تولید موشک کروز دریایی مافوق صوت در آینده نزدیک/ افزایش 3 برابری برد موشک‌ها

یکشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۵
تولید موشک کروز دریایی مافوق صوت در آینده نزدیک/ افزایش 3 برابری برد موشک‌ها

وزیر دفاع گفت: سرعت موشک‌ها را بالا برده‌ایم و در آینده‌ای نزدیک به موشک‌های کروز دریایی با سرعت مافوق صوت هم دست پیدا می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در مراسم رونمایی از نخستین موتور ملی توربوجت هواپیما به عملکرد این وزارتخانه اشاره کرد و افزود: در بعد و زمینه‌های موشکی همه آنچه را که دنبال می‌کردیم طی این مدت به دست آوردیم؛ سیستم های هدایتی آن را چندگانه کردیم و سیستم های ناوبری آن را به گونه ای طراحی کردیم که دقت اصابت و هدفگیری ما را بالا ببرد.
وزیر دفاع گفت:‌ در حوزه موشک های کروز گام های بلندی را برداشتیم و الحمدالله تمام موشکهایی که قبلا داشتیم بردشان را دو - سه برابر افزایش دادیم و سعی کردیم آنها را تنوع کاربری ایجاد کنیم یعنی اگر موشکی ساحل به دریا بود و یا از روی شناوری پرتاب می شد آنها را هواپایه کنیم و برای عملیات هوایی نیز استفاده کنیم.
وی ادامه داد:‌ توانستیم روی سیستم های هدایت آنها تغییر ایجاد کنیم و توان موتورهای آنها را افزایش دهیم و بردشان را زیاد کنیم بطوریکه اگر در بحث دریا یک زمانی نیاز به کیلومترها مسافت داشته باشیم آن را به 100 کیلومتر برسانیم.
سردار دهقان گفت: توانستیم سرعت موشکها را بالا ببریم و انشالله در آینده ای نزدیک موشکهای کروز دریایی با سرعت مافوق صوت هم دست پیدا کنیم.
وی افزود: توانستیم یک نوع یکپارچگی و هم‌پیوندی خوبی را در صنایع دفاعی ایجاد کنیم که منجر به هم‌افزایی و افزایش قابلیت ها شد.
سردار دهقان گفت:‌ امروز این توفیق را داریم که با بیش از 3 هزار و 150 شرکت در سطح ملی همکاری می کنیم که بیش از 370 شرکت دانش بنیان هستند و بیش از 360 - 370 شرکت نیز صنایع بسیار توانمندی هستند که در صحنه ملی کار می کنند.
وزیر دفاع افزود:‌ در این خصوص بخش های خصوصی، دولتی و دانشگاهی نیز همکاری دارند به طوری که امروز با 92 دانشگاه در سطح کشور در زمینه های آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی در جهت اکتساب فناوری ها همکاری داریم.
وی گفت: محصول این نگاه یک نوع نگاه نوآورانه و باز بود و منجر به این شد که در بعضی از فعالیت های تولیدی ظرفیت خود را 4 برابر افزایش بدهیم و در جایی تا 400 درصد رشد داشتیم که ناشی از همین استفاده از ظرفیت های داخلی بود.
دهقان به ارتقای توانمندی عملیاتی مجموعه شناورها اشاره کرد و افزود:‌ ما گام‌هایمان را فشرده برداشتیم به طوری که تا 200 کیلومتر را امروز در موشک های کروز شناور ضدسطحی در اختیار داریم. 
وی گفت: در زیرسطحی و اژدرها گام های خوبی برداشتیم، امسال نخستین مجموعه اژدرها را تحویل نیروهای ارتش خواهیم داد و مجموعه شناورهای که داریم توانمندی عملیاتی شان را ارتقاء می دهیم. 
وزیر دفاع افزود: در بحث تقویت و تولید شناورها، شناورهای تندرو را متناسب با نیاز تولید کردیم و امسال شناوری را بهره‌ برداری کردیم که سرعت بالای 60 نات را دارد که تقریبا سرعت بی نظیری است و ظرفیت مانور بالا و قابلیت ماندگاری زیادی را دارد که آن را موشک پایه کردیم و انشالله امسال این را در اختیار نیروی دریایی سپاه قرار خواهیم داد.
وی گفت: در بحث صنایع الکترونیکی نیز ما رادارها را در همه ارتفاع ها و برج ها به صورت داخلی تولید می کنیم و اکنون برای استفاده در اختیار نیروی پدافند ارتش جمهوری اسلامی قرار داده ایم و استفاده می شود.
وزیر دفاع ادامه داد:‌ همه آنچه را که نیاز راداری کشور است امروز در بخش های نظامی و غیرنظامی تولید می‌کنیم. 
دهقان افزود: امروز قادریم همه نیازهای وزارت راه و شهرسازی در بحث مخابرات، ‌ارتباطات و رادارها را تولید کنیم و با تضمین ایمنی و توانمندی قابل مقایسه با منابع بیرونی در اختیارشان قرار دهیم.
وی گفت: در حوزه صنعت هوایی ما قادریم همه ناوگان نظامی‌مان را پشتیبانی و آنها را تعمیر و بازسازی کنیم و با وجود اینکه دست ما از مدارج و دسته بندی های تعمیراتی که هر روز به روز می شود، کوتاه بود اما تلاش کردیم آنها را از مراجع مختلف در اختیار بگیریم و با توانمندی نیروی انسانی خودمان آنها را عملیاتی کنیم.
وزیر دفاع افزود: امسال ما هواپیماهای آموزشی کوثر 88 را به پرواز در خواهیم آورد و این موفقیت بزرگی است.
وی با بیان اینکه ما در هواپیما تنها گلوگاهی که داریم بحث موتور است گفت: ‌ما به عرصه تولید موتور در صنعت هوایی ورود کردیم و با هماهنگی و همکاری و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تمرکز خود را به سمت موتور توربوجت سنگین بردیم.
دهقان ادامه داد: در صنعت هوایی قادریم تعمیرات همه ناوگان غیر نظامی کشور را تا رده c و d انجام دهیم و اکنون این ظرفیت بوجود آمده است.
وی گفت: ما قادریم همه بالگردهای مورد نیاز نظامی و غیرنظامی را طراحی و تولید کنیم؛ مشکل ما موتور بود که ان شاء الله با این تولید و رونمایی این مشکل را نیز پشت سر خواهیم گذاشت و قادریم تا تیراژ 20 فروند بالگرد را در سال بسازیم.
دهقان با بیان اینکه در وزارت دفاع ظرفیت فوق العاده ای داریم، افزود: در آغاز دولت یازدهم ظرفیت تولید سلاح های سبک به عنوان کلاشینکف 24 هزار قبضه در سال بود اما اکنون به 500 هزار قبضه در سال ارتقا یافته است.
انتهای پیام/

تولید موشک کروز دریایی مافوق صوت در آینده نزدیک/ افزایش 3 برابری برد موشک‌ها