پایین دست و بالادست زاینده‌رود به یک میزان از آب بهره‌برداری کنند

یکشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵
پایین دست و بالادست زاینده‌رود به یک میزان از آب بهره‌برداری کنند

رئیس شورای اسلامی استان اصفهان گفت: مصارف و منابع حوضه آبریز رودخانه زاینده‌رود باید به صورت ملی و با دقت نظر مدیریت شود، پایین دست و بالادست رودخانه زاینده‌رود باید به یک میزان از آب بهره‌برداری کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، عبدالله کیانی پیش از ظهر امروز در اجلاس شورای اسلامی استان اصفهان اظهار کرد: بدون شک سلامت روانی و جسمی هر جامعه مهم‌ترین اصل در رشد، توسعه و اعتلای آن جامعه و سنگ زیربنای موفقیت است.

وی افزود: به منظور اجرای برنامه‌های بهداشتی در بسیاری از کشورهای توسعه‌ یافته، افراد جامعه از دوران شیرخوارگی تا پایان زندگی تحت مراقبت قرار می‌گیرند و سازمان‌های ذی‌ربط با دقت در مواد غذایی و تغذیه، سالم‌سازی محیط زندگی، توسعه برنامه‌های مختلف، پیشگیری و غیره مانع بروز بسیاری از امراض و معلولیت‌ها می‌شوند تا سلامت مردم تامین شود.

رئیس شورای اسلامی استان اصفهان گفت: وظایف سازمان بهزیستی بسیار متنوع و گسترده است و این سازمان یکی از سازمان‌های بسیار ضروری در ارتقا و رشد هر جامعه‌ای است و نیازمند کمک جدی همه سازمان‌های دولتی، غیردولتی و مشارکت عموم مردم در امر بهزیستی است که بدون انجام آن اهداف متعالی این سازمان محقق نخواهد شد؛ ضمن تبریک این روز به دست‌اندرکاران بهزیستی استان اصفهان و با آرزوی توفیق و سلامتی برای آنان توصیه می‌کنم شوراهای اسلامی استان حداکثر همکاری را با این سازمان داشته باشند.

وی با تاکید بر لزوم توجه به مسائل محیط زیست خاطرنشان کرد: متاسفانه مسائل محیط زیستی امروزه به حد بحران و هشدار رسیده است؛ در سه حوزه آب، خاک و هوا مشکلات و مسائل بسیار جدی و نگران‌کننده است که بخش وسیعی از تبعات مسائل زیست محیطی هنوز برای ما معلوم نیست.

کیانی تصریح کرد: اینکه آلودگی هوا یا آلودگی منابع خاکی چه اثراتی بر سلامت جامعه دارد و برآورد دقیق این اثرات شاید نیازمند سال‌ها تلاش علمی باشد، اثراتی که می‌تواند از کودکان و مادران باردار شروع شود و تمام سطوح جامعه از هر جنس و سنی را دربرگیرد.

وی عنوان داشت: پوشیده بودن اثرات این مسائل باعث شده تا کمتر مورد توجه قرار گیرد اما در حوزه آب مسائل با توجه به کمبود منابع آبی بیشتر دیده شده و متاسفانه کار جدی صورت نگرفته است، روند افزایش سریع جمعیت جهان، صنعتی‌سازی و شهرسازی فشار شدیدی بر منابع آب محلی آورده‌اند.

رئیس شورای اسلامی استان اصفهان بیان کرد: همچنین روش‌های کشاورزی و دامپروری، متکی به استخراج بی‌رویه آب از منابع بوده است و به نظر می‌رسد بشر در تامین منابع خود از روش‌های استفاده می‌کند که به شدت منابع آبی را هدر می‌دهد.

وی اذعان داشت: براساس نظرات کارشناسان در تولید هر کیلوگرم هندوانه در ایران پانصد لیتر آب مصرف می‌شود و ایران با صادرات سالانه دو میلیون و دویست هزار تن هندوانه در رتبه چهارم صادرکنندگان این محصول قرار دارد؛ با این صادرات سالانه نزدیک به 50 میلیارد مترمکعب آب را از منابع آبی خود برداشت و به خارج از کشور صادر می‌کنیم.

کیانی اضافه کرد: البته انگشت اتهام هدر رفت آب در بخش کشاورزی نباید به معنای مخالفت با کشاورزی باشد، بلکه هدف باید به اصلاح روش‌های آبیاری و اهمیت به آبخیزداری معطوف شود؛ همچنین الگوی کشت باید متناسب با اقلیم ایران طراحی شده و مواد غذایی اصلی جامعه متکی به منابع داخلی تامین شود.

وی یادآور شد: باید به این نکته توجه کرد که کالاها غیر از محصولات اساسی که آب‌بری بالایی دارند، باید از طریق واردات با توجه به صرفه اقتصادی آن تامین شوند، در حوزه صنعت نیز باید روش‌ها به سمت و سوی اصلاح آب‌بری معطوف شود، اصل ایجاد صنایع آلاینده و آب‌بر در منطقه خشکی مانند اصفهان مورد سؤال است اما اکنون که ایجاد شده‌اند باید با استفاده از فیلترهای مناسب و روش‌های صحیح میزان آلایندگی و مصرف آب این صنایع را پایین آورد.

