محیط زیست به جای سلاح چماق به دست ما داده است

دوشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۵
محیط زیست به جای سلاح چماق به دست ما داده است

سه نفر از محیط بانان کشورمان ماه گذشته در راه دفاع از محیط زیست کشور شهید شدند سرنوشتی که ممکن است امروز برای یکی دیگر از محیط بانان کشورمان رقم بخورد چرا که آنها می‌گویند محیط زیست به جای سلاح چماق به دست ما داده است و ما مغلوب قانون جنگل هستیم.

خبرگزاری فارس-گروه جامعه: چند هفته‌  است که خبر شهادت سه محیط بان عزیز کشورمان در صدر اخبار محیط زیست کشور قرار دارد و روز گذشته نیز خبر مجروح شدن یکی دیگر از محیط بانان قلب فعالان و حامیان محیط زیست کشور را به درد آورد.

گفته‌های محیط بانانی که در راه دفاع از محیط زیست و حیات وحش کشورمان تلاش می‌کنند تا مبادا خدشه‌ای بر صورت محیط زیست کشور بیفتد و با کمترین امکانات به جنگ شکارچیان غیرمجاز و متجاوزان می‌روند حکایت از قصه‌های پردردی دارد که اگر گوش شنوایی برای آنها وجود داشت شاید هم اکنون شاهد دومینوی شهادت محیط بانان در دفاع از حیات وحش و محیط زیست کشور نبودیم.

یکی از محیط بانانی که سال‌ها در راه دفاع از حیات وحش کشور فعالیت داشته است با بیان اینکه در سال‌های اخیر با توجه به افزایش جرایم زیست محیطی هیچ‌گونه حمایت قضایی در روند رسیدگی به پرونده‌ها وجود ندارد و برای یک پرونده مشابه چند رأی مختلف داده می‌شود، می‌گوید: حق الکشف بسیار کمی به محیط بانان پرداخت می‌شود، کمبود شدید امکانات و تجهیزات محیط بانان نسبت به شکارچیان و ممنوعیت استفاده از سلاح موضوعاتی است که این مشکلات را چندین برابر کرده است.

 

این محیط بان کشورمان اظهار داشت: هر ماه از ما تعهد می‌گیرند که اگر هر نوع زیاده روی انجام دهید عواقب آن بر عهده خودتان است و سازمان هیچ نوع حمایتی انجام نمی‌دهد، بنابراین ما به هیچ عنوان اجازه استفاده از سلاح نداریم و به جرأت می‌توان گفت اگر مردم و NGO‌ها نبودند مطمئن باشید بیشتر محیط بانان اعدام می‌شدند.

این در حالی است که رئیس سازمان محیط زیست در پاسخ به اینکه چند نفر از محیط بانان هم اکنون در بند هستند می‌گوید بهتر است این آمار گفته نشود اما خوشبختانه مشکل بسیاری از آنها حل شده است و تعدادی از محیط بانان که محکوم به اعدام بودند با تلاش خانواده‌های این محیط بانان و سازمان محیط زیست آزاد شد‌ه‌اند.

وی افزود: قانون به کارگیری سلاح بسیار مبهم و گنگ است، تبصره 9 ماده 3 قانون به کارگیری سلاح شفاف نیست چراکه در مورد مأموران انتظامی مواردی که مجاز به استفاده از سلاح هستند مشخصا عنوان شده است اما در مورد محیط بانان اگر به کسی به حق شلیک شود اتفاقی که می‌افتد این است که به راحتی با گرفتن وکیل حق محیط بانان ضایع می‌شود چون ما در بیابان‌ها هیچ شاهدی نداریم.

یکی دیگر از محیط بانان با انتقاد از اینکه تعداد نیروهای محیط بان در کشور بسیار کم است، گفت: هم اکنون در مجموع 2 هزار و 800 محیط بان در کشور فعالیت می‌کنند درحالیکه  11 هزار نفر باشیم و تعداد محیط بانان موجود تنها 25 تا 30 درصد این تعداد است.

وی افزود: قانون جنگل در طبیعت حاکم است هرکسی قوی‌تر است پیروز تر است بهتر است بگویند به جای سلاح چماق به دست ما داده‌اند چماقی که هیچ فایده‌ای برای ما ندارد از آن طرف می‌شنویم مشاور رئیس سازمان می‌گوید محیط بانان باید خلع سلاح شوند!

در حالیکه رئیس سازمان محیط زیست می‌گوید اخیراً محیط بانان درجه‌دار شده‌اند و بر اساس درجه خود حقوق دریافت می‌کنند اما یکی از محیط بانان می‌گوید: درجه‌هایی که به محیط بانان داده شده فرمالیته است و بر اساس درجه به ما حقوق داده نمی‌شود، حق جیره، حق حمل سلاح و حق درجه مواردی است که هیچکدام به ما داده نمی‌شود.

