Home

عید فطر محصول شیرینی شب‌زنده‌داری روزه‌داران است/ زکات فطره شرط قبولی روزه ماه رمضان

سه شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۵
عید فطر محصول شیرینی شب‌زنده‌داری روزه‌داران است/ زکات فطره شرط قبولی روزه ماه رمضان

فارس از پاداش عبادت‌های عارفانه و شب‌زنده‌داری روزه‌داران که به شیرینی دوری از گناه و پلیدی مبدل شده است، گزارش می‌دهد.

به گزارش فارس از قزوین، ماه مبارک رمضان چه مبارک ماهی است و باب خیری بوده که در آن احسان،‌ نیکوکاری و انفاق پررنگ‌تر از روزهای سال دیده می‌شود چراکه با یک عمل می‌توانی هزار باب نیک را برای خود رقم بزنی.

خداوندا تو در رمضانت دستان دشمن مرا که خود او را ابلیس نامیدی بسته بودی، نباشد که دستان او برایم با هوی و هوسی باز شود که من از شر او به تو پناه می‌آرم.

من با آمدن رمضانت با خواندن دعای افتتاحت به بهشتی زیبا در این ماه وارد شدم و حال باید با دعای وداع سید ساجدینت با آن خداحافظی کنم و این چقدر سخت است...

گام نهادن در مسیر تقوا و پرهیزگاری به این تعبیر است که پاک شدن انسان از آلودگی‌ها و پلیدی‌ها موجب تولد دوباره فطرت پاک و خدایی او خواهد شد.

چه شبهایی ز دست این گدا رفت ...

سحرهای پر از عشق و صفا رفت ...

خداحافظ دعاهای مبارک ...

بهار رحمت و ذکر خدا رفت ...

فارس از پاداش عبادت‌های عارفانه روزه‌داران که به شیرینی دوری از گناه و پلیدی مبدل شده است گزارش می‌دهد که از نظر می‌گذرد:

* برگزاری نماز عید سعید فطر در 210 امامزاده و بقعه متبرکه قزوین

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوین با اشاره به پیش رو بودن عید سعید فطر اظهار کرد: عید فطر عید عبودیت و بندگی است و در این روز مؤمنان روزه‌دار طبق سنوات گذشته نماز باشکوه عید فطر را در پایان یک ماه عبادات و روزه‌داری، پاداش اخلاص و بندگی خود را از حق تعالی دریافت می‌کنند.

حجت‌الاسلام مصطفی نوروزی با اشاره به برگزاری نماز باشکوه عید سعید فطر در استان قزوین اضافه کرد: نماز عید سعید فطر در 210 امامزاده و بقعه متبرکه این استان برگزار می‌شود که برگزاری این نماز یکی از چند طرح داخلی طرح ضیافت الهی است که این طرح امسال با استقبال خوبی از سوی روزه‌داران در سطح امامزادگان استان قزوین روبه‌رو شد.

وی تصریح کرد: طرح ضیافت الهی با هدف تقویت باورها، اعتقادات، فضای معنوی و قرآنی در جامعه در سطح امامزادگان استان قزوین برگزار شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین خاطرنشان کرد: از سایر برنامه‌های طرح ضیافت الهی می‌توان به برگزاری محافل انس با قرآن با حضور قاریان مصری و قاری برجسته مصری عبدالناصر هرک و سایر قاریان استانی، کشوری و بین‌المللی اشاره کرد.

نوروزی ادامه داد: برگزاری مراسم جزءخوانی و ترتیل‌خوانی قرآن کریم در سطح امامزادگان و بقاع متبرکه یکی دیگر از برنامه‌های طرح ضیافت الهی بود که در استان قزوین با استقبال خوبی روبه‌رو شد.

این مسؤول بیان کرد: برگزاری و مشارکت در ترتیل جزءخوانی قرآن کریم با مشارکت چند دستگاه استانی و پخش زنده از صدا و سیمای مرکز قزوین انجام شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین یادآور شد: لیالی قدر در 120 امامزاده این استان، برنامه شب‌زنده‌داری در سی شب در بسیاری از امامزاده‌های استان قزوین از جمله آستان مقدس بی‌بی زبیده خاتون(س)، آمنه خاتون(س) و آستان مقدس امامزاده اسماعیل(ع) در قالب طرح ضیافت الهی برگزار شد.

