Home

همایش ملی «اخلاق علم و اخلاق حرفه‌ای در مکتب علامه طباطبایی» برگزار می‌شود

دوشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۵
همایش ملی «اخلاق علم و اخلاق حرفه‌ای در مکتب علامه طباطبایی» برگزار می‌شود

همایش ملی اخلاق علم و اخلاق حرفه‌ای در مکتب علامه طباطبایی(ره) در زادگاه این مفسر قرآن کریم برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، مرکز مطالعات و پژوهش‌های علم و دین دانشگاه صنعتی سهند همایش ملی اخلاق علم و اخلاق حرفه‌ای در مکتب علامه طباطبایی(ره) را برگزار می کند.

این همایش با حضور آیات عظام احمد احمدی و سیدهادی خسروشاهی، غلامحسین ابراهیمی دینانی و مهدی گلشنی اساتید اندیشه و حکمت کشور برگزار می‌شود.

پژوهشگران تا 31 شهریور فرصت دارند آثار خود را به این همایش ارسال کنند.

یکی از شخصیت‌های برجسته‌ای که تبلور اخلاق و عرفان ناب اسلامی بوده و به سان خورشید عالمتاب بر آسمان فضایل می‌درخشد، مرحوم علامه طباطبایی است.

مرکز مطالعات و پژوهش های دانشگاه صنعتی سهند تبریز در راستای الگوبرداری از سیره علمی و عملی مرحوم علامه طباطبایی در حوزه اخلاق و کاربست آن در عرصه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی، شاگردپروری، آزاد اندیشی، و نیز استنباط و استخراج مطالب مربوط به اخلاق علم و فناوری، از آثار و آرای معظم له به منظور تصحیح و تنقیح علوم طبیعی و تجربی از ابعاد فرهنگ و اخلاق لائیسیته و سکولار،  همایش «اخلاق علم و اخلاق حرفه ای، با تأکید بر اندیشه‌های علامه طباطبایی(ره)» همراه با بزرگداشت شخصیت ایشان و با همکاری مراکز حوزوی و دانشگاهی برگزار می‌کند.

محورهای همایش: الف) اخلاق علم و فناوری:

1-   معنا و مفهوم اخلاق علم

اخلاق علم به‌عنوان یک مفهوم، دارای ابعاد(سویه‌ها) و مولفه‌ها(اجزاء و عناصر تشکیل‌دهنده) است که بین آنها نسبتی بر قرار است؛ بعنوان نمونه آیا اخلاق بعنوان یک عنصر کنترل کننده و حاشیه ای است که در متن علم نمی‌تواند حضور داشته باشد و صرفا دانشمند باید در کار علمی خود مراعات کند، یا خود علم جهت دار و اخلاقی نیز می‌تواند باشد؟

2-   اصول و مبانی اخلاق علم

امروزه با آشکار شدن رخنه های علم مدرن (تحقیقات علمی ضد بشری و بحرانهای زیست محیطی و …) بیش از پیش بر نقش اخلاق در علم تاکید می شود؛ بی گمان تاکید بر اخلاق در علم، بر یک سری پیش فرض‌ها و مبانی فکری استوار است؛ ازاین‌رو، لازم است که پژوهش‌های علمیِ متکی بر قرآن و حدیث در زمینه مبانی و با محوریت اندیشه های مرحوم علامه  صورت پذیرد.

3-   نقش اخلاق علم در شکل گیری تمدن نوین اسلامی

علم و فناوری نقش اساسی در شکل گیری و بالندگی هر تمدنی دارد، اکنون پرسش مهم این است که جایگاه اخلاق علم در تمدن اسلامی چیست؟ بعبارت دیگر اخلاق علم چه نقشی در شکل گیری تمدن با شکوه اسلامی در قرون اولیه اسلامی داشت و همچنین برای پی ریزی تمدن نوین اسلامی، اخلاق علم چگونه می تواند نقش ایفا کند؟

4-   اخلاق علم اسلامی و سکولار

علم سکولار غربی که در غرب بعد از رنسانس شکل گرفت، هر چند خود را بی نیاز و رهیده از دین (اسطوره) می داند، اما همچنان بر نقش اخلاق در علم و با مبانی خاص تاکید دارد؛ اکنون پرسش اساسی این است که جایگاه اخلاق در علم اسلامی چیست؟ بعبارت دیگر علمِ متناسب با مبانی هستی شناختی، معرفت شناختی و انسان شناختی اسلامی، چه نسبتی با اخلاق علم دارد؟

ب) اخلاق حرفه‌ای

1-   اخلاق نقد و آزاد اندیشی

2-   جایگاه اخلاق در نظام آموزشی و پژوهشی

3-   اخلاق حرفه‌ای در دانشگاه‌های اسلامی و سکولار

4-   شاخصه‌های اخلاقی استاد و شاگرد در سیره علامه طباطبایی(ره)

این همایش 19 و 20 آبان ماه سال جاری در دانشگاه تبریز برگزار می‌شود.

همایش ملی «اخلاق علم و اخلاق حرفه‌ای در مکتب علامه طباطبایی» برگزار می‌شود
همایش ملی «اخلاق علم و اخلاق حرفه‌ای در مکتب علامه طباطبایی» برگزار می‌شود