نیروهای فرهنگی با هم وحدت ندارند/ فعالیت فرهنگی در بلندمدت نتیجه می‌دهد

شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۵
نیروهای فرهنگی با هم وحدت ندارند/ فعالیت فرهنگی در بلندمدت نتیجه می‌دهد

فعال فرهنگی مهدی‌شهری با بیان اینکه نیروهای فرهنگی و انقلابی در کارهای فرهنگی با هم وحدت ندارند، گفت: مسؤولان باید جوانان فرهنگی را ویژه ببینند.

به گزارش خبرگزاری فارس از مهدی‌شهر، در جامعه امروز جوانان زیادی هستند که دغدغه کار فرهنگی دارند و به‌صورت خودجوش در برگزاری برنامه‌های شهر فعالیت می‌کنند.

گاهی شنیدن و گوش دادن به حرف‌های آنان برای بهتر برگزار شدن برنامه‌های سطح شهر خالی از لطف نیست و نشستن پای صحبت‌های این جوانان فعال به نوع خود می‌تواند نوعی دلگرمی و همراهی را برای این فعالین فرهنگی در جامعه ایجاد کند.

خبرگزاری فارس این بار به سراغ یک جوان 30 ساله فعال فرهنگی در مهدی‌شهر رفته است، حمیدرضا پارسا را در مهدی‌شهر همه به‌عنوان دبیر شورای تبلیغات اسلامی شهرستان مهدی‌شهر می‌شناسند، وی از مسؤولان می‌خواهد از جوانان فعال فرهنگی بیشتر حمایت کنند؛ گفت‌وگوی فارس با این فعال فرهنگی را در ادامه بخوانید:

فارس: در ابتدا از خودتان برایمان بگویید.

پارسا: بسم‌الله الرحمن الرحیم. حمیدرضا پارسا هستم. متولد 1365 از مهدی‌شهر.

فارس: معنی کار فرهنگی ازنظر شما چیست؟

پارسا: کار فرهنگی رسالت اصلی‌اش تربیت نیرو است نه اجرای برنامه، قبل از هر چیز باید به اثربخشی، تداوم و کارایی امور اندیشید به فرموده مقام معظم رهبری «کار فرهنگی درست آن چیزی است که جوان ما را انقلابی بار بیاورد».

فارس: از فعالیت‌های فرهنگی خودتان برایمان بگوئید؟ فعالیت‌های فرهنگی‌تان را از چه زمانی شروع کردید؟ و چند سال است که به‌صورت جدی در عرصهٔ فرهنگی فعالیت دارید؟

پارسا: قبل از هر چیز افتخار می‌کنم و از خداوند متعال می‌خواهم که تا آخر عمر در راه نظام و انقلاب و رهبری قدم بردارم و جان خود را در این راه تقدیم این نظام و ولایت‌فقیه کنم و این مسؤولیت‌هایی که به‌صورت فرهنگی دارم به آن افتخار می‌کنم و خدا را شاکرم چون توانسته‌ام خدمتگزار کوچکی برای خدمت به مردم ایران اسلامی و به‌ویژه مردم شهیدپرور شهرستان مهدی‌شهر باشم.

در سالیانی که گذشت شاید قریب به ده سال است که در عرصه فرهنگی برداشتم و اولین مسؤولیت من در حوزه فرهنگی فرماندهی پایگاه مقاومت بسیج صاحب‌الزمان (عج) به مدت چهار سال بوده است، معاونت فرهنگی حوزه مقاومت بسیج حضرت مهدی (عج) را داشتم، نزدیک به ده سال است که به‌عنوان مسؤول شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی شهرستان مهدی‌شهر منصوب شدم، در همان سال اول انتصاب در این مسؤولیت در همایشی که در مشهد مقدس برگزار شد به‌عنوان شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی نمونه استانی شناخته شدیم و بعد به‌صورت کشوری که از مسئولین کشوری لوح تقدیر دریافت شد.

هم‌اکنون دارای پانزده مسئولیت فرهنگی در سطح شهرستان هستم، عضویت دائمی در ستادهای مراسمات ملی و مذهبی، عضویت در ستاد برگزاری نماز جمعه، رابط افتخاری کمیته امداد امام خمینی (ره)، عضویت در شورای هیئت رزمندگان اسلام، عضویت در مجمع جوانان سمنان، عضویت در قرارگاه‌های فرهنگی استان سمنان، عضویت در مرکز رسیدگی به امور مساجد و عضویت در ستاد شئون فرهنگی مهدی‌شهر از برخی از مسؤولیت‌های بنده در حوزه فرهنگی است.

