رشد فساد با میزان نارضایتی مردم از حکومت رابطه مستقیم دارد

یکشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵
رشد فساد با میزان نارضایتی مردم از حکومت رابطه مستقیم دارد

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: بحث از اخلاق در حوزه کارگزاران و کارکنان حوزه اقتصادی بسیار با اهمیت است، اخلاق به استثناء نصحیت کردن است، هر چند آن هم گرانقیمت است اما اخلاق اثر واقعی و قطعی بر اقتصاد و اجرای تصمیم‌گیری‌ها می‌گذارد.

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، نشست «وجوه غیر اقتصادی اقتصاد مقاومتی» با سخنرانی احمد توکلی، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و کارشناس مسائل اقتصادی، امروز (یکشنبه 27 تیر ماه) به همت پژوهشکده اقتصاد و مدیریت در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.

در ابتدای این نشست، توکلی درباره اقتصادهای سالم و ناسالم توضیح داد:‌اگر اقتصادی مسیر توسعه و رشدش در اثر تکانه داخلی یا  خارجی تحت تأثیر قرار نگیرد که یک اقتصاد مقاوم است اما اگر تحت تأثیر قرار بگیرد، این اقتصاد مقاوم نیست بلکه یک اقتصاد شکننده است که باید برای نجاتش فکری کرد.

وی با بیان اینکه کیفیت شرایط و تأمین اجتماعی یک کشور به مسائل غیر اقتصادی و توسعه آن در آن جامعه بستگی دارد، گفت: برای هر اقتصادی یک مجموعه سیاست‌هایی تدبیر می‌شود اما این سیاست‌ها را یک عده تدبیر و یک عده اجرا می‌کنند. اجرا کنندگان این سیاست‌ها باید افرادی مؤمن، وطن دوست، مردم گرا، عاقل و اهل مشورت باشند.

توکلی با تأکید بر اینکه اگر در یک جامعه آزادی و قانون گرایی حاکم نباشد حتی اگر سیاست‌های خوبی هم وضع شود نتیجه‌ای حاصل نخواهد شد، گفت: چرا که در این جامعه هرج و مرج حاکم است و این سیاست‌ها توسط افراد مناسبی اجرا نمی‌شود در نتیجه کیفیت دولت در روش، منش و گرایش سیاست‌های جامعه تأثیرگذار است. حال اگر ما یک قوه قضائیه‌ای با زد و بند ، فرار مالیاتی و قانون هرج و مرجی ، فساد بانکی و تبانی داشته باشیم سیاست‌های کلان اقتصادی مثبت هم بی تأثیر خواهد بود.

وی بخشی از سیاست‌های غیر اقتصادی تأثیرگذار در حوزه اقتصاد را وجود تقوا، خیرخواهی و عقلانیت سیاست مداران به شمار آورد و گفت: بنده خودم سیاست مدار هستم اما تصمیمات غیر عقلانی زیادی می‌بینم اینها آنقدر بر کارها تأثیرگذار است که قواعد علمی را هم به عدم رعایت می‌کشاند. سیاست مدار باید خداترس و تقوا پیشه باشد تا تحت تأثیر تمایلات شخصی تصمیمات ناجور نگیرد.

توکلی با بیان اینکه مجریان سیاست‌های اقتصادی باید وفادار به مردم باشند تا نتیجه اقتصادی صحیح بگیریم،‌گفت: بحث از اخلاق در این حوزه بسیار مهم است البته منظورم نصحیت نیست هر چند نصحیت هم گرانقدر است اما اینجا اخلاق اثر واقعی بر اقتصاد و تصمیم گیری‌ها و اعمال آن دارد.

وی در ادامه گفت: بی طرفی نیز در تصمیمات اقتصادی خیلی مهم است با حق حساب و رشوه دادن به سمت غیر حق سوق پیدا می‌کنیم، سرمایه گذاران باید مطمئن باشند تا در حوزه اقتصاد سرمایه گذاری کنند.

وی با اشاره به روایاتی از ائمه درباره حکومت و حکومت داری گفت:‌ «الناس علی دین ملوکهم». امیرالمومنین(ع) نیز می‌فرمایند که مردم به امیرانشان شبیه تر از پدرانشان هستند چرا که از حکومت خط می‌گیرند، وقتی مسئولین به گونه‌ای خودمحور و خودخواه باشند مردم نیز به فکر پرکردن جیب خود می‌افتند بنابراین همینها رفتار اقتصادی مردم را تغییر می‌دهد.

این کارشناس اقتصادی گفت: زمانی که مردم حس کنند حکومت آنچه می‌گوید بدان عمل می‌کند واکنششان متفاوت از زمانی است که به حکومت اعتماد ندارند اگر مردم حکومت را عاقل بدانند نسبت به سیاست‌ها پذیرا می‌شوند ولی اگر حاکمان را افراد ساده‌ای ندانند به ضرر کشور تمام می‌شود. براساس یک مطالعه عواملی مثل پیش بینی پذیری، ثبات سیاسی، ‌پیش بینی پذیری قضائی و کشمکش‌های سیاسی بر نقش دولت بر رشد سرمایه گذاری تأثیرگذار است.

وی در ادامه گفت: مطالعه دیگری هزینه فساد در اقتصاد ایران را 34 میلیارد دلار دانسته که از این میان 31 میلیارد از کاهش بهره‌وری و سه میلیارد هم خروج سرمایه و عدم حضور سرمایه خارجی است.

توکلی در پایان گفت: زمانی که مردم از حکومت مأیوس شوند کارهای بد و فساد رشد می‌کند، در نتیجه نرخ رشد کاهش یافته و سرمایه‌گذاری کمتر می‌شود، بنابراین میزان رضایت مردم براساس مباحثی که مطرح شد باید بیشتر شود.

رشد فساد با میزان نارضایتی مردم از حکومت رابطه مستقیم دارد