آتش‌سوزی در 3 منطقه حفاظت شده محیط زیست کرمانشاه

شنبه ۰۹ مرداد ۱۳۹۵
آتش‌سوزی در 3 منطقه حفاظت شده محیط زیست کرمانشاه

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه از وقوع آتش‌سوزی هم‌زمان در سه منطقه حفاظت شده محیط زیست شامل مناطق چالابه، نجی‌وران و روستای لعل‌آباد خبر داد و گفت: مهار سریع آتش با استفاده از امکانات موجود را در دستور کار قرار دادیم.

غلام‌حسین کاظمی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در کرمانشاه از وقوع آتش‌سوزی هم‌زمان در سه منطقه حفاظت شده محیط زیست خبر داد و اظهار داشت: منطقه چالابه، ارتفاعات کوه نجی‌وران و بخشی از روستای لعل‌آباد دچار حریق شد.

وی دلیل اصلی رخ دادن آتش‌سوزی در مناطق حفاظت شده مذکور را عامل انسانی عنوان کرد و گفت: اغلب کوه‌نوردان جانب احتیاط در مراقبت از محیط زیست و صدمه نزدن به منابع طبیعی را مد نظر دارند، اما این آتش‌سوزی‌های گسترده عمدی و از سر آگاهی است که باید دلیل آن با کمک کارشناسان امر در استان مشخص شود.

وی حضور نیروهای انتظامی در بررسی عوامل ایجاد آتش‌سوزی در مناطق را موثر برشمرد و تصریح کرد: با افرادی که دست به این اقدامات غیراخلاقی و وحشیانه با محیط زیست می‌زنند باید برخور جدی اتخاذ شود.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: طبق قرارداد سازمان مرکزی محیط زیست با استان کرمانشاه از بالگردهای آب‌پاش هوانیروز برای اطفای حریق کمک گرفته‌ایم تا زودتر شعله‌های سرکش آتش در منطقه مهار شود.

این مسؤول از اعزام 30 نیروی اطفاگر حریق محیط زیست استان کرمانشاه به مناطق مذکور در بیستون خبر داد و افزود: حدود 20 نیروی ماهر و آموزش دیده برای اطفای حریق در منطقه به حالت آماده باش تدارک دیدیم که در صورت نیاز اعزام شوند.

کاظمی ادامه داد: از نیروهای یگان حفاظت بیستون، منابع طبیعی، کوه‌نوردهای آشنا به مسیر حفاظت شده بیستون، هلال‌احمر، نیروهای مردمی و بسیج و... نیز برای خاموش آتش در منطقه کمک گرفتیم.

وی وزش باد و صعب‌العبور بودن این مناطق کوهستانی را مانع جدی اطفای سریع حریق عنوان کرد و گفت: مرتعی بودن پوشش منطقه، ارتفاعات سخت‌گذر، امکانات محدود و استاندارد در اطفای حریق، خشکی و گرمای هوا و... از جمله موانع اصلی در جلوگیری از گسترش حریق است که با این وجود همه نیروهای امدادی برای نجات منطقه حفاظت شده تلاش لازم را دارند.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه اظهار داشت: نیروهای تازه نفس به‌صورت پراکنده در منطقه برای اطفای حریق اعزام شدند و بررسی مهار سریع آتش با استفاده از امکانات موجود را در دستور کار قرار دادیم.

از: خبرگزاری فارس
آتش‌سوزی در 3 منطقه حفاظت شده محیط زیست کرمانشاه