بیش‌ترین واژگان مصوب فرهنگستان زبان فارسی در کتب‌ درسی منتشر شده است

شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۵
بیش‌ترین واژگان مصوب فرهنگستان زبان فارسی در کتب‌ درسی منتشر شده است

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با رد ادعای فرهنگستان زبان فارسی مبنی بر استفاده از واژگان خارجی در کتاب‌های درسی، گفت: آموزش و پرورش بیش‌ترین واژگان مصوب فرهنگستان را در کتاب‌های درسی به کار برده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، در پاسخ به این پرسش که «میزان استفاده از واژگان خارجی و کارهای انجام شده در خصوص حذف این واژگان از کتاب‌های درسی چگونه است؟»، اظهار داشت: ما در این زمینه موفق بوده‌ایم و حرفی که یکی از معاونان فرهنگستان زبان فارسی در خصوص استفاده از واژگان خارجی در کتاب‌های درسی بیان کرده‌اند، حرف درستی نیست؛ بالاخره باید آنها بگویند این همه واژگانی را که فرهنگستان مصوب کرده است، چه کسی منتشر و ترویج کرده است، آیا غیر از آموزش و پرورش جایی هست که واژگان مصوب فرهنگستان را به کار برده و ترویج کند؟

وی با بیان اینکه استفاده از 10 هزار واژه خارجی یعنی به اندازه یک فرهنگ‌ لغات است که این درست نیست، افزود: اینکه 10 هزار کلمه خارجی وجود دارد، به خاطر این است که معادل این کلمات را نساخته‌اند؛ ضمن اینکه اصطلاحات فنی در کتاب‌های رشته‌های فنی و حرفه‌ای، واژگان خارجی و صنعتی دارند که هر وقت فرهنگستان زبان فارسی معادل آنها را تولید کرد، ما آن را به کار می‌بریم.

به گزارش فارس، چندی پیش یکی از معاونان فرهنگستان زبان و ادب فارسی از وجود 10 هزار واژه بیگانه در کتب درسی دانش‌آموزان خبر داده بود.

وی در این خصوص متذکرشده بود که در مرحله آخر بررسی کتاب‌های درسی که تقریباً به اتمام رسیده است، تعداد 10 هزار و 267 واژه بیگانه استفاده شده است که این فرهنگستان قبلاً برای هریک از آنها واژه‌ای را مصوب کرده بود، اما در کتاب‌های درسی از این واژه‌ها استفاده نشده است.

بیش‌ترین واژگان مصوب فرهنگستان زبان فارسی در کتب‌ درسی منتشر شده است