اعضای شانگهای اهداف آرمانی را فدای منافع کوتاه‌مدت نکنند

اعضای شانگهای اهداف آرمانی را فدای منافع کوتاه‌مدت نکنند

کارشناس سیاسی روس گفت: کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای برای رسیدن به اهداف آرمانی باید از منافع کوتاه مدت خویش دست بردارند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، شانزدهمین نشست سران شانگهای از امروز در تاشکند پایتخت ازبکستان آغاز می‌شود.

«اولگا سوخریاوا» کارشناس سیاسی روس به تشریح فعالیت سازمان همکاری شانگهای در مدت اخیر پرداخته و چالش‌های اعضای این سازمان را مورد بررسی قرار داده است.

سوخریاوا در این مطلب با اشاره به نشست امروز سازمان شانگهای در تاشکند گفت: کشورهای عضو این سازمان برای رسیدن به منافع کلان باید برنامه‌ریزی دقیق تر صورت داده و در کنار آن از برخی منافع کوتاه‌مدت خویش دست بردارند.

وی ادامه داد: در نشست اخیر وزرای امور خارجه کشورهای عضو این سازمان در چند روز گذشته تصمیمات قاطعی گرفته شدکه به اعتقاد کارشناسان منطقه نشان از هماهنگی اعضا و موفقیت این سازمان است.

تهدیدات تروریستی در مرزهای اعضای شانگهای

کارشناس سیاسی روس افزود: متاسفانه درحال حاضر رشد تروریسم در همه دنیا افزایش یافته است و کشورهای عضو سازمان شانگهای در مرزهای خود شاهد اقدامات تروریستی هستند.

سوخریاوا با اشاره به حوادث اخیر شهر «آکتوبه» قزاقستان گفت: این واقعیت گویای انتشار افراطگرایی و تروریسم در کشورهای آسیای مرکزی است و لازمه مبارزه با این اقدامات برنامه دقیق و جامع این سازمان است.

وی افزود: وضعیت افغانستان که منبع انتقال بی ثباتی، جنایات، تروریسم و قاچاق مواد مخدر به کشورهای آسیای مرکزی است، همچنان متشنج است.

کارشناس روس در بخشی دیگر از این مطلب به نقاط ضعف سازمان همکاری شانگهای اشاره کرده و افزود: یکی از نقاط ضعف سازمان همکاری شانگهای نگرانی آن از معرفی شدن به عنوان یک اتحاد نظامی می‌باشد.

وی قدرت طلبی برخی کشورها عضو را یکی دیگر از مشکلات پیش رو نشست سازمان همکاری شانگهای در تاشکند برشمرد.

سوخریاوا افزود: کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای برای رسیدن به اهداف آرمانی باید از منافع کوتاه مدت خویش دست بردارند.

سازمان همکاری شانگهای یک سازمان بین المللی بین دولتی است که در تاریخ 15ژوئن سال 2001 میلادی در شانگهای چین از سوی قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شده است.

اکنون جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، مغولستان و بلاروس اعضای ناظر این سازمان هستند.

ارمنستان، آذربایجان، نپال و کامبوج نیز از تاریخ 19 تیر ماه سال 1394 (10 ژوئیه سال 2015 میلادی) به صف ترکیه و سریلانکا پیوستند و شریک گفت‌وگو با این سازمان شدند.

در تاریخ 19 تیر ماه سال 1394 (10 ژوئیه سال 2015 میلادی) در نشست اوفا (روسیه) تصمیم گرفته شد که تدابیر پذیرفتن هندوستان و پاکستان به عضویت سازمان همکاری شانگهای آغاز شود.

اعضای شانگهای اهداف آرمانی را فدای منافع کوتاه‌مدت نکنند