نخستین مرکز تشخیص سلولی مولکولی سالک در فارس گشایش یافت

یکشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۵
نخستین مرکز تشخیص سلولی مولکولی سالک در فارس گشایش یافت

نخستین مرکز تشخیص سلولی مولکولی سالک در مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز گشایش یافت.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی این شهر، رئیس این دانشگاه در آیین گشایش مرکز تشخیص سلولی مولکولی سالک (لیشمانیوز) که در مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز به‌عنوان نخستین مرکز در فارس، گشایش یافت اظهار داشت: انگل لیشمانیوز عامل بیماری سالک است که با همکاری فرمانداری و مسؤولان، آمار رو به کاهشی در مورد بیماری سالک در استان فارس را شاهد هستیم.

محمدهادی ایمانیه، درمان کامل را مستلزم تشخیص دقیق برشمرد و افزود: این مرکز، برای تشخیص دقیق مولکول‌ها و بیماری سالک، تجهیز و افتتاح شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، ادامه داد: با همکاری داروسازان در دانشکده داروسازی، استادان گروه انگل‌شناسی دانشگاه و آزمایشگاه مرکز بهداشت شهدای والفجر، این مرکز برای درمان و تولید داروی سالک، کیت‌های تشخیصی دقیق و تأسیس یک شرکت دانش‌بنیان، توسعه می‌یابد.

ایمانیه اضافه کرد: بیماری کالا آزار به‌عنوان لیشمانیوز احشایی، بیشتر کبد و طحال و کودکان را درگیر می‌کند.

وی آمار سال گذشته بیماری سالک در استان فارس را، 6 هزار مورد عنوان کرد و گفت: از این تعداد، 2 هزار مورد در شهرهای این استان و 4 هزار مورد نیز در روستاهای فارس بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شهرستان‌های سپیدان، مرودشت، ارسنجان، نی‌ریز و استهبان را از بیشترین شهرهای در معرض خطر ابتلا به سالک معرفی کرد و ادامه داد: بیماری سالک، یک موضوع فرادانشگاهی در حوزه سلامت، بهداشت و درمان است و ما تنها می‌توانیم مبتلایان را تشخیص و درمان کنیم.

وی بابیان اینکه زباله‌های ساختمانی کانون اصلی و محل جمع شدن جوندگان است، اضافه کرد: باید فرمانداران، بخشداران، روسای شورای اسلامی شهر و روستا، در مورد رفع آلودگی در محیط، تلاش کنند و با جونده‌کشی، جلوگیری از ورود فاضلاب به محیط زندگی مردم و نصب پشه‌بند، می‌توان از این بیماری پیشگیری کرد.

رئیس مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز نیز در آیین آغاز به کار این مرکز، گفت: این مرکز سلولی مولکولی لیشمانیوز، با هزینه‌ای بالغ‌بر 500 میلیون تومان، ساخت، تجهیز و راه‌اندازی شد.

عبدالحسین فرح‌بخش افزود: این نخستین مرکز در استان فارس و دومین مرکز در کشور، پس از اصفهان است که در آن کارهای تشخیصی و درمانی در این زمینه انجام می‌شود.

نخستین مرکز تشخیص سلولی مولکولی سالک در فارس گشایش یافت
jkkjkjkjkj