وی افزود: می‌گویند ما جزء مأموران نیروی انتظامی هستیم درصورتیکه شرایط کاری و مزایای ما باهم برابر نیست درحالیکه در برخی مناطق به شدت کمبود نیرو وجود دارد در برخی مناطق 10 برابر استاندارد نیرو جذب شده است و همه چیز به ارتباطات ربط دارد. هم اکنون به ازای هر 20 محیط بان یک نفر شهید داریم و هیچ محیط بانی نداریم که بر روی بدنش زخمی نداشته است این تنها علاقه است که محیط بانان را بر سر کار نگه داشته است.

این محیط بان کشورمان افزود: محمد دهقانی از محیط بانان شهیدی که در هفته گذشته جان خود را از دست داد، او از متبحرترین تیراندازان بود اما متأسفانه از سلاح خود استفاده نکرد و شهید شد باید پرسید چرا یک محیط بان نمی‌تواند از سلاح استفاده کند؟

یکی دیگر از محیط بانان کشورمان گفت: در بیابان قاضی و شاهدی وجود ندارد حکمی به ما داده نمی شود که بتوانیم جلوی حضور شکارچیان را بگیریم، یک‌سری اراذل و اوباش معمولاً با حالت‌های غیرمعمول جمع می‌شوند و در مقابل محیط بان یک نفر تنهاست که اجازه استفاده از سلاح هم ندارد و حکم بازدید نداریم که بتوانیم ماشین آنها را بگردیم.

وی افزود: ممنوعیت استفاده از سلاح به عنوان یک بخشنامه داخلی به ما ابلاغ شده است و ما در محدوده تحت حفاظت خودمان در استان سمنان محیط بانانی را داشتیم که نتوانستند از سلاح استفاده کنند و کشته شدند. یک نفر از محیط بانان استان سمنان توسط شکارچیان به شهادت رسید و حتی سلاح او را هم شکارچیان بردند.

این محیط بان کشورمان افزود: بنده شکایتی نوشتم در مورد یکی از مدیران سازمان محیط زیست که 27 میلیون و 500 هزار تومان دریافتی داشته است در آن نامه اعتراض کردم و نوشتم هیچ سیری به فکر گرسنه نیست، ما واقعا در تنگنای حقوقی بودیم 32 سال و نیم خدمت کردم و جانباز هستم اما تنها یک میلیون و چهارصد هزار تومان دریافتی بنده است. بنده چندین بار به دیوان عدالت اداری شکایت کردم اما مسئولان حقوقی سازمان محیط زیست دفاع کردند و ما نتوانستیم از حق خود دفاع کنیم و به نتیجه نرسیدیم.

وی ادامه داد: بر اساس قانون باید برای سلاح‌هایی که کشف می‌کردیم حق الکشف به ما بدهند اما پرداخت نشده است چندین قبضه اسلحه قاچاق گرفتم اما حق الکشف هیچکدام را به من ندادند. اگر کسی بخواهد بر اساس قانون عمل کند نیازمند این حمایت‌ها است به عنوان مثال بخشنامه شده است افرادی که در حین دفاع و فعالیت خود مجروح می‌شوند باید جانباز شناخته شوند اما این مورد هم در مورد محیط بانان اعمال نمی‌شود.

این صحبت‌ها تنها گوشه‌ای از سخنان محیط بانان کشورمان است که نشان‌دهنده عدم حمایت سازمان محیط زیست از محیط بانان کشور است در حالیکه رئیس سازمان محیط زیست می‌گوید درجه آنها ابلاغ شده و  هم اکنون بر اساس درجه حقوق دریافت می‌کنند اما واقعیت‌های گفته شده از طرف محیط بانان خلاف این را نشان می‌دهد و محیط بانان معتقد هستند این اقدامات کارهایی فرمالیته و بدون نتیجه است.

از جمله مواردی که رئیس سازمان محیط زیست به آن اشاره می‌کند برگزاری دوره‌های آموزشی بین المللی برای محیط بانان است این در حالی است که اگر این هزینه صرف تجهیز محیط بانان، افزایش نیرو و پرداخت حقوق و مزایای آنها می‌شد شاید گوشه‌ای از مشکلات آنها حل می‌شد.

در ماه اخیر و پس از به شهادت رسیدن محیط بانان کشورمان مصاحبه و میزگرد و گفت‌وگو‌های تلویزیونی زیادی با حضور مسئولان محیط زیست برگزار شد و همه از انواع حمایت‌ها و آموزش ها سخن گفتند که هیچکدام دردی از محیط بانان کشور را دوا نکرد، اگر با مصاحبه و میزگرد شکارچیان متخلف دچار ترس و واهمه می‌شدند و از اقدامات خلاف قانون خود دست بر می‌داشتند دیگر روز گذشته شاهد زخمی شدن یکی دیگر از محیط بانان کشورمان نبودیم.

امیدواریم به زودی روزی برسد که محیط بانان در امنیت حافظ محیط زیست کشورمان باشند.

محیط زیست به جای سلاح چماق به دست ما داده است
محیط زیست به جای سلاح چماق به دست ما داده است
محیط زیست به جای سلاح چماق به دست ما داده است
jkkjkjkjkj