بودجه 50 میلیارد تومانی توسعه پیش‌دبستانی تخصیص داده شد

یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۵
بودجه 50 میلیارد تومانی توسعه پیش‌دبستانی تخصیص داده شد

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش از تخصیص بودجه 50 میلیارد تومانی برای توسعه مقطع پیش‌دبستانی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، محمد دیمه‌ور در حاشیه گردهمایی معاونین پیش‌دبستانی و دبستان کشور که ظهر امروز در مجتمع فرهنگی امام علی(ع) مشهد برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این گردهمایی به منظور تبیین برنامه‌های معاونت و هم فکری و تعامل با استان‌ها و تبادل‌نظر برای فعالیت‌های سال آینده تحصیلی برگزار شد.

وی با بیان اینکه این همایش فرصت مناسبی برای انعقاد تفاهمنامه است، افزود: همکاران در سه دفتر پیش‌دبستانی، دبستانی و عشایر برای تبادل تفاهم‌نامه با استان‌ها و رایزنی در خصوص تعیین مبنایی برای عمل از این فرصت استفاده خواهند کرد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در این اجلاس مسائل، مشکلات و موانعی که برای پیشرفت برنامه‌های آموزش ابتدایی وجود دارد بیان می‌شود، تصریح کرد: معاونان آموزش ابتدایی کشور در این اجلاس با تعامل و همفکری برای بهبود و ارتقاء آموزش ابتدایی کشور تلاش خواهند کرد.

دیمه‌ور با اشاره به اینکه در ردیف بودجه دولت 50 میلیارد تومان برای توسعه کمی و کیفی پیش‌دبستانی گنجانده‌شده است، خاطرنشان کرد: این گردهمایی فرصت مغتنمی برای هدف‌گذاری و شاخص گذاری‌های توسعه کمی پیش‌دبستانی با استان‌هاست.

وی از آموزش رایگان 150 هزار نوآموز در مناطق دو زبانه کشور خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌کنیم امسال حداقل 150 هزار نوآموز در مناطق دو زبانه کشور تحت پوشش دوره یک‌ساله رایگان پیش‌دبستانی قرار بگیرند و در سایر استان‌ها روند توسعه افزایش پیدا خواهد کرد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش مجاورت این گردهمایی را در تقویت انگیزه و روحیه کارمندان مؤثر دانست و افزود: برگزاری این گردهمایی در کنار بارگاه رضوی موجب تقویت روحیه و انگیزه برای شروع برنامه‌ریزی‌های سال تحصیلی خواهد شد.

دیمه‌ور با تشریح فعالیت‌های معاونت ابتدایی تصریح کرد: اولویت معاونت آموزش ابتدایی توسعه منابع انسانی است؛ یعنی آموزش معلمان اما در حوزه مدیریت آموزشگاهی طرح تدبیر را راه‌اندازی کردیم.

وی با بیان اینکه طرح تدبیر توانسته بدنه و شاکله مدیریتی مدارس ابتدایی کشور را نظم دهد، خاطرنشان کرد: در استان خراسان رضوی اقدامات بسیار ارزشمندی در این زمینه شده است و این استان در این زمینه در جهت آموزشی و ارتباط و تعامل با استان‌های دیگر مرجعی بسیار موفق در زمینه طرح تدبیر است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: امسال طرح تدبیر با قوت بیشتری به فعالیت می‌پردازد و هم دوره‌های آموزشی برای مدیران و هم سازوکارهای عملیاتی شدن برنامه‌های طرح تدبیر با جدیت بیشتری انجام خواهد شد.

دیمه ور از طرح انسداد مبادی بی‌سوادی به صورت ویژه برای چهار استان کشور خبر داد و گفت: طرح انسداد مبادی بی‌سوادی در 4 استان آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان، جنوب استان کرمان و هرمزگان به صورت ویژه برای ارتقاء پوشش تحصیلی و افزایش شاخصه‌های اصلی این استان‌ها موردتوجه است.

وی طرح انسداد مبادی بی‌سوادی را کمک به جذب کودکان بازمانده از تحصیل دانست و افزود: این طرح به جذب کودکان بازمانده از تحصیل و فراخوان کودکان کار و ارائه آموزش‌های ضروری برای آن دسته از کودکانی که نیاز به انعطاف در برنامه درسی دارند، کمک خواهد کرد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش کیفیت‌بخشی به کلاس‌های چندپایه را جزء اولویت‌های معاونت دانست و تصریح کرد: در سطح کشور 52 هزار کلاس چندپایه با جمعیتی بالغ بر 700 هزار دانش‌آموز وجود دارد که این کلاس‌ها اقتضائات خاصی دارند و لازم است برای توسعه خدمات کیفی تعلیم و تربیت در این مدارس تدابیر ویژه‌ای انجام شود.

دیمه‌ور ایجاد دبیرخانه کلاس‌های چندپایه در استان خراسان رضوی را یکی از تدابیر ویژه دانست و خاطرنشان کرد: در این زمینه تلاش‌های ارزشمندی انجام‌شده است که برگزیدگان معلمان چندپایه تحت جشنواره کشوری «جلوه‌گاه اثر و اندیشه» در مشهد به‌زودی تقدیر خواهند شد.

وی برنامه‌های معاونت در حوزه عشایر را کیفیت‌بخشی به خدمات و پوشش تحصیلی دانست و گفت: مرحله کشوری جشنواره جابر بن حیان که در مردادماه برگزار خواهد شد در مورد برنامه‌های مربوط به عشایر است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش از برگزاری جشنواره «دانش‌آموز، مؤلف» خبر داد و افزود: این جشنواره در مورد دانش‌آموزان مقطع دبستان است که دست‌به‌قلم برده‌اند و همچنین از فعالیت‌هایی در زمینه تولید محتوا برای آموزش معلمان و مدیران مدارس ابتدایی در این همایش رونمایی خواهد شد.

دیمه‌ور تصریح کرد: پیش‌بینی می‌کنیم حدود 7 میلیون و 700 هزار نفر در سال تحصیلی جدید در مدارس ابتدایی کشور مشغول به تحصیل شوند و پوشش دبستانی به 5.98 درصد برسد و حدود 900 هزار نفر در پیش‌دبستانی ثبت‌نام کنند که امیدواریم پوشش پیش‌دبستانی به 65 درصد برسد.

بودجه 50 میلیارد تومانی توسعه پیش‌دبستانی تخصیص داده شد