رئیس شورای اسلامی استان اصفهان تاکید کرد: تبدیل سوخت مازوت نیروگاه‌های برق اصفهان به سوخت گازی کار بسیار ارزنده‌ای بوده است که از استاندار اصفهان و ستاد مدیریت بحران استان تقدیر می‌کنم؛ انجام همین اقدام باعث شده تا از ورود روزانه نزدیک به 400 تن گوگرد در هوای اصفهان جلوگیری شود.

وی متذکر شد: باید هدفی اساسی را دنبال کنیم و مجددا رودخانه زاینده‌رود را از یک رودخانه فصلی به یک رودخانه دائمی تبدیل کنیم؛ به عنوان شاخص موفقیت در امر مدیریت منابع آبی باید در اهداف استان اصفهان این هدف لحاظ شود، البته این شاخص موفقیت است و در راستای رسیدن به این هدف باید کار گسترده و علمی صورت پذیرد.

کیانی اظهارداشت: شاید مهم‌ترین قدم در راستای کمک به رودخانه زاینده‌رود اجرای طرح 9 ماده‌ای احیای حوضه آبریز رودخانه زاینده‌رود است که از تلاش‌های صورت گرفته در این زمینه به ویژه از استاندار اصفهان تشکر می‌کنیم اما پیگیری این طرح 9 ماده‌ای نیازمند تلاش همه دستگاه‌های اجرایی استان و به ویژه پیگیری و کمک مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی است بنابراین همه باید با جدیت اجرای این طرح را دنبال کنند.

وی عنوان کرد:مصارف و منابع حوضه آبریز رودخانه زاینده‌رود باید به صورت ملی و با دقت نظر مدیریت شود، پایین دست و بالادست رودخانه باید به یک میزان از آب بهره‌برداری کنند تا ضمن کنترل مصارف آبی، اجحافی در حق هیچ حقابه‌داری صورت نگیرد.

رئیس شورای اسلامی استان اصفهان با اشاره به موضوع اصلاحیه اخیر قانون شوراها در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: براساس این اصلاحیه تعداد اعضای شورای اسلامی شهرها در انتخابات آتی کاهش می‌یابد البته این کاهش حالتی واسط میان قانون سال 1375 و اصلاحیه قانون سال 1382 دارد.

وی یادآور شد: این کاهش مورد نظر شوراهای اسلامی شهرها نبوده و ما معتقدیم که افزایش تعداد اعضا در بهبود سطح کیفی تصمیمات موثر است، اصلاحیه دوم نیز در خصوص تشکیل هیئت تطبیق مصوبات شوراهای شهر است که براساس قانون هیئت تطبیق مصوبات شهرستان با عضویت و ریاست فرماندار یا نماینده وی و عضویت یک قاضی به انتخاب رئیس قوه قضائیه و یکی از اعضای شورای اسلامی استان به انتخبا این شورا جهت تطبیق مصوبات شورای شهر و شورای شهرستان تشکیل می‌شود.

کیانی افزود: این مسأله عامل مثبتی در تقویت شوراها و تاثیرگذاری نظر شوراها توسط شورای استان است و پیشنهاد هیئت رئیسه شورا این است که اعضای شورای استان به عضویت در هیأت تطبیق شهرستان مربوطه خود در آیند تا در پایان اجلاس در این مورد تصمیم‌گیری شود.

وی با اشاره به پیش‌نویس قانون مدیریت شهری گفت: این موضوع توسط وزارت کشور تهیه و به دولت ارائه شده است که رئیس جمهور در اجلاس روز شوراها در سال جاری قول تصویب این لایحه را در دولت کنونی دادند اما نباید به دنبال کار شتاب‌زده بود، اصل ارائه این طرح بسیار خوب و نیازی جدی است تا پس از 70 سال قانون شهرداری‌ها اصلاح شود اما آنچه بسیار مهم‌تر از زمان اجرای این قانون است، محتوای آن بوده و به نظر می‌رسد این قانون در یک نگاه کلی قدرت‌بخشی به شهرداری‌ها بدون کارآمدسازی شوراها باشد.

رئیس شورای اسلامی استان اصفهان خاطرنشان کرد: براساس یک ماده از این لایحه، انتخاب شهرداران در شهرهای بالای 200 هزار نفر با رای مستقیم مردم صورت می‌گیرد که این قضیه از اقتدار شوراها در شهرهای بزرگ و به ویژه کلان‌شهرها می‌کاهد؛ از شورای عالی استان‌ها به جد تقاضامندیم تا کار کارشناسی بر روی این لایحه انجام دهد و نظرات شوراها را در سراسر کشور نسبت به این لایحه جمع‌آوری و بررسی کند چراکه اقتدار شوراها در واقع همان اقتدار مردم است که باید گسترده و تقویت شود.

وی با اشاره به بودجه شوراهای شهرستان‌ها اظهارداشت: با توجه به عدم کمک مالی در چند سال گذشته به منظور کمک به شوراهای شهرستان از شوراهای اسلامی شهرستان‌ها درخواست دارم تا براساس بخشنامه بودجه شهرداری‌ها در سال 95 نسبت به انجام کمک مالی به شوراهای شهرستان اقدام کنند و در این خصوص نمایندگان شورای استان پیگیری‌های لازم را در حوزه شهرستان خود صورت دهند.

پایین دست و بالادست زاینده‌رود به یک میزان از آب بهره‌برداری کنند