کشف بیش از 10 تن انواع مواد مخدر در خراسان‌جنوبی

دوشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۵
کشف بیش از 10 تن انواع مواد مخدر در خراسان‌جنوبی

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر خراسان‌جنوبی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 10 تن و 800 کیلوگرم انواع مواد مخدر در استان کشف شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، علی زندی بعد از ظهر امروز در همایش سفیران سلامت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی خراسان جنوبی، اظهار داشت: آسیب‌های اجتماعی به ویژه مواد مخدر از مباحث بسیار مهم بوده و امید است بعد از این همایش تمام دانش‌آموزان به عنوان سفیران سلامت در راستای مبارزه با مواد مخدر اقدامات کافی را نسبت به خانواده و همنوعان خود معطوف کنند.

وی با بیان اینکه خراسان جنوبی از استان‎های مرزی با دارابودن 460 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان است که بزرگترین تولیدکننده مواد مخدر در دنیاست، تصریح کرد: همچنین هم‌جواری با استان سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی را در موقعیت سوق‌الجهشی در موضوع حمل مواد مخدر قرار داده است.

دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی با اشاره به اینکه بر اساس آمارهای گذشته در سطح استان بیش از 19 هزار نفر در دام اعتیاد گرفتار هستند، گفت: از این تعداد 16 هزار نفر زن و 3 هزار نفر زن هستند.

زندی ادامه داد: در حال حاضر با همکاری بهزیستی استان در حال جمع‎آوری آمار جدیدی از تعداد معتادان هستیم که امید است تغییر فاحشی در افزایش این آمار نداشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه خراسان جنوبی بیش از 97 شهید را در راه مبارزه با مواد مخدر تقدیم کرده است، اضافه کرد: همچنین بیش از 85 جانباز در عرصه مبارزه با مواد مخدر در استان وجود دارد.

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی ادامه داد: از دانش‌آموزانی که در این همایش شرکت کرده و حکم سفیران سلامت را دریافت می‌کنند خواسته می‌شود تا با تشریح آنچه در کارگاه‌های آموزشی فراگرفته‌اند در اطلاع‌رسانی این موضوعات در وهله نخست به خانواده و بعد جامعه اقدام کنند.

زندی با بیان اینکه اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر سه سال پیاپی توسط وزیر کشور مطرح می‌شود، تصریح کرد: هر کاری به مردم واگذار شده برون‎رفت و خروجی آن جز خیر نبوده است.

وی با اشاره به اینکه برگزاری این همایش در راستای منویات مقام معظم رهبری است، افزود: امسال مقام معظم رهبری اولویت را در مباحث آسیب‌های اجتماعی، مبارزه با مواد مخدر دانسته‌اند بنابراین لازم است در این حوزه تلاش شود.

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی یادآور شد: یکی از موثرترین راه‌های اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر، آگاهی‌سازی و اطلا‌ع‌رسانی است.

زندی بحث مبارزه با مواد مخدر را از مباحث جدی دانست و افزود: دانش‌آموزان باید در انتخاب دوست بسیار دقت کنند.

وی تصریح کرد: مواد مخدر خارج از دو مقوله خانواده و اجتماع نیست و امروز دانش‌آموزانی که در این همایش شرکت کرده و به عنوان سفیران سلامت حکم دریافت می‌کنند باید همانند همیاران پلیس در عرصه مبارزه با مواد مخدر فعالیت کنند.

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 10 تن و 800 کیلوگرم انواع مواد مخدر در استان کشف و ضبط شده که بیشترین کشفیات مربوط به نیروی انتظامی بوده است.

کشف بیش از 10 تن انواع مواد مخدر در خراسان‌جنوبی