استانداران در شناسایی یارانه‌بگیران پولدار وارد کار شوند

یکشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۵
استانداران در شناسایی یارانه‌بگیران پولدار وارد کار شوند

معاون اجرایی رئیس جمهور گفت: ما امیدواریم استانداران از ظرفیت بومی و منطقه‌ای خود برای شناسایی افراد ثروتمند و اغنیا برای حذف یارانه چنین افرادی استفاده کرده و دولت را در رساندن یارانه به دست نیازمندان و فقرا کمک کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، محمد شریعتمداری عصر امروز در نشست مدیران و مسؤولان استان اردبیل اظهار کرد: ایجاد ثبات و پایداری در نرخ کالا و خدمات در کشور از رویکردها و دستاوردهای دولت بوده که زمینه آرامش بیشتر را در کشور فراهم کرده است.

وی تصریح کرد:‌ امروز دیگر تجار و بازرگانان ما می‌دانند که به صورت لحظه‌ای، ساعتی و حتی روزانه و ماهانه قیمت کالا و خدمات تغییر پیدا نمی‌کند بلکه یک ثبات و کنترل نرخ تورم را در جامعه شاهد هستیم.

معاون اجرایی رئیس جمهور گفت: قرار بود تا آخر سال 96 نرخ تورم به کمتر از 10 درصد برسد اما ما در شرایط کنونی در نرخ تورم به کمتر از هشت درصد رسیدیم به طوریکه در تورم نقطه به نقطه نیز وضعیت 10 درصدی را در کشور شاهد هستیم.

شریعتمداری با بیان اینکه در سال گذشته کاهش قیمت نفت را شاهد بودیم اما در چهار ماهه امسال این شرایط وضعیت متفاوت‌تری داشته به طوریکه رشد اقتصادی کشور در یک تلاش و پیگیری سعی می‌شود به پنج درصد برسد، افزود: روند توسعه صادرات غیر نفتی در کشور نیز محسوس است به طوریکه از ابتدای امسال تاکنون از لحاظ ارزش 21 درصد و از نظر وزن 34 درصد افزایش صادرات غیر نفتی را در کشور شاهد هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: با به حرکت درآمدن چرخ اقتصاد کشور قطعاً رکود نیز به تدریج از بین می‌رود و ثبات اقتصادی را در کشورمان بیش از گذشته شاهد می‌شویم.

شریعتمداری با بیان اینکه در یک سال باقی‌مانده از دولت تدبیر و امید باید در یک جمع‌بندی نهایی اقدامات و تعهداتی که انجام شده به عنوان اولویت روی میز مدیران دولت یازدهم باشد، اضافه کرد: این مدیران باید با اولویت نسبت به تکمیل و به سرانجام رساندن این پروژه‌ها ورود پیدا کنند.

وی ادامه داد: در عمل به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه کارهای انجام شده باید به گوش مردم رسانده شود، گفت: انتظار داریم در این یک سال کار تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی از عملکرد دولت به دور از نگاه سیاسی، حزبی، جناحی و انتخاباتی به شکل واقعی انجام شود تا مردم در جریان کارهای انجام شده قرار گیرند.

معاون اجرایی رئیس جمهور اظهار کرد: مدیران مکلف هستند به صورت دوره‌ای گزارشی کامل از پروژه‌های اجرا شده را با هدف ایجاد امیدواری در بین مردم و اعتماد بیشتر انجام دهند به طوریکه در استان اردبیل اختصاص یک میلیارد دلار بودجه از محل مهار آب‌های مرزی و طرح‌های عظیم اشتغالزا در شمال این استان باید به گوش مردم برسد.

شریعتمداری تصریح کرد: باید به نحوی عمل کنیم تا با این اطلاع‌رسانی و تبلیغ اعتماد مردم به نظام و دولت بیش از گذشته آشکار باشد تا یک آرامش و اطمینان‌ خاطری را در جامعه شاهد باشیم.