فارس: با توجه به اینکه شما چندین سال در عرصه فرهنگی کار کردید و زحمت کشیدید، چه کمبودهایی در عرصهٔ فرهنگی مهدی‌شهر می‌بینید که باید مرتفع شود؟

پارسا: به نظر من ضعف‌هایی که در مسأله فرهنگی در شهرستان مهدی‌شهر وجود دارد، عدم ورود به‌موقع و به هنگام نهادهای مرتبط در موارد خاص، میدان ندادن در کارها و تصمیم‌گیری‌ها به جوانان توسط مسؤولین، سلیقگی عمل کردن برخی‌ها در تصمیم‌گیری‌ها در پایگاه‌ها و مساجد و کانون‌ها، عدم برنامه‌ریزی صحیح برای مناسبت‌های ملی و مذهبی ازجمله موانع حوزه فرهنگی در مهدی‌شهر است و این مشکلی است که در سطح شهر وجود دارد و ان‌شاءالله روزی برسد که متولیان فرهنگی به یک نقطه واحدی برسند و ائتلافاتی صورت بگیرد که تا مراسمات درشان برگزار شود.

عدم نظارت بر مسأله حجاب در شهر نیز یک معضلی است که در شهر وجود دارد که متولیان امر باید دغدغه بیشتری داشته باشند و در مسأله اعتیاد نیز باید متولیان امر بیش از گذشته ورود پیدا کنند، نبود فضاهای تبلیغاتی و عدم استفاده درست از همین محدود فضاهای تبلیغاتی سطح شهر را نیز می‌توان ازجمله مشکلات حوزه فرهنگی در مهدی‌شهر نام برد؛ شهرداری باید کارگروهی تشکیل دهد که تا دیگر ما شاهد ضعف‌های تبلیغاتی در سطح شهر نباشیم.

همچنین کمبود آموزش مسائل اجتماعی از قبیل نوع آپارتمان‌نشینی و نحوه برخورد در میان قشر جوان از مشکلات و موانع رشد حوزه فرهنگی است و در شهر مهدی‌شهر کارگاه‌های آموزشی وجود ندارد که راهکارهایی که قرار است افراد در تعاملات اجتماعی داشته باشند به آنان آموزش داده شود.

فارس: چه توصیه‌ای به افرادی که می‌خواهند به عرصه فرهنگی وارد شوند دارید؟

پارسا: هدف در کار فرهنگی را رضایت خدا در نظر بگیریم و مبنی و فصل‌الخطاب در کار فرهنگی سخنان مقام معظم رهبری است؛ تمام دغدغه‌های فرهنگی به‌صورت واضح و شفاف با سخنان مقام معظم رهبری تبیین شده است.

امیدوارم روزی برسد که در مسأله ناتو فرهنگی و شبیخون فرهنگی که مقام معظم رهبری دغدغه دارند جوانان بتوانند موفق عمل کنند.

فارس: با توجه به عضویت شما در نهاد شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، کدام‌یک از مقولات فرهنگی در اولویت فعالیت این نهاد قرار دارد؟

پارسا: شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در سال‌های فعالیتش وظیفه خطیر و سنگین احیای مناسبت‌های ملی و مذهبی و انقلابی ازجمله جشن‌های پیروزی انقلاب اسلامی را بر عهده داشته است و تمام دغدغه این شورا بر این بوده است که حضور مردمی مردم را در جشن‌های مناسبت‌های ملی و مذهبی احیا کند و سیاست‌گذاری این نهاد بر برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی و نظارت بر مناسبت‌های ملی و مذهبی سیاسی و انقلابی بوده است.

اهدافی که شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از سیاست‌گذاری روز اولش تا به امروز دنبال می‌کرده ایجاد بستر مناسب جهت تعظیم شعائر و ایام‌الله و تعمیق باورها و ارزش‌ها و فرهنگ انقلابی بوده است.

فارس: نظر شما در رابطه با فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص ولنگاری فرهنگی

پارسا: به نظر من در راستای فرمایش مقام معظم رهبری متولیان امور فرهنگی در بخش‌های مختلف باید ورود پیدا کنند و برخی از برنامه‌ها را می‌شود بهتر برگزار کرد و این نیازمند یک وحدت رویه است، مدیران فرهنگی و مدیران نهادها با یکدیگر یک تعامل و هم‌اندیشی بیشتری داشته باشند.

یکی از مشکلات حوزه فرهنگی این است که برخی دنبال نتیجه زودهنگام هستند اما فعالیت فرهنگی در کوتاه‌مدت نتیجه نمی‌دهد و در بلندمدت می‌توانیم شاهد نتیجه فعالیت فرهنگی باشیم، در کوتاه‌مدت نمی‌توانیم شاهد شکوفایی باشیم.

فعالیت فرهنگی در جامعه باید اثرگذار باشد و بر شخصیت افراد باید تأثیر بگذارد، یکی از مشکلاتی که بار فرهنگی جامعه را افزایش داده است تک‌بعدی عمل کردن در کارهای فرهنگی است و متولیان فرهنگی باید از صاحب‌نظران و یا مخاطبان کار فرهنگی نظرخواهی کنند.

