فرهنگ را به دست نااهلان سپرده‌ایم/ جوان باید محور کار فرهنگی باشد

چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۵
فرهنگ را به دست نااهلان سپرده‌ایم/ جوان باید محور کار فرهنگی باشد

استادیار گروه تاریخ دانشگاه سیستان و بلوچستان با انتقاد از اینکه گفتمان دولت‌های پس از انقلاب فرهنگی نبوده است، محافل فکری و فرهنگی کشور را مسؤول این تغافل فرهنگی دانست و بر لزوم محور قراردادن جوانان در کارهای فرهنگی تأکید کرد.

مهدی صلاح امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در مشهد، در حاشیه همایش ملی علمی قیام گوهرشاد که در سالروز این قیام در تالار شهر مشهد برگزار شد، با بیان اینکه در این همایش مقاله‌ای در ارتباط با «جریان روشنفکری و کشف حجاب و با تکیه بر نقش فروغی در این جریان» ارائه کرده است، گفت: علت سکوت پیرامون این واقعه عوامل بیرونی و درونی دارد؛ حکومت پهلوی قبل از انقلاب از نام سید جمال‌الدین اسدآبادی هم وحشت داشت چه برسد به این قیام که می‌توانست مثل قیام 15 خرداد تداوم داشته باشد.

وی با تأکید بر تلاش رژیم پهلوی در بایکوت کردن این واقعه افزود: در این خصوص اسناد و مدارک فراوانی وجود دارد که بسیاری از آن‌ها رمزدار هستند و از آنجا که مشهد شهر زیارتی است و هرکدام از زائران می‌توانستند این قیام را به دیار خود منتقل کنند، رضاشاه در برخورد با قیام شدت به خرج داد و سعی می‌کرد در حوزه رسانه به‌ویژه کسی اطلاع نداشته باشد

استادیار گروه تاریخ دانشگاه سیستان و بلوچستان با بیان اینکه بعد از شهریور 20 شرایط پرداختن به این مساله کمی بهتر شد، بازگشت آیت‌الله قمی از زندان و طرح مساله آزاد شدن حجاب در قبال منع آن و باز شدن فضای تنفس سیاسی، اجتماعی را در بررسی این موضوع مناسب توصیف کرد، هرچند این شرایط دوام زیادی نداشت.

گفتمان هیچ‌کدام از دولت‌های پس از انقلاب فرهنگی نبود/ نگاه دولت‌ها به فرهنگ سخت‌افزاری است؛‌ نرم‌افزاری نیست

صلاح تصریح کرد: پس از انقلاب انتظار می‌رفت از این مجموعه مقدس آواربرداری شود، اما دولت‌ها در مباحث فرهنگی به‌ویژه در مسائلی که جنبه هویتی دارد جدی عمل نکردند؛ علی‌رغم اینکه انقلاب ما فرهنگی بود و فرهنگ اساس تحول و دگرگونی جامعه‌ای است که می‌خواهد سبک زندگی اسلامی را اجرا و به جهان معرفی کند، این بهانه که مسائل فرهنگی دیر جواب می‌دهد و همچنین علل مختلف دیگری ازجمله اقتصاد نظیر همین فیش‌های حقوقی که بر فرهنگ اثر می‌گذارد، سبب شد این مساله اولویت هیچ دولتی قرار نگیرد.

وی با اشاره به اینکه بیش از 54 درصد شعارهای انقلاب، شعارهای فرهنگی بود، گفت: انتظار می‌رفت این سیر تداوم پیدا کند، اما دولت‌ها نگاهشان به فرهنگ سخت‌افزاری است نه نرم‌افزاری و ضرورت مساله را احساس نمی‌کنند.

محافل فکری و فرهنگی مسوول این تغافل تاریخی‌اند/ غفلت از واقعه گوهرشاد ظلم به دفاع از هویت دینی است

رئیس دانشگاه علوم اسلامی زاهدان با بیان اینکه برخی مواقع مسائل فرهنگی در گفتمان‌های سیاسی مخفی می‌شود و باعث ذبح شدن مباحث فرهنگی می‌شود، افزود: گفتمان دولت‌های بعد از انقلاب علی‌رغم زحماتی که کشیدند، گفتمان فرهنگ نبوده است؛ گفتمان سازندگی، اصلاحات، عدالت و تدبیر و امید هیچ‌کدام به گفتمان فرهنگی توجه و تمرکز نداشتند.

صلاح به تلاش برای تطهیر چهره رضاخان در واقعه گوهرشاد اشاره کرد و افزود: تغافل محافل فکری و فرهنگی در این مسأله مشهود است و باید در حوزه فرهنگ مورد بازخواست قرار بگیرند؛ حتی مراکز دیگر فرهنگی نظیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، سازمان تبلیغات اسلامی و حتی حوزه‌ها باید نسبت به این تغافل پاسخگو باشند.

وی با تأکید بر اینکه قیام گوهرشاد یک بحث بنیانی بود و ارتباط مستقیمی با دین‌داری و بی‌دینی داشت، غفلت از این موضوع کفایت به این همایش را ظلمی در حق تلاش‌هایی دانست که 81 سال پیش در دفاع از هویت دینی صورت گرفت.

