کاهش چشمگیر مبتلایان به سالک در استان ایلام

شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۵
کاهش چشمگیر مبتلایان به سالک در استان ایلام

معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: با توجه به تلاش‌ها و اقدامات صورت گرفته در راستای مبارزه و کنترل بیماری سالک در استان، در 4 ماهه نخست سال جاری در سطح استان تنها 50 نفر به سالک مبتلا شدند.

به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، راضی ناصری‌فر ظهر امروز در حاشیه سمینار کنترل و مبارزه با بیماری سالک در دهلران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در دهلران با بیان اینکه بهسازی محیط پایدارترین اقدام برای کنترل بیماری سالک است، اظهار داشت: سالک بیماری بومی شهرستان‌های مهران و دهلران استکه ناقل آن پشه خاکی است.

وی با اشاره به اینکه 48 گونه پشه خاکی در ایران وجود دارد، افزود: شهرستان دهلران با توجه به نرخ جمعیتی در سال‌های 93 و 94 رتبه اول بروز سالک در کشور را به خود اختصاص داده بود.
 
معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایلام خواستار تعامل و همکاری مردم درخصوص کنترل و مبارزه با بیماری سالک شد و اظهار امیدواری کرد که با استفاده از تمام ظرفیت‌ها به مرحله‌ای برسیم که این بیماری دیگر به‌عنوان یک معضل برای این شهرستان مطرح نشود.
 
وی گفت: برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی ایلام در خصوص مبارزه با بیماری سالک در محور اول بر پایه آموزش، اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی می باشد که در مراحل بعدی تقویت همکاری‌های بین بخشی در زمینه دورکردن نخاله‌های ساختمانی از مرکز شهر، تخریب مخازن بیماری سالک شامل جوندگان و سگ‌های ولگرد را شامل می‌شود.

ناصری‌فر عنوان کرد: در برخی مکان‌ها که نیاز به سم‌پاشی باشد این کار انجام خواهد شد که در شهرستان دهلران عملیات سم‌پاشی و جونده‌کشی و پشه‌بندهای آغشته به سم امن برای انسان در قالب یک پکیج در اختیار مردم قرار داده شده است که این پکیج‌ها با توجه به مناطق آلوده توزیع شده است.
 
وی بیماریابی و درمان بیماران، آموزش مردم در زمینه این بیماری، سم پاشی تمام مناطق آلوده در ابتدای فصل پشه خاکی و بهسازی محیط را بعنوان ماندگار ترین اقدام برای کنترل و مبارزه با بیماری سالک عنوان کرد.

معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایلام یادآور شد: در 6 ماهه اول سال93، تعداد 117 مورد در سطح استان به بیماری سالک مبتلا شدند که این میزان در سال 94 در همین مدت به 546 مورد افزایش پیدا کرد.
 
وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در قالب برنامه ریزی مدون و عملیاتی توسط دانشگاه علوم پزشکی ایلام اضافه کرد: با تلاش های صورت گرفته در 4 ماهه نخست سال جاری در سطح استان تنها 50 نفر به سالک مبتلا شدند که سهم شهرستان دهلران از این آمار مبتلایان به بیماری سالک 7 نفر است.

کاهش چشمگیر مبتلایان به سالک در استان ایلام