نوروزی با بیان اینکه مراسم جشن میلاد کریم اهل‌بیت(ع) در 150 امامزاده استان قزوین برگزار شد،‌ عنوان کرد: این مراسم در آستان مقدس امامزاده حسین(ع) شهر قزوین به صورت ویژه برگزار شد که از دیگر برنامه‌های اداره‌کل اوقاف و امور خیریه این استان طی ماه رمضان سال جاری بود.

وی تصریح کرد: علاوه بر طرح ضیافت الهی طی ایام ماه مبارک رمضان پاسخگویی به احکام و مسائل شرعی در تمام امامزداگان با حضور مبلغان با تجربه و کارشناس مذهبی از شهر قم و قزوین به صورت بومی و غیر بومی برگزار شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین گفت: بالغ بر 50 مبلغ به صورت گردشی در تمام امامزادگان این استان حضور داشتند و برگزاری جلسات تفسیر قرآن کریم در شب‌های ماه مبارک رمضان نیز از جمله این برنامه‌ها است.

نوروزی مطرح کرد: ایستگاه نماز عید سعید فطر در استان قزوین همچون سال‌های گذشته برگزار شده که امسال نیز در 200 تا 210 امامزاده استان قزوین برگزار می‌شود.

این مسؤول بیان کرد: 9 امامزاده شاخص شهر قزوین از جمله امامزاده اسماعیل(ع) روستای باراجین، امامزاده اباذر روستای دربند، امامزاده احمد و محمود(ع) حصارخروان شهرستان البرز،‌ امامزاده محمد و طاهر(ع) شهرستان آوج،‌ بقعه آقاسیدعلی شارینی شهرستان تاکستان نماز عید سعید فطر برگزار می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین ادامه داد: در روز عید سعید فطر ویژه برنامه‌ای برای اقامه نماز صبح آغاز و بیان ادعیه و اذکار در امامزادگان و اماکن مذهبی این استان صورت می‌گیرد و همچنین احکام فطریه، کفاره و طریق پرداخت آن در بین نمازگزاران بیان شده و کفاره و فطریه در این مکان‌ها نیز جمع‌آوری می‌شود.

* عید فطر، عید پاداش شب‌زنده‌داری روزه‌داران است

مدیر حوزه علمیه استان قزوین در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در قزوین با بیان عید سعید فطر عید بندگی و جدا شدن گناهان است، اظهار کرد: این عید پاداش عبادت‌های عارفانه و شب‌زنده‌داری روزه‌داران بوده که به شیرینی دوری از گناه و پلیدی مبدل شده است.

حجت‌الاسلام علی عباسی ادامه داد: در یک ماه عبودیت و بندگی انسان از امتحانی بزرگ که برایش تقدیر شده است سربلند بیرون می‌آید که برپایی نماز عید سعید فطر نشان از این سربلندی بوده و بیانگر وحدت مسلمین است.

وی با اشاره به اهمیت و فضیلت نماز عید فطر بیان کرد: عظمت و برکات نماز عید فطر باید به عنوان یک همایش دینی در جامعه حفظ شود چراکه با اقامه باشکوه و گسترده این نماز انسان بعد از گذشت یک ماه رمضان از اجر و پاداش وعده داده شده، برخوردار می‌شود.

مدیر حوزه علمیه استان قزوین مطرح کرد: تزکیه و خودسازی نفس یکی از مهم‌ترین اهداف ایمان است که انسان باید آن را در طول زندگی و عمر خود پیاده کند.

عباسی با بیان اینکه پرداخت زکات فطره یکی از واجبات بوده که در دین اسلام به آن تأکید فراوانی شده تشریح کرد: این مهم شرط قبولی روزه ماه رمضان است که باید به فرد مستحق پرداخت کرد.

