از حال و هوای تابستانی تئاتر اصفهان با خبر شوید

جمعه ۰۸ مرداد ۱۳۹۵
از حال و هوای تابستانی تئاتر اصفهان با خبر شوید

از سینما که بگذریم وضعیت تئاتر تابستان امسال در اصفهان شرایط پرجنب و جوش‌تری به خود گرفته و همچون فصل تابستان به فضای هنری گرما بخشیده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، تماشای نمایش زنده در مقایسه با تماشای فیلم در سینما حسی متفاوت‌تر برای مخاطب ایجاد می‌کند که از این رو می‌تواند دارای جذابیت‌ها، ویژگی‌های و اثربخشی‌های منحصر به فردی باشد چراکه رویارویی زنده بازیگر و تماشاگر تاثیر بیشتری بر تحریک احساسات مخاطب دارد.

وضعیت تئاتر در تابستان امسال اصفهان فضایی متمایز با سال‌های گذشته را تجربه کرد و با استقبال خوب مردم همراه بود؛ این در حالی است که آمار مخاطبین فیلم‌های سینمایی در اصفهان نیز رو به افزایش بوده و صندلی سالن‌های سینمایی اصفهان نسبت به گذشته میزبان تعداد بیشتری از تماشاگران بوده است.

نمایش «دختر یانکی» نوشته نیل سایمون و با کارگردانی معین‌الدین عشاقی از جمله اجراهای این شب‌ها در سالن اصلی تالار فرشچیان است؛ این نمایش با هنرنمایی حامد احمدجو، فریدالدین سلیمانی و مونا بدیع‌زاده از 28 تیرماه سال جاری تا 12 مرداد ماه توسط گروه تئاتر جلفا با همکاری مجتمع فرهنگی هنری فرشچیان هرشب راس ساعت 20:30 دقیقه به روی صحنه می‌رود.

نمایشنامه این تئاتر به دست شهرام زرگر ترجمه و موسیقی آن توسط فریدالدین سلیمانی انتخاب شده است، امیرحسین مشتاقیان مدیریت اجرای این نمایش را برعهده دارد و طراح گریم آن شکوفه توانگر است؛ دستیار کارگردان این نمایش عارف محمودی و منشی صحنه آن بهناز بهادری است.

حسین علی آقائیان زاده معاون سینمایی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خصوص وضعیت برگزاری نمایش‌ها در اصفهان اظهارکرد: در اصفهان به صورت فصلی نمایش اجرا می‌شود به طوری که در حال حاضر روزانه شاهد اجرای چندین نمایش در شهر اصفهان هستیم.

وی درباره سالن‌های مناسب جهت اجرا در شهر اصفهان افزود: تالار هنر، تالار فرشچیان و سالن‌های خصوصی که در قالب تماشاخانه محلی از آن نام می‌بریم، برای این کار در شهر اصفهان مورد استفاده قرار گرفته و در آینده‌ای نزدیک مجوزهای لازم را برای تماشاخانه‌های محلی نیز صادر می‌کنیم.

معاون سینمایی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان با اشاره به طرح تماشاخانه‌های محلی خاطرنشان کرد: از آنجایی که هنرمندان راغب به اجرا در سالن‌های کوچک هستند و محدودیت در سالن‌های تئاتر داریم، تماشاخانه‌های محلی را احداث کرده‌ایم که می‌تواند در تمام محلات شهر توسعه پیدا کند.

همچنین نمایش «نی‌نی اخاذه» به کارگردانی آوا حدادی از 29 تیر ماه تا 12 مرداد ماه سال جاری در سالن اصلی تالار فرشچیان هر شب راس ساعت 18 در حال برگزاری است که نمایشنامه آن توسط اسلاومیر مروژک نوشته شده و داریوش مودبیان آن را ترجمه کرده است.

آوا حدادی، امیرمحمد سروری، مهدی کریمی، محمد کلوشانی، هانیه قاسمی، شاهد صالح‌جعفری، کیهان مرتضوی‌نسب، فاطمه کریمی، فاطمه حسینی و عرفان رحیم‌زاده در این نمایش به ایفای نقش می‌پردازند.

سید مهدی سیدین‌نیا رئیس حوزه هنری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به امکانات و سالن‌های نمایش در اصفهان گفت: تعداد پلاتو و سالن نمایش در اصفهان بسیار محدود است که امیدوارم این تعداد افزایش یابد؛ همچنین برخی از تئاترها در تهران به مدت چند ماه اجرا می‌شود در حالی که در اصفهان این‌گونه نیست و در صورت اجرای تئاتر، این اجرا فقط در مدت کوتاهی به روی صحنه می‌رود.

وی جایگاه تئاتر طنز را در میان اجراها و نمایش‌ها خالی دانست و افزود: مسائل مختلفی برای جذب و علاقمندی به تئاتر وجود دارد که یکی از آن‌ها تنوع در ژانر تئاتر است؛ اگر فردی که برای نخستین بار وارد یک سالن نمایش شد و به تماشای یک اجرا نشست باید آنقدر جذب شده باشد که برای تماشای اجراهای دیگر نیز رغبت کند.

نمایش «هفت خوان هملت» از دیگر نمایش‌های این روزهای اصفهان است، محمدجواد سجادی نویسندگی، طراحی و کارگردانی این نمایش را بر عهده دارد؛ این نمایش از یکم مرداد ماه، هرشب راس ساعت 20:30 در پلاتو روباز تالار فرشچیان روی صحنه رفته و تا 15 مرداد ماه اجرا خواهد شد؛ عرفان آیتی، ابوالفضل صفوی، مصطفی قیصری‌ها سه بازیگر این نمایش هستند که حمیدرضا آذرنگ به عنوان مشاور کارگردان گروه را همراهی می‌کند.

این نمایش پیش از این در بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استانی اصفهان به عنوان بهترین اثر از نگاه هیأت داوران شناخته شد و توانست در کارگردانی، بازیگری مشترک برای هر سه بازیگر، طراحی پوستر و بروشور مقام نخست را کسب و نامزد دریافت بهترین موسیقی شود.

علاوه بر مجتمع فرهنگی هنری فرشچیان، سالن کوچک تالار هنر اصفهان نیز میزبان «نمایش ناتمام» به نویسندگی بهزاد آقاجمالی است؛ این نمایش از 30 تیر ماه آغاز و تا 15 مرداد به غیر از 9 مرداد از ساعت 19:20 دقیقه با ژانری اجتماعی به روی صحنه می‌رود.

بازیگران این نمایش به ترتیب ایفای نقش الهام رضایی، معصومه ماندنی، ایمان نظیفی، بهزاد سیفی و خاطره حسینی هستند که روی صحنه هنرنمایی می‌کنند؛ مدیر صحنه این نمایش امیرعلی پاکبین، طراح صحنه مهرنوش مردی‌ها، دستیار کارگردان بهزاد رضایی و الناز رجبیان است و موسیقی آن توسط امین بهادری‌نیا نواخته می‌شود. این نمایش برگزیده مسابقه نمایشنامه‌نویسی سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر است.

*******************

گزارش از یوسف الشریف

*******************

از حال و هوای تابستانی تئاتر اصفهان با خبر شوید
از حال و هوای تابستانی تئاتر اصفهان با خبر شوید
از حال و هوای تابستانی تئاتر اصفهان با خبر شوید
از حال و هوای تابستانی تئاتر اصفهان با خبر شوید
از حال و هوای تابستانی تئاتر اصفهان با خبر شوید