طلب 3 میلیارد تومانی بیمه‌گذاران از صندوق بیمه محصولات کشاورزی خراسان جنوبی

یکشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵
طلب 3 میلیارد تومانی بیمه‌گذاران از صندوق بیمه محصولات کشاورزی خراسان جنوبی

مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی خراسان جنوبی از طلب 3 میلیارد تومانی بیمه‌گذاران خراسان جنوبی از صندوق بیمه محصولات کشاورزی استان خبر داد.

جواد غنچه امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در فردوس، اظهار داشت: از ابتدای سال زراعی جاری بیش از 4 میلیارد تومان خسارت به بخش دام سبک و سنگین خراسان جنوبی وارد شده که تاکنون تنها یک میلیارد و 155 میلیون تومان غرامت به بیمه‌گذاران استان پرداخت شده است.

وی گفت: طلب 3 میلیارد تومانی بیمه‌گذاران استان از صندوق بیمه و عدم پرداخت آن، نارضایتی کشاورزان و دامداران را به دنبال داشته و چه بسا سبب کاهش انگیزه دامداران برای بیمه دام شده است.

مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه از 20 دی‌ماه تاکنون هیچ غرامتی به دامداران استان پرداخت نشده است، افزود: حق بیمه محصولات کشاورزی و دام از دو بخش سهم حق بیمه‌گذار و سهم حق بیمه دولت تشکیل شده که در این ارتباط بیمه‌گذار سهم خود را پرداخت ولی دولت که باید بخشی از تعهدات حق بیمه را پرداخت کند، تاکنون اقدامی انجام نداده و به تعهدات خود در قبال صندوق بیمه محصولات کشاورزی عمل نکرده است.

خراسان جنوبی بالاترین درصد بیمه دام در کشور را دارد

غنچه با اشاره به اینکه یک سوم حق بیمه هر محصول توسط بیمه‌گذار و دوسوم توسط دولت پرداخت می‌شود، تصریح کرد: امید است با واریز سهم حق بیمه دولت به حساب صندوق بیمه محصولات کشاورزی، بتوانیم غرامت بیمه‌گذاران خراسان جنوبی را در کوتاه‌ترین زمان پرداخت کنیم.

وی یادآور شد: در حال حاضر 23 عامل شامل حوادث قهری و طبیعی و عوامل بیماری‌زا تحت پوشش صندوق بیمه محصولات کشاورزی است که این عوامل شامل حمله وحوش، سیل، تگرگ، سرما و یخ‌زدگی، صاعقه، زلزله، تصادفات جاده‌ای حین جابه‌جایی، آتش‌سوزی غیرعمد، مارگزیدگی، بیماری‌های شاربن یا سیاه زخم، تب برفکی و هارگزیدگی است که مدت قرارداد بیمه یکسال شمسی و آغاز بیمه و تعهدات صندوق 24 ساعت پس از امضای قرارداد بیمه است.

مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی خراسان جنوبی بیشترین عامل خسارت وارد شده به دام را بیماری‌های دامی و نیز حمله وحوش اعلام کرد و گفت: در حال حاضر از حدود یک میلیون راس دام سبک در خراسان جنوبی بیش از 520 هزار راس زیر پوشش بیمه قرار دارند و استان خراسان جنوبی نیز بیشترین دام بیمه شده در سطح کشور را دارد.

از: خبرگزاری فارس
طلب 3 میلیارد تومانی بیمه‌گذاران از صندوق بیمه محصولات کشاورزی خراسان جنوبی