیارستمی به اندازه ای است که  آدم های فیلم هایش، هرصبح با بهانه ای کوچک به همسایگان سلامی دوباره می دهند و در یک کلام می توان گفت آثار هنری این هنرمند فقید بهانه ای است برای زندگی.

در این همایش میثم زندی و فردوس حاجیان نیز مطالب ارزنده ای پیرامون آثار عباس کیارستمی بیان کردند.

محسن عزیزی، مدیر موزه خانه ریحانه کوتنا، در سخنانی کوتاه برگزاری یادمان این هنرمند را اتفاق خوب و میمون فرهنگی برای شهرستان قائمشهر دانست.

مدیر موزه خانه ریحانه کوتنا اظهار داشت: نگاه بسیار انسانی و معنوی به هستی و جهان در آثار کیارستمی باعث جاودانگی او و آثار هنری اش شده به طوری که منتقدان جهان دو فیلم او را جزو 100 فیلم برتر صد سال اخیر جهان برگزیده و معرفی کرده اند.

اهدای جوائز به شاعران و پذیرایی شام  شاعرانه پایان بخش این همایش بوده است.

از: برنا نیوز
همایش یادمان شادروان عباس کیارستمی