خانم ابتکار! «گرد و غبار» خفه گرداند اگر آید و بیرون نرود!

جمعه ۲۵ تیر ۱۳۹۵
خانم ابتکار! «گرد و غبار» خفه گرداند اگر آید و بیرون نرود!

گرد و غبار امروز در زابل، فردا در خوزستان و پس فردا در قم و این داستان همچنان ادامه دارد، این میهمان ناخوانده کشورمان انگار خیال رفتن ندارد و میهمان ناخوانده‌ای است که خفه گرداند اگر آید و بیرون نرود!

خبرگزاری فارس-گروه جامعه: «غلظت هوای آلوده ترین شهر جهان 20 برابر حد مجاز شد»، این روزها اگر جست و جویی در میان خبرهای روزانه داشته باشیم روزی نیست که گرد و غبار نفس مردم یکی از شهرهای کشورمان را تنگ نکرده باشد.

گرد و غبار امروز در زابل، فردا در خوزستان و پس فردا در قم، دیگر برایمان فرقی ندارد از کجا می‌آید و منبع و منشأ‌هایش داخلی است یا خارجی، مهم این است که از هر کجا که می‌آید در سینه مردم کشورمان می‌نشیند مسئولان هم که می‌گویند منشأها داخلی نیست بنابراین نباید از آنها انتظار اقدام و عملی داشت چون داعش عراق را نا امن کرده است و گویا تمام تفاهم‌نامه‌ها نقش بر آب شده است.

اما شاعری نماینده مجلس می‌گوید در عراق شهرهای امن هم وجود دارد که می‌توان در همان شهرها اقدامات لازم را آغاز کرد.

با این اوصاف به این زودی‌ها نباید امیدی به حل مشکل گرد و غبار‌های با منشأهای خارجی داشت منشأهای داخلی هم که تنها شناسایی شده‌اند، سه سال طول کشیده است که منشأهای داخلی گرد و غبار را مسئولان محیط زیست شناسایی کنند و امروز هر وقت از اقدامات انجام شده برای کنترل معضل گرد و غبار از آنها می‌پرسیم می‌گویند کانون‌ها را شناسایی کرده‌ایم!

در آخرین اظهار نظرها متصدی معاون محیط زیست انسانی محیط زیست آب پاکی را بر روی دست مردم ریخت و گفت: مدیریت موضوع گرد و غبار به چندین سال زمان نیاز دارد و ممکن است به این دولت نرسد این موضوع ایرادی ندارد، من واقعاً برای مردم متأسف هستم و از آنها عذرخواهی می‌کنم چون بسیاری از این کانون‌ها، کانون‌های خارج از کشور است و کانونی نیست که در اختیار ما باشد ما تمام تلاش خود را بر روی کانون‌های داخلی متمرکز کرده‌ایم.

در حالی معاون محیط زیست انسانی کشور معتقد است که تمام تمرکز سازمان محیط زیست بر روی کانون‌های داخلی متمرکز شده است، که شعاعی رئیس مرکز ملی مقابله با گرد و غبار در مورد طوفان‌های گرد و غبار در زابل و در طی روزهای اخیر می‌گوید: سیستان و بلوچستان از شمال تا جنوب درگیر گرد و غبار است و دلیل آن وزش‌ بادهای شمال است که از هامون بارگیری می‌کند پدیده‌ای که امروز باعث وقوع گرد و غبار در سیستان و بلوچستان است مربوط به خشکسالی هامون است ، ظرفیت هامون پرآب با ظرفیت 14 میلیارد متر مکب هم اکنون به صفر رسیده است، هم اکنون گرد و غبار از منشأ هامون به سمت جنوب در حال حرکت است که تا پاکستان هم کشیده شده است.

همچنین علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان در جلسه کار گروه احیای تالاب هامون اظهار داشت: بر اساس آمار موجود در حال حاضر حدود 10 هزار هکتار از اراضی تالاب هامون کانون بحران گرد و غبار است.

ای کاش بخشی از فعالیت‌های سازمان محیط زیست و تمرکز ابتکار بر روی تالاب هامون بود تا امروز شاهد این وضعیت در زابل و سیستان نبودیم.

درحالیکه ابتکار بارها وجود آب در تالاب هامون را نتیجه اقدامات دولت یازدهم دانسته است، سال گذشته در روز خبرنگار نیز گفته بود: با ریشه‌یابی این موضوع - اگر چه حدود دو سال از ابتدای دولت یازدهم طول کشید - و برداشتن دایک‌های مرزی، جریان آب وارد تالاب هامون شده و در حال حاضر پر آب است. در همان زمان هم این موضوع با واکنش‌های مدیران سابق سازمان محیط زیست مواجه شد و این صحبت‌ها را تکذیب کرده و گفتند: این موضوع ربطی به این دولت ندارد و به دلیل بارندگی‌ها و سرریز شدن آب از سدهای افغانستان است که به داخل رود هیرمند سرازیر شده و منجر به آب گرفتن این تالاب شده است.

