ماجرای ۲۳ سال پیش که امروز سر باز کرده است/ تخلفی در مدرسه غیردولتی روشنگر صورت نگرفته است

چهارشنبه ۰۳ شهریور ۱۳۹۵
ماجرای ۲۳ سال پیش که امروز سر باز کرده است/ تخلفی در مدرسه غیردولتی روشنگر صورت نگرفته است

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی گفت: در سال 1372 طبق قوانین، زمینی برای احداث مدرسه به موسسی واگذار شد که بعد از تأسیس مدرسه و عدم توفیق موسس در اداره آن، مدرسه مذکور در سال تحصیلی 80-79 با تمام ملحقات آن به موسسه آموزشی واگذار شد.

مرضیه گُرد رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس در خصوص موضوع واگذاری زمین‌های با کاربری آموزشی به مؤسسان مدارس غیردولتی در سال‌های گذشته و سوء استفاده برخی افراد از این امتیاز، اظهار داشت: آیین‌نامه واگذاری زمین به مؤسسان مدارس غیر انتفاعی به حدود 25 سال قبل باز می‌گردد و بر اساس هماهنگی بین وزارت آموزش و پرورش و وزارت شهرسازی طبق مصوبه شماره 6356/ ت ه مورخ 30 مرداد ماه 1370، اجرا شده است.

وی افزود: در حقیقت آن زمان بر اساس آیین‌نامه و طبق قوانین، وزارت راه و شهرسازی، زمین‌هایی که کاربری آموزشی داشتند را به مؤسسان مدارس غیر دولتی واگذار می‌کرد.

گُرد اضافه کرد: این موضوع با رعایت ماده 31 قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیر دولتی مصوب سال 87 مجلس شورای اسلامی و آیین‌نامه اجرایی آن انجام شده است.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در برخی سایت‌ها مطلبی منتشر شده است مبنی بر «رانت‌خواری و تخلف همسر یک مقام دولتی در مدرسه غیرانتفاعی»، گفت: بر اساس تبصره ماده 31 قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز غیر دولتی در صورتی که مؤسس امکان ادامه فعالیت به هر دلیلی را نداشته باشد، می‌تواند ملک مورد نظر را به مؤسس واجد شرایط دیگر یا آموزش و پرورش واگذار کند.

گُرد با بیان اینکه زمین مورد اشاره که در بخش اعظمی از آن مدرسه احداث شده است تحت عنوان مدرسه روشنگر مورد بهره‌برداری قرار گرفته بود، ادامه داد: در سال 1372 طبق قوانین، زمینی برای احداث مدرسه به مؤسسی واگذار شد که بعد از تأسیس مدرسه و عدم توفیق مؤسس در اداره آن، مدرسه مذکور در سال تحصیلی 80-79 با تمام ملحقات آن و با رعایت تمام مقررات قانونی به موسسه آموزشی شاهچراغ تحت عنوان (مجتمع آموزشی فرهنگی روشنگر 2) به نمایندگی خانم شبستری واگذار شد.

وی افزود: در حال حاضر این مدرسه تحت عنوان مدرسه غیر دولتی فعالیت می‌کند و مازاد زمین نیز در تصرف این مدرسه است و همسر مقام دولتی مورد اشاره در حال حاضر هیچ نقشی در این مجموعه ندارد.

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی آموزش و پرورش اظهار داشت: طرح مسئله‌ای که متعلق به 23 سال گذشته یعنی از سال 79 تاکنون است برای ما جای سؤال دارد به خصوص با بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد هیچ گونه تخلفی در اجرای قانون محرز نشده است.

ماجرای ۲۳ سال پیش که امروز سر باز کرده است/ تخلفی در مدرسه غیردولتی روشنگر صورت نگرفته است