افزایش تنش میان اتریش و مجارستان بر سر کنترل‌های مرزی

شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۵
افزایش تنش میان اتریش و مجارستان بر سر کنترل‌های مرزی

روابط اتریش و مجارستان همزمان با اعمال بازرسی‌های شدیدتر در مرز دو کشور دچار تنش شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، بازرسی‌های امنیتی در مرز میان اتریش و مجارستان به شدت افزایش یافته و همین امر نیز باعث بیشتر شدن تنش‌ها میان این دو کشور اروپایی شده است.

بنا بر گزارش شبکه «یورونیوز»،‌ «ولفگانگ سوبوتکا» وزیر کشور اتریش به دنبال افزایش تدابیر امنیتی در مرز مجارستان با این کشور همسایه، به شدت از مقامات مجارستانی انتقاد کرد.

این در شرایطی است که برخی منابع خبری اعلام کرده‌اند که تصمیم مجارستان به افزایش تدابیر امنیتی و بازرسی‌های مرزی در مرز با اتریش دقیقا به این دلیل است که اتریش نیز اخیرا کنترل‌های مرزی را در مرز خود را مجارستان افزایش داده بود.

بر اساس این گزارش، افزایش بازرسی‌های مرزی در مرز مجارستان-اتریش باعث بوجود آمدن صف‌های طولانی پشت درهای مرز مجارستان شده است.

وزیر خارجه مجارستان روز 7 جولای (17 تیرماه) اعلام کرد: «من تصور می‌کنم آنجه اتریشی‌ها در مرز مشترک در حال انجام آن هستند، غیرقابل توجیه است.»

بنا بر گزارش خبرگزاری «رویترز»، صدها هزار نفر از پناهجویان سال گذشته از مرز مجارستان وارد اتریش شدند که اکثر آنها سفر خود را به سمت آلمان یا سوئد ادامه دادند.

سخنگوی وزارت کشور اتریش اعلام کرد، بازرسی‌های موقت مرزی سال گذشته پس از آن در مرز با مجارستان اعمال شد که 71 مهاجر بر اثر خفگی در یک کامیون در نزدیکی مرز جان خود را از دست دادند و عامل اصلی این اتفاق نیز قاچاقچیان انسان بودند.

وی افزود، این کنترل‌های مرزی گسترده‌تر توسط کمیسیون اروپا تصویب شده بود، در شرایطی که مجارستان مجوز انجام چنین اقداماتی را ندارد.

افزایش تنش میان اتریش و مجارستان بر سر کنترل‌های مرزی