از پاسخ متولیان آموزش و پرورش کاشان نسبت به شهریه مدارس غیردولتی تا ابهاماتی در هدایت تحصیلی دانش‌آموزان

دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
از پاسخ متولیان آموزش و پرورش کاشان نسبت به شهریه مدارس غیردولتی تا ابهاماتی در هدایت تحصیلی دانش‌آموزان

امروز رئیس اداره آموزش و پرورش کاشان به همراه معاونینش، در نشست خبری با اصحاب رسانه درباره شهریه مدارس غیردولتی، ابهامات در مورد هدایت تحصیلی و... به سؤالات خبرنگاران پاسخ دادند.

به گزارش خبرگزاری فارس از کاشان، ظهر امروز محمود خدمتی رئیس اداره آموزش و پرورش کاشان به همراه معاونینش، در نشست خبری با اصحاب رسانه، پاسخگوی سؤالات خبرنگاران بودند.

محمود خدمتی رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان کاشان در دومین سال مسؤولیت خود اظهار داشت: ارتباط ما با رسانه‌ها نسبت به سال‌های گذشته رشد قابل قبولی داشته و اخبار و رویدادهای اداره آموزش و پرورش به خوبی توسط رسانه‌ها پوشش داده می‌شود؛ در سال 94-95 قریب به 600 خبر در رسانه‌ها از آموزش و پرورش کاشان منتشر شد که این آمار نشان دهنده تعامل خوب این اداره با رسانه‌هاست.

وی با اشاره به نقش رسانه‌ها در بهبود عملکرد آموزش و پرورش افزود: اعتقاد داریم هر چقدر رسانه‌ها در حوزه آموزش و پرورش بتواند در کنار ما باشد، مسلما در برنامه‌ریزی و رفع موانع اداره آموزش و پرورش شهرستان می‌توانیم قدم‌های موثر‌تری برداریم.

رئیس اداره آموزش و پرورش کاشان در مورد مدرسه‌سازی در این شهرستان، عنوان داشت: با وجود استقبال خیرین در حوزه مدرسه‌سازی و کمک‌های خوبشان، همچنان مدرسه‌سازی از اولویت‌های ما در شهرستان کاشان است؛ مسکن مهر، فاز 2 ناجی‌آباد، خیابان کارگر و میدان بسیج از جمله مناطقی است که به علت نبود مدرسه از سوی مردم این مناطق تحت فشار هستیم.  

* توزیع یکنواخت دبیران و امکانات در همه مدارس

وی در ادامه در پاسخ به سؤالی مبنی بر شاخص شدن برخی مدارس، بیان داشت: برای حل این مشکل دبیران شاخص و امکانات را در همه مدارس به صورت یکنواخت توزیع کرده‌ایم.

خدمتی ادامه داد: نکته مهم دیگر وجود ذهنیت‌های غلط در بین مردم است، در کاشان 7 هزار دانش‌آموز اتباع خارجی مشغول به تحصیل هستند که حضور این دانش‌آموزان در برخی مدارس باعث ایجاد ذهنیت برتری بعضی مدارس نسبت به سایر شود اما تلاش‌مان بر این است که با دور کردن مدارس از مرکز شهر این احساس را در مردم به وجود بیاوریم که بهترین مدرسه، نزدیک‌ترین مدرسه به محل زندگی افراد است.

وی شهرنشینی را عامل اصلی بیش فعالی در بین نوجوانان معرفی کرد و تصریح داشت: در برنامه‌های آتی، در احداث مدارس جدید فضا‌های ورزشی و تفریحی مناسبی برای کنترل بیش‌فعالی دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است؛ همچنین در مدارسی که این فضا‌ها وجود ندارد، با هدفمند کردن زنگ‌های تفریح، ایجاد حیاط‌های پویا در مدارس و برگزاری المپیاد‌های درون مدرسه‌ای، برای کنترل این عارضه زندگی شهری برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

رئیس اداره آموزش و پرورش کاشان در رابطه با همکاری با شهرداری کاشان جهت احداث فضا‌هایی برای کنترل مشکل بیش‌فعالی نوجوانان اشاره کرد: آماده برقراری همکاری با شهرداری کاشان و سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری هستیم.  

* افزایش کیفیت آموزش هدف هدایت تحصیلی است

حمیدرضا کوچکی، رئیس آموزش متوسطه اداره آموزش و پرورش کاشان در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در رابطه با هدایت تحصیلی دانش‌آموزان نهمی بیان داشت: یکی از اهداف هدایت تحصیلی، افزایش کیفیت آموزش است.

