تصمیم کمیته عالی مذاکرات مخالفان سوریه برای حضور بدون پیش‌شرط در ژنو

دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
تصمیم کمیته عالی مذاکرات مخالفان سوریه برای حضور بدون پیش‌شرط در ژنو

رئیس هیئت هماهنگی ملی سوریه گفت: «کمیته عالی مذاکرات» مخالفان سوریه تصمیم به حضور بدون پیش شرط در مذاکرات آتی ژنو گرفته است.

«حسن عبدالعظیم»، رئیس هیئت هماهنگی ملی سوریه در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق اظهار داشت: کمیته عالی مذاکرات مخالفان سوریه در نشستی که نوزدهم ماه گذشته میلادی برگزار کرد تصمیم گرفت که بدون هیچ پیش شرطی در گفت وگوهای آتی ژنو شرکت کند.

وی افزود: این کمیته منتظر تعیین تاریخ دور بعدی مذاکرات سوریه از سوی استفان دی مستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه است تا عازم ژنو شود.

عبدالعظیم گفت: کمیته عالی مذاکرات مخالفان سوریه در نشست مذکور خود اقدام به رای گیری در خصوص موضوع شرکت در مذاکرات ژنو کرد و نتیجه این بود که اکثریت به شرکت بدون پیش شرط در این مذاکرات رای دادند.

وی تاکید کرد: موضع کمیته عالی مذاکرات در خصوص شرکت در مذاکرات ژنو شفاف است و هرگز تحت تاثیر برخی مواضع فردی که برخی افراد در اظهاراتشان بیان می کنند نمی شود.

رئیس هیئت هماهنگی ملی سوریه تاکید کرد توقف مذاکرات ژنو در شرایط کنونی به نفع کسانی که مایل به ایجاد راه حلی برای بحران سوریه هستند، نیست و تعلل در برگزاری مذاکرات می تواند آن را تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به تعویق اندازد.

وی افزود: وضعیت بی ثبات دولت آمریکا در بحبوحه انتخابات این کشور می‌تواند بر عملکرد و قدرت تصمیم‌گیری آن در خصوص سوریه تاثیر منفی گذارد.

هیئت هماهنگی ملی جریان‌های تغییر دموکراتیک که از مهم‌ترین جریان‌های حاضر در مذاکرات ژنو و نماینده ریاض است، در سال 2011 تاسیس شده و شامل احزاب ملی، احزاب چپ، احزاب کرد و شخصیت‌های ملی می‌شود.

هیئت هماهنگی از همان آغاز جنگ مخالفت خود را با دخالت خارجی اعلام کرده بود و در نشست‌هایی که مسکو میزبان آن بود در سال‌های 2014 و 2015 شرکت کرد. حسن عبدالعظیم هماهنگ کننده اصلی سیاست‌های این گروه است. 

تصمیم کمیته عالی مذاکرات مخالفان سوریه برای حضور بدون پیش‌شرط در ژنو
jkkjkjkjkj