ضرورت انتقال فرهنگ و معارف اهل‌بیت(ع) همراه با شادی

چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵
ضرورت انتقال فرهنگ و معارف اهل‌بیت(ع) همراه با شادی

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) گفت: در مراسم‌های دهه کرامت با محوریت معرفی ابعاد مختلف شخصیتی و جایگاه امام رضا(ع) و حضرت فاطمه معصومه(س)، انتقال فرهنگ و معارف اهل‌بیت(ع) همراه با شادی مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله سیدمحمد سعیدی ظهر امروز در دیدار اعضای شورای هماهنگی جشن‌های مردمی دهه کرامت که در سالن محراب حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار شد، با اشاره به برنامه‌هایی که در مناسبت‌های مختلف در راستای تکریم مقام اهل‌بیت(ع) برگزار می‌شود، اظهار کرد: برگزاری برنامه‌های متنوع در مناسبت‌های مختلف در راستای ترویج معارف اهل‌بیت(ع) و تکریم مقام ایشان است.

وی با تاکید بر اینکه مکتب اهل‌بیت(ع) مکتب شادی است، تصریح کرد: به همان شکلی که در عزای اهل‌بیت(ع) مراسم‌های باشکوهی توسط مردم برگزار می‌شود، در میلاد ایشان نیز باید در راستای تکریم مقام اهل‌بیت(ع) مراسم‌های در خور شأنی برگزار شود.

آیت‌الله سعیدی هدف از برگزاری مراسم‌های مذهبی در اشکال مختلف را گرامیداشت مقام خاندان عصمت و طهارت عنوان کرد و افزود: اعتلای کلمه الله بالاترین وظیفه بر دوش بندگان است، چراکه در سیره معصومین مشاهده می‌شود که آنها در مواردی که مصلحت اسلام اقتضاء می‌کرده است در برابر حقوقشان سکوت می‌کرده‌اند، اما نسبت به اعتلای کلمه الله هیچگاه کوتاه نیامده‌اند.

امام جمعه قم جایگاه و نقش اهل‌بیت در تبیین و ترویج معارف الهی در جامعه را مورد توجه قرار داد و افزود: اهل‌بیت از هر فرصتی در مسیر نشر معارف الهی استفاده می‌کردند و ما نیز باید در همین مسیر برای تحقق رضای الهی حرکت کنیم.

وی ظرفیت‌ها و برکات حضور امام رضا(ع) در کشور را یادآور شد و با اشاره به مشکلات ایشان در دوران ظلم بنی عباس گفت: با وجود مشکلاتی که وجود داشت و شکل‌گیری هجرت اجباری، اما امام رضا(ع) از این فرصت حداکثر استفاده را در انتشار آموزه‌های اسلام ناب محمدی و ترویج فرهنگ اسلامی کردند.

آیت‌الله سعیدی تدابیر امام رضا(ع) در مقابل فرقه‌گرایی در دوران خود را مورد توجه قرار داد و افزود: با توجه به رواج فرقه‌گرایی در دوران امام رضا(ع)، ایشان با تشکیل جلسات و سخنرانی و مناظرخ با گروه‌های مختلف، از شکل گیری فرقه جدید در جامعه اسلامی جلوگیری کردند.

وی در ادامه سخنان خود جایگاه و اهمیت برگزاری جشن‌های دهه کرامت را یادآور شد و با تاکید بر ضرورت انتقال فرهنگ و معارف اهل‌بیت(ع) همراه با شادی، خاطرنشان کرد: در مراسم‌های دهه کرامت با محوریت معرفی ابعاد مختلف شخصیتی و جایگاه امام رضا(ع) و حضرت فاطمه معصومه(س) این مساله مورد توجه قرار گیرد.

آیت‌الله سعیدی با تاکید بر ضرورت اهتمام به برگزاری مراسم‌های باشکوه و مناسب در دهه کرامت، گفت: هدف در برگزاری مراسم‌های دهه کرامت نشر معارف و سیره اهل‌بیت(ع) در جامعه باشد تا نسل جوان نیز بیشتر با جایگاه و ابعاد شخصیتی و سیره ایشان آشنا شوند.

ضرورت انتقال فرهنگ و معارف اهل‌بیت(ع) همراه با شادی