کنکور به لحاظ سازمانی، کارکرد آموزش و پرورش نیست

سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵
کنکور به لحاظ سازمانی، کارکرد آموزش و پرورش نیست

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران گفت: کنکور به لحاظ مسائل سازمانی فقط کارکرد آموزش و پرورش نیست در قبولی کنکور عوامل مختلفی نقش‌آفرین هستند که یک نقش را آموزش و پرورش ایفا می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، سیدعلی قاسمی بعد از ظهر امروز در آئین تجلیل از خبرنگاران که در باشگاه فرهنگیان برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطر امام راحل و شهدا به ویژه شهدای حوزه خبر، علم و دانش، اظهار کرد: انسان در فرایند زندگی با داشتن قوه عقل که از توانمندی الهی بود رشد یافت و جامعه انسانی شکل گرفت.

وی به پیچیدگی زندگی بشری اشاره کرد و افزود: با تشکیل حکومت‌ها انسان اجازه زیاده‌خواهی به حاکمان نداد و برای تکامل زندگی تلاش کرد.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران با بیان اینکه در روند رو به تکامل جامعه، امر به معروف و نهی از منکر هم وجود دارد، گفت: نقش رسانه‌ها بر صاحبان قدرت نظارتی است و اگر این وظیفه به درستی باشد از بسیاری هدر رفت منابع جلوگیری می‌شود.

این مسؤول به نظارت، انتقال اطلاعات و آگاهی رسانه‌ها در پیشرفت جامعه بشری اشاره کرد و ادامه داد: رسانه‌ها نقش واسطه‌ای دارند قلم و بیان ابزار رسانه‌ای است که در روند رو به رشد جامعه موثر است.

قاسمی با بیان اینکه انتقال پیام رسانه‌ها باید مبتنی بر اندیشه، بینش و نگارش باشد و این موارد در رفتار اصحاب رسانه باید متجلی شود، تصریح کرد: ابزار رسانه‌ای باید در فرایند رساندن انسان به سمت انسانیت باشد.

وی رسانه‌ها را به مثابه اندیشه آدمی برای ارتقا جامعه بشری دانست و ادامه داد: هیچ اندیشه‌ای بر خلاف انسانیت به کار گرفته نمی‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران با اشاره به اینکه صاحبان قلم توان خود را به کار می‌گیرند تا جامعه به نقطه‌ای از رشد برسد و متعالی شود، بیان کرد: یکی از مشکلات جدی که در طول تاریخ با آن مواجه بودیم بی‌توجهی حاکمان در روند تکاملی جامعه بود.

این مسؤول توجه برخی از حاکمان را لذت‌جویی از قدرت عنوان کرد و گفت: اگر برنامه‌هایی که حکومت‌ها ارائه می‌دهند عامیانه باشد این دولت به رشد مطلوب جامعه توجه ندارد.

قاسمی عملکرد دولت تدبیر و امید را در وضعیت کنونی جامعه مطلوب ارزیابی کرد و گفت: گرفتن جلوی بسیاری از شکست‌ها موفقیت حاصل می‌شود.

وی به موفقیت دولت روحانی در بسیاری از حوزه‌ها اشاره کرد و افزود: آموزش و پرورش در بحث پروژه‌های عمرانی در بحث ساخت و بهسازی مدارس بیش از 200 پروژه نیمه‌تمام را از مدیریت گذشته در مازندران تحویل گرفت و از هدر رفت منابع جلوگیری کرد.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران با بیان اینکه به عنوان یک سیاست هیچ پروژه‌ای در مازندران بدون مطالعه انجام نمی‌شود، تصریح کرد: در پروژه‌های عمرانی آموزش و پرورش به جمعیت دانش‌آموزی توجه دارد.

این مسؤول به نیروی انسانی 106 هزار نفره در آموزش و پرورش استان اشاره کرد و افزود: در گذشته نرخ مشارکت در مازندران کمتر از 15 درصد بود هم‌اکنون میانگین مشارکت مدارس غیردولتی در استان حدود 21 درصد رسیده است.

قاسمی به موفقیت مازندرانی‌ها در کنکور اشاره کرد و گفت: سال‌های اخیر آموزش و پرورش مازندران در کنکور سراسری جایگاه داشت و هر سال با رشد قابل توجهی مواجه بود.

وی با بیان اینکه در کنکور سراسری تعداد رتبه‌های زیر 100 در سال 93 حدود 25 و در سال 94 حدود 27 و امسال نیز تعداد رتبه زیر 100 کشوری تاکنون 39 نفر اعلام شد، خاطرنشان کرد: رتبه زیر 100 کشوری 270 مورد بود و امسال به 300 نفر رسید.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران رتبه کنکور سراسری در منطقه دو را در رتبه زیر 100 حدود 150 نفر اعلام کرد و ادامه داد: امسال مازندران در منطقه دو در کسب رتبه زیر 100 به 168 نفر رسیدند.

این مسؤول در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه مازندران در سنوات قبل رتبه اول تا سوم رشته‌های مختلف تحصیلی را کسب می‌کرد چرا امسال این موفقیت تثبیت نشد، گفت: کنکور به لحاظ مسائل سازمانی فقط کارکرد آموزش و پرورش نیست در قبولی کنکور عوامل مختلفی نقش‌آفرین هستند که یک نقش را آموزش و پرورش ایفا می‌کند.

قاسمی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید در روند نظام تعلیم و تربیت سیاسی پیش نرفت، اظهار کرد: مردم در همه شرایط صاحب حق هستند در همه شاخص‌های درون و برون سازمانی فقط اهداف تعلیم و تربیت تعقیب می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران با تاکید بر اجرای عدالت آموزشی در سطح استان، گفت: موافق تشکیل مدارس با عناوین خاص نیستم.

به گزارش فارس، آموزش و پرورش مازندران در آئین تجلیل از خبرنگاران به مناسبت روز خبرنگار به‌طور نمادین از چند رسانه که بیشتر به بدنه دولت گرایش داشتند قدردانی کرد.

کنکور به لحاظ سازمانی، کارکرد آموزش و پرورش نیست