کتاب «در پرتو نور» منتشر می‌شود

یکشنبه ۰۳ مرداد ۱۳۹۵
کتاب «در پرتو نور» منتشر می‌شود

مدیر تدوین و چاپ انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی از انتشار کتاب «در پرتو نور» در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

محمد روحانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به کتاب در پرتو نور اظهار کرد: این کتاب تلخیصی از کتاب ارزشمند علامه مصباح‌یزدی با عنوان در جست‌وجوی عرفان اسلامی است و با نگاه ساده‌سازی و استفاده عموم مردم این کتاب تهیه شده است.

وی خاطرنشان کرد: همه انسان‌ها گمشده‌ای حقیقی و واحد دارند که دانسته یا نادانسته به دنبال وصال خدای خود هستند، ولی در پی یافتن آن بسیار به بیراهه می‌روند و بسیاری دیگر در تشخیص کوتاه‌ترین راه اشتباه می‌کنند.

مدیر تدوین و چاپ انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی با اشاره به مباحث ضروری در این کتاب گفت: شناخت انحرافات در طریق عرفان، شناخت شاخصه‌های عرفان راستین، راه دستیابی به مقامات و مراحل نیل به این هدف از بایسته‌ها است که باید به آن توجه شود.

وی عنوان کرد: این کتاب در 184 صفحه در پنج فصل طراحی شده و مباحثی در زمینه کلیات مانند انواع تمایلات انسان، تعریف عرفان، تصوف و عرفان و «عارف چه کسی است؟» و «عرفان در اسلام» در این کتاب مطرح شده است.

روحانی خاطرنشان کرد: فصل دوم تحریف و انحراف در آموزه‌های عرفانی است که در ادیان آسمانی چه تحریف‌هایی صورت گرفته و دو نمونه از انحراف از صدر اسلام اشاره شده و به تحلیل عوامل انحراف در عرفان پرداخته شده است.

وی با بیان اینکه فصل سوم شاخصه‌های عرفان اسلامی و راستین نام دارد، گفت: در این فصل ضرورت و اهمیت بحث و شاخصه‌ها و پیشینه عرفان در جوامع اسلامی مورد نظر بوده و به دو بعد مادی و معنوی انسان پرداخته شده است.

مدیر تدوین و چاپ انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی ادامه داد: یکی از نکات مهمی که در این فصل وجود دارد، پاسخ امام صادق(ع) به کج‌اندیشان راه عرفان است.

وی با بیان اینکه فصل چهارم راه دستیابی به مقامات عرفانی است، گفت: استفاده از عقل و نقل برای شناخت راه و اینکه اساس راه نقلی و عقلی در دسترس عموم به چه صورتی است، در این فصل مورد بحث و بررسی است.

روحانی خاطرنشان کرد: در فصل پنجم بررسی چند مسئله مهم مدنظر مؤلف بوده، معنای کشف و کرامت،‌ حقیقت کشف و مکاشفه، مکاشفه رحمانی و شیطانی و کرامت و ماهیت آن از جمله این موارد است.

وی خاطرنشان کرد: این کتاب با همت حجت‌الاسلام جواد محدثی به صورت پرمحتوا و جذاب برای جوانان جویای عرفان اسلامی تهیه شده است.

مدیر تدوین و چاپ انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی عنوان کرد: کاستن حجم مطالب، تلخیص برخی مطالب مفصل و بسنده کردن به تعداد کمی از آیات و روایات، حفظ انسجام و پیوستگی مطالب از جمله ویژگی‌های این کتاب است.

کتاب در پرتو نور اثری از آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی بوده که در آینده‌ای نزدیک با قیمت 9 هزار تومان به همت انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی منتشر می‌شود.

از: خبرگزاری فارس
کتاب «در پرتو نور» منتشر می‌شود