این مسؤول به راه کمال و مؤلفه‌های آن اشاره و عنوان کرد: می‌توان به آسانی و تلاش درست به این راه رسید چراکه راه کمال راه رسیدن به خداوند است.

مدیر حوزه علمیه استان قزوین خاطرنشان کرد: تزکیه نفس تلاش درونی می‌خواهد تا راه رسیدن به کمال در انسان مهیا شود و در این میان نیز اهل تزکیه باید از خودستایی و استقلال در آن خودداری کرده و پرهیز کنند.

*روزه‌داری تمرین گذشت از هوا و هوس و دنیاطلبی است

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوین یکی از مهم‌ترین راهکارهای عبودیت و بندگی را خودشناسی و خودسازی عنوان و اظهار کرد: عید سعید فطر تنها با کناره گرفتن از هوا و هوس و غفلت محقق می‌شود چراکه ماه مبارک رمضان راهی است که انسان را به تقوا رسانده و آن را در مسیر الهی قرار می‌دهد.

حجت‌الاسلام علی‌نعمت‌اللهی بیان کرد: راه رسیدن به تقوا یکی از مهم‌ترین فضائل ماه مبارک رمضان بوده و عید سعید فطر نیز مژده همین فضل است که خداوند برای یک ماه بندگی بندگانش جشنی را به نام عید فطر محقق کرده است.

وی با بیان اینکه زکات فطره امری ضروری و جزء واجبات دین است، تصریح کرد: عید فطر دارای نمادی است که تمام مسلمانان جهان و امت اسلامی را منتظر آمدنت موعد زمان کرده تا نماز شکرانه یک ماه بندگی را با امامت او برگزار کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین با اشاره به اینکه روزه‌داری تمرین گذشت از هوا و هوس و دنیاطلبی است، یادآور شد: فطریه دادن نماد وابسته نشدن به دنیا و تعلقات آن است که می‌طلبد انسان در پرداخت آن دریغ و کوتاهی نکند.

* عید رمضان آمد و ماه رمضان رفت، صد شکر که این آمد و صد شکر که آن رفت...

بنابر این گزارش،‌ ماه  مبارک رمضان آمد و رفت، زمین و زمان، دریاها و اقیانوس‌ها همه و همه به انتظار آمدنت نشسته‌اند و می‌نشینند، نامت که می‌آید بغضی گلویم را می‌فشارد، اشک شوق از چشم‌هایم روانه می‌شود و در نبود تو گویی اینجا دریایی شده است.

ماهی‌ها هم کنار ساحل به انتظار آمدنت به شن‌های ساحل دلم نزدیک‌تر می‌شوند و با من حرف می‌زنند و انتظار را معنا می‌کنند و اللّهُمَّ لَکَ صُمنا و عَلى رِزقِکَ أفطَرنا، فَتَقَبَّل مِنّا إنَّکَ أنتَ السَّمیعُ العَلیمُ را زمزمه می‌کنند.

تو با ذوالفقار حیدر و شجاعت حسین(ع) می‌آیی، پس یقین دارم که می‌آیی، چون گام‌هایت در هر ثانیه‌های وجود قلبم حس می‌شوند و نوید آمدنت را خبر می‌دهند.

پس عاشقانه در انتظارت می‌مانم، چون باران که ببارد پرنده‌ها هم می‌آیند، آری پرنده‌ها که بیایند، یار نیز خواهد آمد.

بیا که آمدنت عیدیِ منتظران در عید مسلمین است...

******************

گزارش: کبری مردعلی

******************

عید فطر محصول شیرینی شب‌زنده‌داری روزه‌داران است/ زکات فطره شرط قبولی روزه ماه رمضان
عید فطر محصول شیرینی شب‌زنده‌داری روزه‌داران است/ زکات فطره شرط قبولی روزه ماه رمضان
عید فطر محصول شیرینی شب‌زنده‌داری روزه‌داران است/ زکات فطره شرط قبولی روزه ماه رمضان
از: خبرگزاری فارس
عید فطر محصول شیرینی شب‌زنده‌داری روزه‌داران است/ زکات فطره شرط قبولی روزه ماه رمضان