هر منطقه از شهرداری اصفهان دارای یک نقشه راه فرهنگی است

پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۵
هر منطقه از شهرداری اصفهان دارای یک نقشه راه فرهنگی است

مدیر فرهنگی، هنری و تفریحی معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری اصفهان گفت: هر منطقه از شهرداری اصفهان دارای یک نقشه راه فرهنگی است، راهبردهای فرهنگی تدوین و به مناطق 15 گانه ابلاغ شده است.

به گزارش خبرگزای فارس از اصفهان، منصور سلطانی‌زاده عصر امروز در جمع خبرنگاران با ارائه گزارشی یک ساله از مدیریت فرهنگی، هنری و تفریحی معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری اصفهان اظهار کرد: آنچه که در زمینه برنامه‌ریزی فرهنگی حوزه معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری اصفهان اتفاق افتاده یک تحول متفاوت است.

وی افزود: با توجه به رویکرد جدیدی که در شهرداری اصفهان رخ داد و به نوعی مدیریت فرهنگی در یک مدیریت واحد ستادی به مناطق 15 گانه شهرداری محول شد، شرایط مدیریت فرهنگی در شهرداری اصفهان را بهتر از گذشته کرد و این تحول در راستای معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری اصفهان طی شد.

مدیر فرهنگی، هنری و تفریحی معاونت فرهنگی ـ اجتماعی شهرداری اصفهان گفت: مسیری که ما برای برنامه‌ریزی فرهنگ طی کردیم در گام نخست تامین اولویت‌های فرهنگی شهرداری بود که طی یک پژوهشی که با هدایت کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر و همراهی معاونت پژوهش و برنامه‌ریزی شهرداری انجام شد اولویت‌های شهر اصفهان تعیین و به شهرداری ارجاع شد.

وی 10 اولویت فرهنگی ارجاع شده به شهرداری اصفهان را برشمرد و تصریح کرد: فرهنگ شهروندی، فرهنگ سلامت، فرهنگ ورزش، فرهنگ تفریح و شادی، فرهنگ سلامت اداری، آموزش مهارت‌های امید به زندگی و نمادها و شعائر دینی و ملی از جمله این اولویت‌ها بوده است.

سلطانی‌زاده خاطرنشان کرد: پس از ابلاغ اولویت‌های فرهنگی، طی مطالعات و مشورت با صاحب‌نظران این اولویت‌ها طی فرآیندی مولفه‌ها به زیرمولفه‌ها تبدیل شده و نهایتا به شاخص رسید که این شاخص‌ها مبنایی به عنوان هدف مدیریت فرهنگی، هنری و تفریحی معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری اصفهان قرار گرفت.

وی اذعان داشت: در حال حاضر هر منطقه از شهرداری اصفهان دارای یک نقشه راه فرهنگی است و مسیر اقدامات فرهنگی اجتماعی در شهرداری اصفهان مشخص شده، راهبردها تدوین و به مناطق 15 گانه ابلاغ شده است و براساس همین راهبردها، برنامه‌های عملیاتی نیز اجرا می‌شود.

مدیر فرهنگی، هنری و تفریحی معاونت فرهنگی ـ اجتماعی شهرداری اصفهان تاکید کرد: همچنین برای سازمان‌های فرهنگی و سازمان‌های تفریحی ورزشی شهرداری اصفهان نیز برنامه‌هایی صورت گرفته است، برای مثال برای مجموعه فرهنگی تخت فولاد نقشه‌های مهندسی فرهنگی اجتماعی تدوین شده و در اختیار معاونت‌های فرهنگی مناطق 15گانه شهرداری قرار گرفته است.

وی بیان کرد: یکی از مزیت‌‌های برنامه‌ریزی جدید فرهنگی شهرداری اصفهان هماهنگی و هارمونی بین فعالیت‌های فرهنگی بخش‌های مختلف است که به صورت مطلوبی شکل می‌گیرد؛ نخستین ویژگی‌ نقشه‌های راهبردی فرهنگی در شهرداری اصفهان هماهنگی میان بخش‌های مختلف شهرداری است و به تبع آن تعارض‌ها و موازی‌کاری‌ها نیز کم خواهد شد، علاوه بر آن اقتضاعات محلی نیز در نظر گرفته خواهد شد.

سلطانی‌زاده اضافه کرد: آنچه که در نقشه فرهنگی اجتماعی مناطق مختلف شهرداری اصفهان موجود است ضمن حاکمیت روح کلی برنامه‌ها، این نقشه براساس اقتضاعات فرهنگی مناطق و محلات در نظر گرفته شده و علاوه بر اولویت‌های فرهنگی موارد دیگری به آن اضافه شد.

وی یادآور شد: با تغییر رویکرد و برنامه‌ریزی جدید فرهنگی شهرداری اصفهان، فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی قابل اندازه‌گیری شده که این در شاخص‌گذاری و تعیین هدف جدید فرصت اندازه‌گیری حرکت‌ها و اقدامات فرهنگی اجتماعی را به ما خواهد داد.

مدیر فرهنگی، هنری و تفریحی معاونت فرهنگی ـ اجتماعی شهرداری اصفهان با اشاره به پیوست فرهنگی اجتماعی فعالیت‌های شهرداری اصفهان عنوان کرد: باتوجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در ایجاد پیوست فرهنگی برای هر دستگاه طی مطالعات و مشورت‌های انجام شده توانستیم به یک مدلی برسیم تا نقشه فرهنگی اجتماعی برای فعالیت‌های شهرداری اصفهان داشته باشیم که در بهره‌برداری از فاز یک خط یک مترو به اجرا درآمد.

وی در پایان با اشاره به فعالیت دبیرخانه‌های زیر نظر معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری اصفهان متذکر شد: دبیرخانه هفته نکوداشت اصفهان، دبیرخانه شهر دوستدار کودک و دبیرخانه شهرهای خواهرخوانده اصفهان سه دبیرخانه فعال در معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری اصفهان هستند.

از: خبرگزاری فارس
هر منطقه از شهرداری اصفهان دارای یک نقشه راه فرهنگی است