روسیه یک نیروگاه برق حرارتی 1.4 گیگاواتی در بندرعباس می‌سازد

سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۵
روسیه یک نیروگاه برق حرارتی 1.4 گیگاواتی در بندرعباس می‌سازد

رویترز خبر داد: یک شرکت روسی پس از لغو تحریم‌ها برای نخستین بار یک قرارداد بزرگ و قطعی با ایران برای احداث یک نیروگاه برق حرارتی در بندرعباس امضا کرد.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، رویترز به نقل از روزنامه روسی کومرسانت نوشت، شرکت تکنوپروم اکسپرت، بخشی از شرکت دولتی صنعتی روس تک، نخستین شرکت روسی است که پس از لغو تحریم‌ها، یک قرارداد بزرگ و قطعی با ایران منعقد کرده است.

به نوشته این گزارش، این شرکت یک نیروگاه برق حرارتی با ظرفیت 1.4 گیگاوات (1.4 میلیارد وات) در بندرعباس طی 5 سال احداث خواهد کرد.

هزینه احداث این پروژه یک میلیارد یورو (1.12 میلیارد دلار) برآورد شده است و از طریق یک وام صادراتی روسیه منابع مالی آن تامین خواهد شد.

روزنامه کومرسانت به نقل از تحلیلگران مدعی شد شرکت تکنوپروم اکسپرت به سختی خواهد توانست از این پروژه درآمد کسب کند و این پروژه را تاحدی زیادی سیاسی نامید.

این قرارداد شامل احداث 4 بلوک انرژی هر کدام با ظرفیت 350 مگاوات و یک تاسیسات آب‌شیرین‌کن با ظرفیت 200 هزار مترمکعب است.

یک وام یک میلیارد یورویی توسط روسیه فراهم خواهد شد تا 85 درصد هزینه‌های این پروژه را پوشش دهد و ایران 15 درصد باقی مانده را تامین خواهد کرد.

علی‌رغم تقویت روابط سیاسی میان مسکو و تهران، همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور با موانعی در زمینه‌های مختلف نظیر تامین مالی پروژه‌ها مواجه است.

ایران اصرار دارد که روسیه در پروژه‌های مشترکی که پیمانکاران روسی حضور دارند، وام ارائه دهد.

از: خبرگزاری فارس
روسیه یک نیروگاه برق حرارتی 1.4 گیگاواتی در بندرعباس می‌سازد