نبود قرارگاه‌های فرهنگی مصداق ولنگاری فرهنگی است

پنجشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۵
نبود قرارگاه‌های فرهنگی مصداق ولنگاری فرهنگی است

کارشناس مسائل فرهنگی گفت: نبود قرارگاه‌های فرهنگی مصداق ولنگاری فرهنگی است و باید بدان توجه شود.

محمدعلی یوسفیان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در مهدی‌شهر اظهار داشت: ولنگاری در عرصه فرهنگ به معنا ضعف در مدیریت یکپارچه فرهنگی یا به‌عبارت‌دیگر نبود قرارگاه فرهنگی است.

رئیس سابق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهدی‌شهر تصریح کرد: شأن دولت در حوزه فرهنگ، حمایت، نظارت و هدایت فرهنگی است هنگامی در این عرصه ولنگاری دیده می‌شود که هر یک از این وظایف نادرست اعمال شود.

وی افزود: وقتی هدایت فرهنگی صحیحی وجود نداشت، بی‌شک نظارت درستی نیز اعمال نمی‌شود و بدتر از آن حمایت‌ها هم به‌سوی بخش‌هایی از حوزه فرهنگ سرازیر می‌شود که در خدمت جریان سکولار قرار دارد.

یوسفیان بیان کرد: فرهنگ نمی‌تواند رها باشد، جلوگیری از عرضه تولیدات ناسالم فرهنگ و حمایت از اقدامات مثبت فرهنگی نه‌تنها خود یک کار فرهنگی است، بلکه موجب رونق عرصه فرهنگ می‌شود.

وی گفت: هنر و فرهنگ پاکیزه از آلودگی‌ها خود رونق دهنده و شکوفا کننده فرهنگ و هنر است.

کارشناس مسائل فرهنگی افزود: وقتی دولت با پز روشنفکرانه در دام کسانی بیفتد که با مبانی دینی و انقلابی فاصله‌دارند به نام آزادی در عرصه فرهنگ و هنر به باتلاق ولنگاری فرهنگی می‌افتند.

رئیس سابق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهدی‌شهر تصریح کرد: ولنگاری فرهنگی در تعریف عناصر سکولار به آزادی تعبیر می‌شود و با ادبیات خاص خود تبلیغ هم می‌شود، نباید جریان انقلابی و اسلامی با خالی کردن عرصه فرهنگ و هنر، مجال این فاشیسم فرهنگی را به آن‌ها بدهند.

یوسفیان گفت: ولنگاری فرهنگی، زمینه نفوذ در ذهن‌ها و قدرت تغییر محاسبات افراد را از نگاه ارزشی‌ها به ضد آن فراهم می‌سازد.

وی ادامه داد: ولنگاری فرهنگی می‌تواند نتیجه نداشتن استراتژی فرهنگی و حاصل کوچک دیدن فرهنگ دینی و انقلابی باشد.

کارشناس مسائل فرهنگی خاطرنشان کرد: البته این اقدام یعنی ولنگاری در عرصه فرهنگ، به‌به و هورای دشمنان دیرینه انقلاب اسلامی را به دنبال دارد، چراکه آنان می‌دانند در این بوستان معنوی، چه میوه‌هایی را می‌توانند بچینند.

رئیس سابق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهدی‌شهر افزود: فرهنگ از جنس ظرافت‌ها و لطافت‌هاست و هرچه چیزی ظریف‌تر و لطیف‌تر باشد نیاز به مراقبت از آن بیشتر احساس می‌شود.

نبود قرارگاه‌های فرهنگی مصداق ولنگاری فرهنگی است