فارس: با توجه به اینکه یک مدیر فرهنگی نیز باید مطالعه هم داشته باشد شما روزانه چقدر مطالعه دارید؟ و آخرین کتابی را که خواندید چه بود؟ و در چه موضوعی؟

پارسا: من بیشتر اوقات که بیکار باشم و فرصت داشته باشم مطالعه می‌کنم و آخرین کتابی که نیز خواندم ویژگی‌های یک جوان مؤمن و انقلابی از دیدگاه مقام معظم رهبری بوده است که به تبیین جایگاه یک جوان مؤمن و انقلابی از دیدگاه مقام معظم رهبری اشاره‌شده بود.

فارس: اگر بخواهید تنها از یک نفر تقدیر و تشکر کنید آن‌یک نفر چه کسی خواهد بود؟ چرا؟

پارسا: بنده نهایت تشکر را از استاد عزیز و ارجمندم حجت‌الاسلام بارانی امام جمعه محترم مهدی‌شهر را دارم که نه‌تنها برای مهدی‌شهر و استان سمنان بلکه برای بنده در همه‌جا بزرگواری کردند و مانند ستاره‌ای در شب راهنما ما بودند، همه‌جا راهنمایی کردند و در برگزاری مناسبت‌های ملی و مذهبی هدایت کردند، در جهت هرچه بهتر برگزار شدن مناسبت‌های ملی و مذهبی نهایت کمک را کردند و با تمام وجود سختی‌ها را متقبل شدند و با ارشادات و راهنمایی‌های خودشان از مراسمات سطح شهر حمایت کردند.

فارس: راهکارهای شما برای جذب بیشتر جوانان به نهادهای فرهنگی و انقلابی چیست؟

پارسا: جوان ما امروز به دنبال این است که کسی را پیدا کند تا سرمشق و الگو خود قرار بدهد و در جهت رسیدن به این هدف شعارهای گفتار و عمل وی را پیشه خود کند و در پی الگویی باشد که به سخنان خود عمل کرده باشد و کسی را الگو خود قرار ندهد که سخن او از عملش جداست.

بهترین راهکار مقابله با تهاجمات فرهنگی دشمنان برنامه‌ریزی صحیح طبق خواسته جوانان است.

فارس: مهم‌ترین آرزو شما به‌عنوان یک فعال فرهنگی

پارسا: بزرگ‌ترین آرزو من در مباحث فرهنگی این است که متولیان فرهنگی، فعالین در قشرهای فرهنگی به‌ویژه نیروهای جوان و انقلابی با یکدیگر متحد شوند و به‌صورت یکپارچه و منسجم و با وحدت رویه کامل در این راستا قدم بردارند و بزرگ‌ترین هدفشان رضایت خداوند متعال و به نحو احسن برگزار شدن برنامه‌ها باشد.

فارس: سخنی با مسؤولین شهرستان مهدی‌شهر و استان سمنان

پارسا: در فضای فرهنگی و اعتقادی جامعه امروز خودباوری و دین‌باوری به نظر من بزرگ‌ترین تغذیه است که در این امر غفلت شده و باید به‌این‌علت نگران آینده جامعه اسلامی بود امروز انتظار من از مسؤولین این است که نگاه ویژه‌ای به جوانان داشته باشند و در عرصه‌های گوناگون خصوصاً عرصه فرهنگی جوانان را به میدان‌های مختلف راه بدهند تا جوانان به این خودباوری برسند که می‌توانند مؤثر باشند.

فارس: سخن آخر

پارسا: در پایان از همه‌کسانی که به‌صورت گمنام در برگزاری مراسمات ملی و مذهبی شهرستان به بنده کمک می‌کنند نهایت تقدیر و تشکر را دارم و امیدوارم ثمره و نتیجه این همکاری‌ها را در زندگی خود ببینند.

توصیه بنده به جوانان و مدیران فرهنگی این است که در اجرای کار فرهنگی خسته نشوند خستگی و ناامیدی بسیار است و گاهی به نتیجه نمی‌رسیم، بعضی وقت‌ها کمبودهایی در مسأله فرهنگی است اما به شکرانه اینکه این لیاقت را خداوند متعال به ما داده است که به‌عنوان مدیران فرهنگی در اجرای برنامه فرهنگی به‌عنوان برنامه‌ریز باشیم و زمینه حضور مردم را در برنامه‌های فرهنگی فراهم کنیم همه این‌ها را با دیدگاه خیر ببینیم و از خداوند متعال بخواهیم که در این راستا قدم‌های بزرگ‌تری را برداریم.

فارس: از اینکه وقت خود را در اختیار ما قرار دادید، از شما سپاسگزاریم

پارسا: بنده نیز از شما و خبرگزاری فارس که به جوانان اهمیت می‌دهید تشکر می‌کنم.

==============

 گفت‌وگو از ناصر مؤمنیان

==============

نیروهای فرهنگی با هم وحدت ندارند/ فعالیت فرهنگی در بلندمدت نتیجه می‌دهد