حجت‌الاسلام امامی؛ پای ثابت تفسیر قرآن و تفسیر نهج البلاغه

سه شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۵
حجت‌الاسلام امامی؛ پای ثابت تفسیر قرآن و تفسیر نهج البلاغه

شیخ جعفر امامی در حقیقت یکی از اصحاب گردآوری تفسیر ارزشمند و 27 جلدی نمونه است که این تفسیر با نظارت و راهبری آیت‌الله مکارم شیرازی به سرانجام رسید.

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، در آخرین روز از ماه مبارک رمضان سال 1360 هجری قمری در خانواده‌ای روستایی از توابع داراب شیراز، نوزادی متولد شد که جعفر نام گرفت.

او از نوجوانی به حوزه علمیه داراب رفت تا علوم دینی بیاموزد و اقامت او در این حوزه، چهار سال بیشتر به طول نینجامید؛ چرا که پس از آن راه قم را در پیش گرفت تا به تکمیل تحصیلات خود بپردازد.

شیخ جعفر در قم ابتدا به مدرسه رضویه رفت و پس از تکمیل دروس مقدمات و سطح، از درس بزرگانی مانند حضرات آیات سید محمدرضا گلپایگانی، میرزا هاشم آملی، شیخ مرتضی حائری یزدی، شیخ علی پناه اشتهاردی، شیخ حسین نوری و غلامحسین شرعی کسب فیض کرد.

او همچنین فلسفه را از آیت‌الله جوادی آملی و عرفان را از آیت الله حسن‌زاده آملی فرا گرفت و در درس تفسیر آیت‌الله مشکینی نیز شرکت می‌کرد.

او در آن سال‌ها و برای تبلیغ، به روستاهای اطراف اراک می‌‌رفت و با فرقه ضاله بهائیت که در آن سال‌ها تبلیغ فراوان می‌کردند، به مبارزه می‌پرداخت که کتاب ارزشمند «پای سخنان پدر» از او و درباره افشاگری در زمینه فرقه ضاله بهائیت، حاصل همان سال‌هاست.

وی همچنین پس از انقلاب و در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک، سال‌ها به تدریس معارف اسلامی برای دانشجویان همت گمارد و تلاش کرد تا ارتباط وثیقی با دانشجویان داشته باشد. 

اما به نظر می‌رسد مهمترین استاد شیخ جعفر امامی شیرازی، آیت الله ناصر مکارم شیرازی بوده است؛ چرا که شیخ جعفر سال‌ها از محضر ایشان بهره گرفت و مشارکت این استاد و شاگرد، ماحصل بسیار مبارکی را در پی داشت.

شیخ جعفر امامی در حقیقت یکی از اصحاب گردآوری تفسیر ارزشمند و 27 جلدی نمونه است که در کنار حضرات آیات و حجج اسلام محسن قرائتی، داوود الهامی، سید حسن شجاعی، سید نورالله طباطبایی، محمود عبداللهی، محمد محمدی اشتهاردی، اسدالله ایمانی، عبدالرسول حسنی و محمدرضا آشتیانی و با نظارت و راهبری حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی، آن اثر برگزیده را به سرانجام رساندند.

او همچنین در سال 1382 و پس از فراگیر شدن این تفسیر در بین عموم مردم، با حکم حضرت آیت الله مکارم شیرازی، سرپرستی گروه بازنگری تفسیر را عهده‌دار شد و به خوبی از پس این مسؤولیت نیز برآمد.

شیخ جعفر امامی در عین حال در نگارش برخی آثار دیگر نیز با آیت‌الله مکارم شیرازی همکاری و مشارکت داشت که تفسیر «پیام امام» به عنوان ماحصل جلسات تفسیر نهج البلاغه به سرپرستی او و حضور حضرات آیات و حجج اسلام ارسطا، قدمی، داوودی و آشتیانی از آن جمله است.

از این عالم فرزانه و محقق ارجمند همچنین آثار دیگری هم به یادگار مانده است که از آن جمله می‌توان به «انواری از نهج البلاغه»، «شأن نزول آیات قرآن برگرفته از تفسیر نمونه»، «لغات قرآنی برگرفته از تفسیر نمونه»، «راهنمای تفسیر نمونه»، «بانوی بهشتی از نگاه روایات»، «صدا و سیمای مطلوب از نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی»، «آیت الله احمدی میانجی آنطور که من دیدم»، «روزه و آب درمانی؛ روش نوین برای درمان بیماری‌ها» (2 جلد)، «اسلام و مسائل روز»، «رساله‌ای درباره خمس معادن»، «بهترین راه غلبه بر نگرانی‌ها و ناامیدی‌ها» و «پیش از طلبگی بخوانید»، از آن جمله است.

وی همچنین در نگارش و تدوین برخی کتب دیگر نیز مشارکت و همکاری داشته است که از آن جمله می‌توان به «دائره المعارف فقه مقارن» و «طرحی نو در تدریس عقائد» اشاره کرد.

این عالم فرهیخته همچنین در جریان مبارزات و نهضت امام خمینی هم قرار داشت و تلاش‌های فراوانی در این زمینه داشته است. وی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بود و در کمیته بررسی مدارک علمی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه هم عضویت داشت. او در عین حال از اعضای شورای مرکزی جامعه اسلامی ناصحین قم بود.

و امروز، سالروز تولد حجت الاسلام و المسلمین شیخ جعفر امامی شیرازی است؛ عالمی محقق و مجاهدی علمی که سرانجام در 70 سالگی بدرود حیات گفت و پس از اقامه نماز بر پیکرش توسط آیت الله ناصر مکارم شیرازی، در مقبره 38 صحن اصلی حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) به خاک سپرده شد. روحش شاد.

حجت‌الاسلام امامی؛ پای ثابت تفسیر قرآن و تفسیر نهج البلاغه