حسن فتحی کارشناس محیط زیست اظهار داشت: اگر وضعیت بارندگی‌های دو سال اخیر، ده سال گذشته نیز وجود داشت باز هم این مقدار آب در داخل تالاب وجود داشت همانطور که اگر 10 سال آینده نیز شرایط اینگونه باشد بازهم این اتفاق خواهد افتاد و هیچ ربطی به این دولت و آن دولت ندارد همانطور که ممکن است در خشکسالی قرار بگیرند و تمام آب به سمت هیرمند و شهر هلمند افغانستان برده شود و بازهم تالاب هامون کم آب و حتی بدون آب شود.

بنابراین به اذعان بسیاری از کارشناسان وجود آب در تالاب ربطی به تلاش های دولت ندارد و اینکه خانم رئیس معتقد است 35 درصد تالاب هامون آبگیری شده است به لطف بارندگی‌ها و شرایط جوی بوده است نه اقدامات دولت یازدهم.

ابتکار که همواره از منتقدان دولت‌های گذشته در حفظ محیط زیست کشور است در دوره‌ای از سال 76 تا سال 84 ریاست این سازمان را بر عهده داشته و نکته قابل تأمل این است که آغاز خشک شدن تالاب هامون در همان سال‌ها قرار داشته است، به گونه‌ای که بر اساس گزارش‌ها از سال 77 خشک شدن هامون آغاز و در سال 79 این تالاب کاملا خشک می‌شود  اما در آن زمان اقدامی برای احیای تالاب هامون صورت نگرفت.

برخی از کاربران فضای مجازی با حضور در صفحه اینستاگرام معصومه ابتکار با انتقاد شدید از عملکرد ضعیف رئیس سازمان محیط زیست از او خواسته‌اند تا به کمک آنها بیاید و با عباراتی مانند،  چرا به فکر سیستان نیستید مردمانش درحال نابود شدن هستند، به سیستان نگاه کن، ما سیستانی‌ها انگار جزو ایران نیستیم، مگر سیستان از ایران نیست خانم ابتکار، خانم ابتکار این را بگم که ما در سیستان داریم زنده به گور می‌شویم شما و امثال شما مسئولان حتی یک روز هم نمی‌توانید در زابل زندگی کنید، خدایا از بندگانت امیدی نیست خودت کاری کن برای سیستان فراموش شده! سیستان نفس نمی‌کشد، با همین هیأت یک سر هم به زابل بیا بفهمی پارچه خیس کردن و در خانه جلوی دهان گرفتن یعنی چی، سیستان از نفس افتاد، خانم ابتکار نفس سیستان گرفت چرا کسی کاری نمی‌کند،سکوت تا کی؟،خانم ابتکار مردم سیستان دارند زنده به گور می‌شوند فقط بگویید به کدامین گناه؟

مردم شهرهای مختلف کشورمان این روزها دیگر عادت کرده‌اند هر روز مقداری گرد و غبار وارد ریه‌هایشان شوند و اگر این نباشد تعجب می‌کنند، دیگر به مسئولان هم امیدی ندارند چرا که اگر قرار بود اتفاقی بیفتد در این سال‌ها باید رخ می‌داد تا هم اکنون شاهد این وضعیت نباشیم.

حال و روز این روزهای سیستان وخیم‌تر از چیزی است که در رسانه‌ها به تصویر کشیده می‌شود اما دریغ از یک اظهار نظر و حتی همراهی نظری مسئولان محیط زیست با مردم مظلوم سیستان، علی اکبر نصیری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل گفته است: در پی طوفان شدید گرد و خاک که از ساعت یک بامداد روز چهارشنبه 23 تیر ماه‎جاری در شهرستان‌های زابل، زهک، هامون، نیمروز و هیرمند، مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی زابل تدابیر لازم را برای آمادگی و خدمات رسانی بیش از پیش در پایگاه‎های اورژانس پیش بیمارستانی و اورژانس‎های بیمارستانی تابعه دانشگاه با هدف امدادرسانی و درمان مددجویان ناشی از عوارض طوفان اتخاذ کرده است.

وی افزود: از ابتدای شروع طوفان از ساعت یک بامداد دیروز تا ساعت هشت صبح امروز، تعداد 1879 نفر به دلیل عوارض ناشی از پدیده گرد و خاک(مشکلات تنفسی، قلبی، چشمی و حوادث ترافیکی، به اورژانس‌های بیمارستانی و پیش بیمارستانی دانشگاه مراجعه کرده‌اند.

از قدیم گفته‌اند «میهمان گرچه عزیز است ولی همچو نفس خفه گرداند اگر آید و بیرون نرود» امیدواریم قبل از آنکه گرد و غبار، این میهمان ناخوانده مردم کشورمان زندگی را بر آنها تلخ‌تر کند مسئولان چاره‌ای‌ بیندیشند و به دور از جنجال‌ها و نمایش‌های رسانه‌ای اقدام و عمل مناسبی را انجام دهند.

خانم ابتکار! «گرد و غبار» خفه گرداند اگر آید و بیرون نرود!
jkkjkjkjkj