وی افزود: نتیجه هدایت تحصیلی دانش‌آموزان را امسال در امتحانات نهایی مشاهده کردیم، ‌به گونه‌ای که درصد قبولی دانش‌آموزان در امتحانات نهایی سال سوم در رشته‌های نظری، سال تحصیلی 93-94، 86.5 درصد قبولی با میانگین معدل 13.54 بوده است که علی‌رغم اعتراضات دانش‌آموزان مبنی بر سخت‌تر شدن سؤالات، امسال این عدد به 89.35 درصد قبولی با میانگین معدل 13.90 رسیده است.

رئیس آموزش متوسطه اداره آموزش و پرورش کاشان اضافه کرد: هم‌چنین پیش‌دانشگاهی در سال تحصیلی گذشته 88.17 درصد قبولی و امسال این میزان به 90.37 درصد رسیده است؛ به علاوه میانگین معدل در پیش‌دانشگاهی از 12.52 به 13.82 افزایش پیدا کرده است که این حاکی از پیشرفت و افزایش کیفیت آموزش است.  

وی با اشاره به بهبود نتایج در رشته‌های فنی و حرفه‌ای اذعان داشت: در بحث فنی و حرفه‌ای، سال گذشته 73.56 درصد و امسال 79 درصد قبولی داشته‌ایم.

* خانواده‌ها اصرار بیجا نسبت به انتخاب رشته دارند

کوچکی بیان کرد: متأسفانه برخی خانواده‌ها، با توجه به معدل دانش‌آموز اصرار بی‌جایی بر انتخاب رشته دارند که این مشکل ناشی از فرزند سالاری در خانواده‌هاست؛ این طرح از سوی وزارت تدوین شده است و بر این اساس معلمین و کتب درسی تألیف شده‌اند.

وی در رابطه با تعداد بالای دانش‌آموزان با معدل‌های خوب گفت: 2 هزار و 500 معدل بالای 19 داریم اما بالطبع این که ما همه این دانش‌آموزان را به رشته تجربی یا ریاضی بفرستیم شدنی نیست؛ ظرفیت ما در رشته تجربی امسال فقط 747 است که از این تعداد 440 نفر به دختران اختصاص دارد؛ زیرا دختران رغبت بیشتری به رشته تجربی دارند و در رشته ریاضی ظرفیت بیشتری برای پسران در نظر گرفته شده است.

رئیس آموزش متوسطه اداره آموزش و پرورش کاشان در رابطه با طرح هدایت تحصیلی، تصریح کرد: در فرم هدایت تحصیلی برای هر دانش‌آموز، 12 رشته و زمینه فنی حرفه‌ای و کار و دانش آورده شده است؛ این برگه صرفاً بر اساس نمرات فرد و نمرات بررسی‌های مشاوره‌ای تنظیم شده و موضوع هدایت تحصیلی اجباری صحت ندارد.

وی ادامه داد: این برگه بر اساس اولویت‌های فرد تنظیم شده و هیچ اجباری در انتخاب اولویت شماره چند وجود ندارد؛ برخی صحبت‌ها در رابطه با این طرح، بر اساس عدم آگاهی کامل است و بهترین راه برای حل این مشکلات مراجعه خانواده‌ها به مشاورین جهت کسب اطلاعات صحیح از این موضوع است.

* خانواده‌ها علاقه دارند فرزندانشان در رشته‌های تجربی و ریاضی تحصیل کنند

کوچکی تأکید کرد: اگر فردی به رشته فنی حرفه‌ای هدایت می‌شود؛ به فرض بر اساس نتایج تست رغبت فرد، دارای شخصیت قراردادی است که او به رشته حسابداری هدایت می‌شود و در این رشته امکان موفقیت بیشتری برای او فراهم است؛ همه این‌ها بر اساس بررسی و دلیل و منطق است و صحبت‌هایی که از جانب خانواده‌ها مطرح می‌شود، بعضاً از روی احساس و علاقه خانواده به تحصیل فرزند در رشته ریاضی یا تجربی است.

در پایان این جلسه داوود مداح رئیس مدارس غیرانتفاعی و شاهد اداره آموزش و پرورش کاشان پاسخگوی سؤالات خبرنگاران بود؛ وی در رابطه با ساز و کار مدارس غیر دولتی، اظهار داشت: در مدارس غیر دولتی پرداخت و دریافت شهریه‌ها به صورت مستقل است و آموزش و پرورش هیچ کمکی به این مدارس نمی‌تواند داشته باشد و فقط یک نیروی رسمی در این مدارس می‌توانیم داشته باشیم.

وی در رابطه با عدم افزایش شهریه‌ها در کاشان بیان کرد: از طرف استان اجازه افزایش 30 درصدی شهریه‌ها در این مدارس صادر شد که ما به دلیل شرایط خاص خانواده‌ها، با مشورت مدیریت اداره آموزش و پرورش شهرستان، اجازه این افزایش را صادر نکردیم و امسال افزایش شهریه نخواهیم داشت.