وی در ادامه گفت: دولت در کنترل قیمت‌ها به ویژه در حوزه مسکن به سمتی حرکت می‌کند تا با همین وضعیت کنترل قیمت به این بخش رونق مجددی ببخشد و قطعاً تورم طی امسال و سال آینده به بیش از 10 درصد در این کشور نمی‌رسد.

شریعتمداری ضرورت اجرایی شدن پروژه‌های مرتبط با اقتصاد مقاومتی را به استانداران و مسؤولان گوشزد کرد و افزود: این حرکت‌ها و انجام پروژه‌ها اعتماد و وثوق مردم به دولت و به تبع آن نظام را فراهم کرده و زمینه جلب سرمایه‌گذاری‌های بیشتر نیز فراهم می‌آید.

وی ضرورت انعکاس برخی از موانع و مشکلات را به مسؤولان کشوری یادآور شد و بیان کرد: ما در آستانه تدوین و تصویب برنامه ششم توسعه و همچنین بودجه سال آینده هستیم که قطعاً ارائه نظرات و پیشنهادات مختلف در این زمینه می‌تواند راهگشا باشد.

شریعتمداری به اصلاح نظام اداری و شفاف‌سازی‌ها در این حوزه اشاره کرد و ادامه داد: نباید استان‌ها منتظر ابلاغ دولت الکترونیک باشند بلکه باید خود استان‌ها در این حوزه ورود پیدا کنند چرا که تنها راه مبارزه با فساد به ویژه فساد اداری در سطح خرد و کلان شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی دقیق است.

وی توجه به اقشار آسیب‌پذیر را در کمک به توانمندسازی آنها یادآور شد و اضافه کرد: هر چند دولت تلاش می‌کند تا یارانه اغنیا را درست و منطقی قطع کرده و در نقطه مقابل از اقشار آسیب‌پذیر حمایت کند اما انتظار می‌رود در استان‌ها نیز استانداران در شناسایی افراد غنی ورود پیدا کرده و به دولت کمک کنند تا هر چه سریعتر یارانه اغنیا قطع و یارانه فقرا تقویت شود.

شریعتمداری گفت: ‌در استانی مانند اردبیل باید خود استاندار و مدیران کمک کنند تا با شناسایی 50 هزار نفر اغنیایی که نیاز به یارانه ندارند با راهکارهای درست و منطقی سعی کنند تا با قطع یارانه آنها به تقویت جبهه اشتغال و توانمندسازی فقرا بیشتر کمک شود.

وی ضرورت ایجاد و تثبیت اشتغال در مناطق روستایی را جز ضرورت‌ها توصیف کرد و افزود: قرار شده وزرا به عنوان معین استان‌ها در جلسات هیأت دولت گزارشی از وضعیت استان‌ها در اجرای پروژه‌ها به ویژه اقتصاد مقاومتی ارائه کنند که این رویه که شبیه رویکرد وزرای منطقه‌ای است، انتظار می‌رود به حل و گشایش مشکلات استان‌ها کمک کند.

شریعتمداری به اهتمام جدی در پروژه‌های اقتصادی مقاومتی در یک برش استانی را به عنوان اولویت اصلی مدیران اجرایی یادآور شد و اظهار کرد: در دولت تدبیر و امید همه پروژه‌ها باید از پیوست فرهنگی برخوردار باشند چرا که ما به یک رشدیافتگی فرهنگی و توسعه مؤلفه‌های ایثار، گذشت، شجاعت و شهامت در جامعه نیاز داریم و در این زمینه باید احترام خانواده‌های شهدا و ایثارگران را همواره نگه داریم.

وی بیان کرد: بنده هر روز پیگیر پرداخت مطالبات گندم‌کاران از استان‌های مختلف هستم و رئیس جمهور به وزرای مرتبط دستور دادند تا هر چه سریعتر این مطالبات پرداخت شود که قطعاً در پرداخت 300 میلیارد تومان مطالبات گندم‌کاران استان اردبیل نیز پیگیر موضوع هستیم.

استانداران در شناسایی یارانه‌بگیران پولدار وارد کار شوند
استانداران در شناسایی یارانه‌بگیران پولدار وارد کار شوند
jkkjkjkjkj