نسل جوان را باید در برنامه‌ریزی‌های فرهنگی مشارکت داد/ جوان باید محور کار فرهنگی باشد

همکار گروه معارف دانشگاه سیستان و بلوچستان افزود: مقالات این‌گونه از همایش‌ها را نسل جوان باید ارائه دهد؛ یعنی نسل جوان را باید وارد میدان کرد؛ نباید نگاهمان صرفاً به گذشته باشد؛ باید سعی کنیم از دانش‌های دیگر مثل روانشناسی بهره بگیریم و تیپ‌های اجتماعی را بشناسیم؛ در بسیاری از موارد تیپ‌های نمایشی بدون غرض اقدام به بی‌حجابی می‌کنند اما اثراتی که بر جامعه می‌گذارند کاری به غرض آن‌ها ندارد.

صلاح با تأکید بر اینکه باید نسل جوان را در عرصه فرهنگ دخالت داد تا خودش محور کار فرهنگی باشد، گفت: نسل جوان امروز صرفاً تقلید نمی‌کند، دنبال استدلال است؛ بخصوص اینکه مساله حجاب مبنای فکری دارد اما گاهی اوقات ما به سبکی به موضوع نگاه می‌کنیم که دل‌زدگی ایجاد کرده است.

وی با اشاره به آیات سوره مبارکه نور در خصوص امر به حجاب،‌ تصریح کرد: در سوره نور اول مردان خطاب قرار می‌گیرند و بعد زنان؛ ولی ما در مسأله حجاب اول سراغ زنان می‌رویم و بازهم صرفاً فقط ظاهر را می‌بینیم، در حالی‌ که حجاب در حوزه فکر و اندیشه است و باید آن را جدی گرفت و افراد را در این حوزه پرورش داد.

متأسفانه فرهنگ را به دست نااهلان سپرده‌ایم/ با غفلت از حجاب و عفاف فاجعه اسپانیا تکرار می‌شود

عضو کمیته علمی همایش قیام گوهرشاد به آموزش‌های نظام آموزشی از مهدکودک تا دانشگاه اشاره کرد و افزود: فرزندان ما در مهدکودک‌ها با چه نوع موسیقی و پوششی آموزش داده می‌شوند؟ بچه‌های ما مادران و پدران فردای جامعه خواهند بود؛ متولیان امر باید متوجه باشند که نظام آموزشی از مهد تا دانشگاه نسبت به این مساله مسوول است؛ باید اسلام را با توجه به مقتضیات زمان به فرزندان ارائه کنیم.

صلاح تصریح کرد: متأسفانه فرهنگ را از دبستان تا دانشگاه به دست نااهلان سپرده‌ایم، در حالی‌ که حضرت امام می‌فرمودند «نباید انقلاب را به دست نااهلان سپرد»؛ مصیبت آنجاست که برخی نیروهای انقلابی به نااهلان پیوسته‌اند و امروز در حوزه اقتصادی شاهد این مسأله هستیم.

وی با بیان اینکه فرهنگ از ریشه داشتن و رشد می‌آید تأکید کرد: دستگاه‌ها باید دست‌به‌دست هم بدهند و با پیشگیری از برخی مسائل جلوی فجایع را بگیرند؛ اگر بحث حجاب و عفاف رها شود به فاجعه‌ای شبیه اسپانیا تبدیل خواهد شد.

در حوزه حجاب باید فکر و اندیشه افراد را پرورش داد؛ ابلاغیه و اعلامیه کافی نیست

رئیس دانشگاه علوم اسلامی زاهدان خانواده را بخشی از نظام پیشگیری دانست و افزود: فرزند از دوران دبستان از دست خانواده خارج می‌شود. مسؤولان نباید احساس کنند کار فرهنگی هزینه‌بر است چراکه دشمن در حوزه انحراف از دین مشغول به کار است و آموزه‌های غلطی را به خورد افراد می‌دهد نظیر همین گروه داعش که با آموزه‌های بنی‌امیه‌ای پرورش‌یافته‌اند و حاضرند عملیات انتحاری انجام بدهند.

صلاح متولیان رسمی و غیررسمی فرهنگ را به انجام اقدامات جدی با مشارکت عناصری که برایشان کار فرهنگی می‌شود، دعوت و تأکید کرد: نباید به ابلاغیه و اعلامیه اکتفا کنیم؛‌ باید جوان‌ها را وارد موضوع کنیم و ارزش‌ها را بر اساس زبان روز برایشان نهادینه و تبیین کنیم.

وی در خصوص مقالات ارائه‌شده در این همایش گفت: مقالات این همایش هرچند مبتنی بر منابع بود، مبتنی بر اسناد نبود و نتوانسته بازتاب واقعی واقعه گوهرشاد باشد؛ چراکه عدم دسترسی به اسناد وجود نداشت و اگر از اسناد اصلی استفاده می‌شد سندیت مقالات بیشتر می‌شد.

استادیار گروه تاریخ دانشگاه سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در جریان این همایش موفق به پیگیری اسناد این واقعه شدم و چند هزار سند به محققان معرفی کردم، افزود: بخشی از این اسناد در نمایشگاهی که افتتاح‌شده در معرض عموم قرارگرفته است و امیدوارم از دریچه این اسناد ماهیت دیکتاتوری رضاشاه بیش‌ازپیش افشا شود.

فرهنگ را به دست نااهلان سپرده‌ایم/ جوان باید محور کار فرهنگی باشد