130 میلیون جلد کتاب درسی آماده توزیع است

چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵
130 میلیون جلد کتاب درسی آماده توزیع است

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش گفت: بیش از 130 میلیون جلد کتاب درسی چاپ و آماده توزیع شده که این غیر از کتب درسی پایه دهم است که برای اولین بار چاپ و در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، علی زرافشان عصر امروز در حاشیه سفر به اردبیل در جمع تعدادی از خبرنگاران اظهار کرد: 12 تا 13 میلیون کتاب جدید در پایه دهم در حال چاپ است که بخشی از چاپ و توزیع آن در بین استان‌ها آغاز شده که امیدواریم از 15 شهریورماه بدون مشکل خاص در توزیع و تأمین کتب درسی بتوانیم موفق عمل کنیم.

وی به تهیه و چاپ پنج عنوان کتاب جدید در سال اول دوره دوم متوسطه اشاره کرد و تصریح کرد: ما در برنامه درسی براساس جدول مواد درسی مصوب در سند تحول و طرح درس ملی اقدام کرده و نسبت به تهیه چندین کتاب جدید در هر دوره تحصیلی اقدام می‌کنیم.

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش گفت: در پایه دهم درس انسان و محیط زیست، انسان و سلامت، سواد رسانه‌ای و درس کارآفرینی به عنوان درس‌های جدید پیش‌بینی شده تا در کنار دروس گذشته همچون فیزیک، شیمی و... بتوانیم دانش‌آموزان را با موضوعات جدید که در سند تحول پیش‌بینی شده آشنا کنیم.

زرافشان با بیان اینکه معلمان به راحتی می‌توانند با سرفصل کتاب‌های جدید در سایت سازمان پژوهش آشنایی پیدا کنند، افزود: چندین سال است که سرفصل‌های کتب درسی دوره‌های جدید آموزشی در روی سایت قرار گرفته که معلمان و همکاران فرهنگی می‌توانند با مراجعه به آن سایت از عناوین و سرفصل‌های کتاب جدید آشنا شوند.

وی بیان کرد: قرار است در دوره آموزشی که شهریورماه برای معلمان برگزار می‌شود کتاب جدید در اختیار آنها قرار گیرد و حتی نشستی با مؤلفان برگزار شود تا اهداف و چشم‌انداز تهیه و تدارک این کتاب مشخص شود.

زرافشان با بیان اینکه هیچ مشکل و محدودیتی را در توزیع و انتشار کتب درسی نداریم، اضافه کرد: در این زمینه ایرادات و اشکالات احتمالی نیز برطرف می‌شود.

اختصاص 34 میلیارد تومان برای خرید تجهیزات جدید به هنرستان‌ها و مدارس

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش در مورد فضا و تجهیزات مدارس برای سال تحصیلی جدید اظهار کرد: ما امسال و سال‌های بعد برای تأمین فضای آموزشی در دوره نظری مشکلی نداریم اما برای سه سال بعد با اقبال از هنرستان‌ها توسعه فضای هنرستان‌ها را در کشور ضروری می‌دانیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: امیدواریم با کمک خیرین و تغییر رویکرد سازمان نوسازی مدارس به جای ساخت دبیرستان‌ها به سمت ساخت هنرستان‌ها پیش برویم چرا که هیچ مشکلی در تأمین فضای آموزشی در بخش نظری نداریم.

زرافشان از ردیف بودجه مستقل برای خرید تجهیزات هنرستان‌ها خبر داد و گفت: سال گذشته 36 میلیارد تومان و امسال نیز 34 میلیارد تومان در این زمینه بودجه مصوب شده که انتظار می‌رود این اعتبارات صرف خرید تجهیزات و امکانات برای هنرستان‌ها و دبیرستان‌ها شود.

معاون وزیر آموزش و پرورش از دائمی شدن ردیف اعتبار دو درصد مصرف و فروش گاز به آموزش و پرورش خبر داد و افزود: از این محل سال گذشته پیش‌بینی 70 میلیارد تومان درآمد داشتیم که از این رقم 7 میلیارد تومان برای تجهیز و توسعه مدارس شبانه‌روزی و بخشی نیز برای خرید تجهیزات آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها در قالب اجرای درس کار و فناوری شد.

وی با بیان اینکه با شرکت صنایع آموزشی قرارداد منعقد کردیم تا در کنار تهیه امکانات آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها، برنامه‌های آموزشی را نیز برای مدارس تدارک ببینند، بیان کرد: امسال از این محل 8 میلیارد تومان قرار است آموزش و پرورش درآمد داشته باشد که 4 میلیارد تومان آن به همراه منابع تأمین شده از تبصره‌های مختلف صرف خرید تجهیزات برای هنرستان‌ها می‌شود.

زرافشان ضرورت تربیت و جذب نیروها را برای هنرستان‌ها و رشته‌های کار و دانش یادآور شد و اضافه کرد: در زمینه برگزاری کلاس‌های تقویتی و کنکور خود استان‌ها باید به شکل بومی عمل کنند تا ضعف‌های احتمالی برطرف شود.

وی ادامه داد: با مؤسسه خدمات رزمندگان برای پوشش 30 هزار دانش‌آموز در قالب برنامه‌های کمک آموزشی و با بنیاد علوی نیز در این زمینه تفاهمنامه‌ای را امضا کردیم تا از ظرفیت آنها استفاده کنیم.

130 میلیون جلد کتاب درسی آماده توزیع است