* 2 شکل پیش‌دبستانی وجود دارد

رئیس مدارس شاهد و غیرانتفاعی اداره آموزش و پرورش کاشان اذعان کرد: 2 شکل پیش‌دبستانی وجود دارد؛ یکی پیش‌دبستانی‌های ضمیمه که در ضمیمه مدارس ابتدایی غیردولتی هستند و دیگری پیش‌دبستانی‌های مستقل.

وی ادامه داد: سامانه وضع شهریه‌ها متأسفانه مشکل دارد که این مشکل را اعلام کردیم و این سامانه شهریه مدارس ابتدایی را در 70 درصد ضرب کرده و حاصل را به عنوان شهریه پیش‌دبستانی‌ها در نظر می‌گیرد؛ شهریه پیش‌دبستانی‌ها را حدود 900 هزار تومان در نظر گرفته بودیم اما با مشخص کردن شهریه یک‌میلیون و 500 هزار تومان برای مدارس ابتدایی، شهریه پیش‌دبستانی‌ها یک‌ میلیون و پنجاه هزار تومان در نظر گرفته شد.

مداح اضافه کرد: با این وجود تصمیم گرفتیم شهریه پیش‌دبستانی‌های مستقل را هم به مبلغ پیش‌دبستانی‌های ضمیمه برسانیم و مبلغ یک میلیون و 50 هزار تومان را برای این پایه اعلام کنیم.

وی در رابطه با شهریه دبستان‌ها و مقطع متوسطه نیز گفت: شهریه دبستان‌ها را حداکثر تا یک میلیون و 550 هزار تومان در نظر گرفته‌ایم که البته در استان این مبلغ تا 2 میلیون هم افزایش پیدا کرده بود اما در شهرستان امکان اعلام چنین مبلغی را نداریم.

* شهریه پیش‌دانشگاهی در مدارس غیردولتی 2 میلیون و 500 هزار تومان

رئیس مدارس شاهد و غیر انتفاعی اداره آموزش و پرورش کاشان ادامه داد: در رابطه با مقطع متوسطه اول شهریه اعلام شده حداکثر 2 میلیون و 200 هزار تومان خواهد بود؛ همچنین در متوسطه دوم مبلغ 2 میلیون و 400 هزار تومان و برای پیش‌دانشگاهی مبلغ 2 میلیون و 500 هزار تومان شهریه در نظر گرفته شده است.

وی در رابطه با شهریه هنرستان‌های غیردولتی اضافه کرد: شهریه هنرستان‌هایی که دروس عملی دارند، حدود 3 میلیون تومان است اما شهریه هنرستان‌های معمولی در حدود 2 میلیون و 500 هزار تومان است.

مداح در رابطه با نحوه ارزیابی و نظارت بر شهریه‌های مدارس غیر دولتی بیان داشت: علاوه بر نظارتی که ما بر مبلغ شهریه‌ها داریم، از اداره تعزیرات در این موضوع درخواست کمک کردیم و هفته آینده به همین منظور جلسه مشترکی خواهیم داشت و هماهنگی‌های لازم را انجام خواهیم داد.

وی در رابطه با نحوه جذب دانش‌آموز در مدارس شاهد خاطرنشان کرد: در سامانه ثبت نام دانش‌آموزان، فرزند شهدا و جانبازان با داشتن امتیاز بالا برای این مدارس ثبت نام می‌شوند و مشکلی در ثبت نام این افراد وجود ندارد؛ همچنین برای خانواده شهدا و جانبازان بالای 25 درصد، امسال بدون در نظر گرفتن شرایط وارد رشته‌های مورد نظر خودشان شدند و این امتیازی بود که برای این افراد در نظر گرفته شد.

رئیس مدارس شاهد و غیر انتفاعی اداره آموزش و پرورش کاشان با اشاره با امتیازات دیگر جهت ثبت نام در این مدارس، عنوان کرد: در سامانه امتیازات دیگری مثل خیرین مدرسه‌ساز، مسابقات برگزار شده و امتیازات خاص فرهنگی و ... هم امتیازات کمتری به نسبت به خانواده شهدا و ایثارگران دارد که البته توصیه ما به مدیران محترم اولویت خانواده‌های شهدا و ایثارگران است زیرا این مدارس خاص آن‌ها است.

از پاسخ متولیان آموزش و پرورش کاشان نسبت به شهریه مدارس غیردولتی تا ابهاماتی در هدایت تحصیلی دانش‌آموزان
jkkjkjkjkj