کاهش 35 درصدی آمار مبتلایان به سالک در دهلران

شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۵
کاهش 35 درصدی آمار مبتلایان به سالک در دهلران

سرپرست شبکه بهداشت و درمان دهلران گفت: آمار افراد مبتلا به بیماری سالک در سال 94 نسبت به مدت مشابه در سال 93، 35 درصد کاهش داشته است.

شهریار رسولی ظهر امروز در حاشیه سمینار یک روزه راه‌های کنترل و پیشگیری از بیماری سالک در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در دهلران اظهار داشت: سالک بیماری بومی و آندمیک شهرستان دهلران است که از طریق پشه خاکی به انسان منتقل می‌شود.
 
وی افزود: ناقل بیماری سالک روزها در پناهگاه‌های تاریک و گرم و مرطوب مانند شکاف دیوارها، زیرزمین منازل، پشت اشیا ثابت در منزل، اطراف توده‌های زباله، کودهای حیوانی، لانه جوندگان و اماکن متروکه زندگی می‌کنند.
 
مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان دهلران بازآموزی جهت پزشکان و پرسنل بهداشتی درمانی، ارائه مهمترین راهکاری کنترل و پیشگیری و اپیدمیولوژی از بیماری سالک، ارائه اطلاعاتی درخصوص بهداشت و بهسازی محیط در کنترل و پیشگیری بیماری و همچنین ارائه نقش تغییر رفتار و آموزش در پیشگیری و کنترل بیماری را از مهمترین اهداف این سمینار عنوان کرد.
 
وی با اشاره به اینکه در سال 93 آمار مبتلایان به بیماری سالک در شهرستان دهلران 684 نفر بود، عنوان داشت: این آمار در سال گذشته به 410 نفر کاهش پیدا کرد که آمار افراد مبتلا به بیماری سالک در سال 94 نسبت به مدت مشابه سال قبل از کاهش 35 درصدی برخوردار بوده است.
 
رسولی با اشاره به اقدامات گسترده صورت گرفته توسط شبکه بهداشت و درمان شهرستان دهلران در راستای مبارزه و با این بیماری اضافه کرد: با توجه به اینکه در 4 ماهه ابتدایی سال گذشته آمار مبتلایان به سالک در دهلران تعداد 100 مورد بوده است این میزان از ابتدای سال جاری تاکنون به 7 مورد کاهش پیدا کرده است.
 
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دهلران آب و هوای گرم و به دنبال آن خارج شدن مردم از منزل در ساعات فعالیت پشه سالک، وجود نخاله های ساختمانی در حاشیه جنوبی شهر، وجود کپرهای نگهداری دام در برخی نقاط شهر، وجود فاضلاب‌ها و آب های سطحی رها شده و تجمع زباله ها در خروجی های آبهای سطحی در حاشیه جنوبی شهر را از مهمترین عوامل ایجاد بیماری سالک در دهلران دانست.

از: خبرگزاری فارس
کاهش 35 درصدی آمار مبتلایان به سالک در دهلران