قاتل رادارها و موشک‌های هوا به هوا وارد میدان شد+فیلم

پنجشنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۵
قاتل رادارها و موشک‌های هوا به هوا وارد میدان شد+فیلم

نیرویی هوایی سوئد در حالی از نسل جدید موشک هوا به هوای بسیار پیشرفته که بر تمام سامانه‌های راداری و موشک‌های دیگر برتری دارد خبر داد که ارتش روسیه نیز موشک‌های تاکتیکی «اسکندر» را در رزمایشی بکار برد.

 به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، برترین موشک هوا به هوای جهان برخلاف تصور همگان که در این فکرند باید در اختیار نیروی هوایی آمریکا باشد اینک در خدمت نیروی هوایی سوئد است.

 به نوشته نشریه «نشنال اینترست» موشک هوا به هوای «متئور» به وزن 419 پوند 11 جولای سال جاری برای اولین بار وارد نیروی هوایی ارتش سوئد شد.

سرلشگر «متس هلگسن» فرمانده نیروی هوایی سوئد در این زمینه گفت:«متئور کشنده‌ترین موشک ضد رادار کنونی است که عملیاتی شده است.»

جزییات این موشک به‌خاطر تلاش‌های روسیه و چین توسعه نسخه‌های ساخت خود برای رقابت با متئور اینک طبقه بندی شده است. کشورهای آلمان، اسپانیا، انگلیس قصد دارند تا جنگنده‌های «یورو فایتر تایفون» خود را به این موشک مجهز کنند و فرانسه نیز موشک متئور را برای نصب بر جنگنده‌های «رافائل» می‌خواهد. ممکن است جنگنده «اف-35» نیز از این موشک سوئدی استفاده نماید.

 بر این اساس، متئور موشک هوا به هوای هدایت شونده است که از سوی شرکت«ام.‌بی‌.دی.‌ای» طراحی شده و در جنگال‌های سنگین (جنگ الکترونیک) قابلیت حمله به اهداف با برد بسیار بالا را دارد و برد آن بیش از 100 کیلومتر است. شرکت سازنده این موشک اعلام کرده که متئور  عملکردی 3 تا 6 برابر بیش از موشک‌های هوا به هوای کنونی دارد. عامل مهم در عملکرد مطلوب این موشک وجود «رم جت» است. در این نوع موتور هوائی که وارد می‌شود به خاطر سرعت ورود به مجرای موتور خود به‌ خود فشرده شده و نیازی به داشتن کمپرسور نیست.

 نشنال اینترست در خاتمه این گزارش در توصیف نیروهای مسلح سوئد نوشت: سوئد کشوری بی‌طرف است و نیروی هوایی این کشور جز بحران کنگو در اوائل دهه 60 میلادی تاکنون موشکی شلیک نکرده اما با این وجود یکی از بزرگترین صادرکنندگان جنگ افزار است و براساس گزارش موسسه «سیپری» در جایگاه دوازدهم قرار دارد. این کشور همکاری تنگاتنگی با ناتو و رزمایش‌های این سازمان دارد. این امر به دلیل تنش‌های این کشور با روسیه و نقض قلمروی هوایی سوئد است.

 در ادامه این گزارش باید به آزمایش اخیر موشک‌های نوع جدید «اسکندر» نیز از جانب روسیه اشاره کرد.

بر این اساس، روسیه جمعه گذشته در منطقه شرقی این کشور نخستین پرتاب‌های الکترونیکی سامانه‌های موشکی بالستیک «اسکندر- ام» را به اجرا گذاشت.

 به نوشته خبرگزاری «تاس» این رزمایش در منطقه آستاراخان در جنوب روسیه صورت گرفت و در آن 150 نظامی و 50 یگان همراه به تجهیزات نظامی شرکت داشتند.

 سرهنگ «آلکساندر گوردی‌اف» سخنگوی یگان شرق ارتش روسیه در این زمینه گفت: «پرتاب‌های الکترونیکی موشک‌ها به سوی اهداف مختلف و مسافت بالای 500 کیلومتری انجام شدند.»

 این نوع موشک‌های تاکتیکی اسکندر اوائل ماه جاری وارد ارتش روسیه شدند و قادرند اهداف دشمن را در مسافت‌های بالای 300 کیلومتر هدف قرار دهند. این سامانه موشکی در ‌هوای بسیار گرم و سرد کارایی دارد و با شتاب سریع خود بر سامانه‌های دفاع موشکی دشمن غلبه می‌کند.

قاتل رادارها و موشک‌های هوا به هوا وارد میدان شد+فیلم
jkkjkjkjkj