«هفت‌سنگ» و «چاه» در قاب برداشت کوتاه

چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵
«هفت‌سنگ» و «چاه» در قاب برداشت کوتاه

پردیس سینمایی هویزه در برداشت کوتاه این هفته میزبان اکران و نقد دو فیلم کوتاه «هفت‌سنگ» و «چاه» اثر فاطمه دست‌مرد و بایرام فضلی است.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، سلسله نشست‌های برداشت کوتاه که به همت حوزه هنری خراسان رضوی و دفتر انجمن سینمای جوان مشهد از خردادماه سال گذشته آغاز شده و هر هفته در پردیس سینمایی هویزه به اکران و نقد فیلم‌های برگزیده کوتاه سینمای ایران و جهان می‌پردازد که این هفته با سپری کردن جشن یک‌سالگی خود به اکران و نقد دو فیلم کوتاه «هفت‌سنگ» و «چاه» اختصاص دارد.

فیلم کوتاه 6 دقیقه‌ای هفت‌سنگ ساخته فاطمه دست‌مرد و تهیه‌کنندگی منصور چمنی در سال 1392 تولیدشده و تاکنون توانسته در جشنواره‌های مختلف داخلی و بین‌المللی حضور پیدا کند و برگزیده شود.

فیلم کوتاه هفت‌سنگ سوابق درخشانی در سال 93 به دست آورده است ازجمله منتخب سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان، شانزدهمین جشن خانه سینما، سیزدهمین جشنواره بین‌المللی مقاومت، نهمین جشنواره فیلم کوتاه رویش و هشتمین جشنواره بین‌المللی وارش بوده است.

هفت‌سنگ همچنین در سال 2014 در بیست و دومین جشنواره بین‌المللی آلترناتیو رومانی و در سال 2015 نیز در پانزدهمین جشنواره بین‌المللی بیروت، پنجمین جشنواره فیلم‌های ایرانی در لندن، نهمین جشنواره فیلم‌های کردی در لندن و سی و یکمین جشنواره بین‌المللی اینتر فیلم در برلین برگزیده شد.

این فیلم در پنجمین دوره مسابقه فیلم کوتاه یادبود یولماز گونای در سینما هکنی پکچرزهاوس لندن در کشور انگلستان نیز روی پرده رفته است.

این فیلم کوتاه داستان هفت پسربچه است که درحال بازی هفت‌سنگ هستند که ناگهان توپ از زمین‌بازی بیرون می‌رود و یکی از پسرها به دنبال توپ می‌رود و هنگام بازگشت به زمین‌بازی شوکه می‌شود.

فاطمه دست‌مرد متولد 1361 در گرمسار کارشناسی زمین‌شناسی دارد و فارغ‌التحصیل رشته فیلم‌سازی از انجمن سینما جوانان ایران - دفتر تهران است و قبل از ساخت «هفت‌سنگ»، دو فیلم کوتاه داستانی دیگر به نام‌های «سکوت برکه‌ها» محصول 1389 و «ردپای زندگی» محصول 1390 را به تهیه‌کنندگی «منصور چمنی» کارگردانی کرده و با حضور در جشنواره‌های داخلی و خارجی جوایزی را برای سینمای ایران به ارمغان آورده است. این کارگردان کشورمان در حال حاضر در مرحله پیش‌تولید چهارمین اثر خود با عنوان «تارا» است.

در برداشت کوتاه این هفته همچنین فیلم کوتاه «چاه» ساخته بایرام فضلی اکران و نقد می‌شود.

فیلم کوتاه چاه محصول 1380 داستان یک چاه بی‌آب است که عده‌ای برای رساندن آب به آن درگیر هستند و چاه و پیرامون آن مفهوم و کاربرد خاصی برایشان پیدا می‌کند.

این فیلم کوتاه در جشنواره کشورهای ایتالیا، آمریکا، انگلیس، بلژیک، کانادا، ترکیه، نروژ، آلمان، شیلی، استرالیا، آرژانتین، اروگوئه، مصر، مجارستان و اوکراین به نمایش درآمده و توانسته 11 جایزه و دو دیپلم افتخار از این جشنواره‌ها به خانه بیاورد.

بایرام فضلی متولد 1347 میاندوآب، فارغ‌التحصیل رشته سینما از دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر و همچنین عضو رسمی انجمن فیلم‌برداران سینمای ایران و مجمع فیلم‌سازان ایران است و فعالیت خود را از سال 71 آغاز کرده و بیشتر به‌عنوان مدیر فیلم‌برداری در سینمای ایران فعالیت می‌کند.

وی تاکنون علاوه بر فیلم‌برداری فیلم‌های بلند دو فیلم کوتاه «چاه» و «سنگر روبه‌رو» را کارگردانی کرده است.

فضلی درباره سبک فیلم‌سازی‌اش معتقد است همیشه تمایل به ساخت موضوعات غیرمتعارف داشته و دنبال سوژه‌های بکر و دست‌نخورده است.

دل‌مشغولی اولیه بایرام فضلی آن‌چنان‌که خودش می‌گوید سینماست و سعی می‌کند دنبال کنکاشی برود که بتواند در این مدیوم حرف‌های تازه‌ای بزند و البته جذابیت و سرگرمی را چاشنی کارش قرار داده تا تماشاگر از داستان خوشش بیاید و موضوع فیلم را دنبال کند.

برداشت کوتاه چهارشنبه 13 مرداد ساعت 17 در پردیس سینمایی هویزه با حضور علی جعفری و محسن بدرقه به اکران و نقد این دو فیلم‌ کوتاه می‌پردازند.

«هفت‌سنگ» و «چاه» در قاب برداشت کوتاه