ذوالفقارنسب: وزیر درباره حد ورزش ایران بدون تمرکز صحبت کرد/مشکلی برای پیروزی مقابل قطر در بازی اول نداریم

یکشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۵
ذوالفقارنسب: وزیر درباره حد ورزش ایران بدون تمرکز صحبت کرد/مشکلی برای پیروزی مقابل قطر در بازی اول نداریم

کارشناس فوتبال ایران درباره این صحبت وزیر ورزش که حد ورزش ایران 4 مدال المپیک است، گفت: فکر می‌کنم وزیر بدون تمرکز لازم این حرف را زده است.

بیژن ذوالفقار‌نسب در گفت‌‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در خصوص دلایل ضعف ورزش ایران در المپیک ریو 2016 گفت: بازی‌های المپیک برای همه کشورها یک معیار تمام عیار است که در تمام ابعاد ورزشی مورد ارزیابی بین‌المللی قرار می‌گیرد. برای این مهم همه کشورها با بالاترین برنامه، بهترین امکانات و با یک تمرکز فوق‌العاده وارد این مسابقات می‌شوند و بهترین شرایط و امکانات ورزشی خود را برای موفقیت ارائه می‌دهند. در نهایت نیز یک رنکینگ ارائه می‌شود که آن مهمترین معیار برای ارزیابی کشورها در همه ابعاد به شمار می‌رود. 

وی ادامه داد: کشور ایران در 2-3 رشته موفق شد مثل همیشه در المپیک به مدال برسد و مدال‌اوری ما به همین 3 رشته همواره ختم  می‌شود اما در رنکینگی که به آن اشاره کردم باارزش‌ترین مدال‌ها مربوط به شنا، دوومیدانی و ژیمناستیک است که سهم ما از سبد مدال‌ها در این 3 رشته تقریبا صفر بوده که بر همین اساس در معیارهای بین‌المللی در المپیک جایگاه خوبی نداریم. 

ذوالفقار‌نسب گفت: ایران در دوره گذشته هجدهم شد و بعید است که در این المپیک حتی به این رده برسد. اگر هم به چنین رتبه‌ای می‌رسیم به واسطه مدال‌های رشته‌هایی است که ارزش بالایی در بین ورزش‌های المپیکی ندارد. به واقع در المپیک رشته‌هایی مثل شنا، دوومیدانی و ژیمناستیک از ارزش بالایی برخوردارند اما ایران در رشته‌هایی مدال می‌گیرد که به اندازه این رشته‌های ورزشی باارزش نیست. 

وی درباره این صحبت وزیر ورزش که حد ورزش ایران 4 مدال المپیک است، گفت: فکر می‌کنم وزیر بدون تمرکز لازم این حرف را زده است. 

ذوالفقارنسب در مورد وضعیت تیم ملی ایران در آستانه دیدار با ایتالیا گفت: تیم خوبی داریم که از بازیکنان جوان و مؤثری بهره می‌برند. این تیم با وجود اردوها و فرصت‌هایی که دارد می‌تواند به یک آهنگ خوب برسد اما در هر صورت معتقدم نباید در گروهی که هستیم با مشکل مواجه شویم چون تمام این تیم‌ها در دور گذشته نیز با ما هم‌گروه بودند.

وی افزود: قطر شاید یکی دو بازیکن 2 ملیتی آورده باشد اما ظرفیت و توان فوتبال قطر نمی‌تواند به یک باره جهش 70 درصدی داشته باشد که به واسطه آن ایران را شکست دهد. بنابراین به احتمال زیاد اولین دیدار تیم ملی ایران با پیروزی به سود این تیم به پایان خواهد رسید. ما در دور گذشته در اولین بازی خود مقابل ازبکستان حریف را به شکلی بردیم که با چاشنی شانس همراه بود اما فکر نمی‌کنم در آزادی مشکلی برای پیروزی مقابل قطر داشته باشیم.

کارشناس فوتبال ایران گفت: فقط کره جنوبی را مثل دوره قبل نمی‌بینم و این تیم خیلی قدرتمند شده است اما فوتبال ایرانی غیرقابل پیش‌بینی است و می‌تواند هر نتیجه‌ای را مقابل تیم‌های قدرتمند رقم بزند.

وی در مورد سبک کاری کی‌روش در این چند سال گفت:الان فرصت مناسب برای پرداختن به برخی مسائل نیست. روش کار کی‌روش در این سال‌ها بازی با تیم‌های نازل اروپایی بوده و هیچ گاه مقابل تیم‌های توانمند بازی نکردیم چه در این دوره و چه در دوره گذشته. این روش کار کی‌روش است که امیدوارم جواب دهد. هر چند که کی‌روش در برنامه‌ریزی، رسیدن به آمادگی و تحلیل و شناخت حریف تبحر خاصی دارد. 

ذوالفقارنسب در مورد اینکه آیا ایران توانایی آن را دارد تا در پایان دور رفت تکلیفش را برای صعود به جام جهانی مشخص کند یا خیر، گفت: فکر می‌کنم شاید حتی آخرین دیداری که داشته باشیم، نتیجه صعود به جام جهانی را روشن کند و بسیار خوش خیال باید باشیم که فکر کنیم می‌توانیم در بازی‌های رفت بارمان را ببندیم. تجربه این موضوع را ثابت کرده است و همه تیم‌ها نیز اینطور هستند چون انتخابی جام جهانی بسیار دشوار است و می‌تواند هر تیمی را دچار دردسر کند.

ذوالفقارنسب: وزیر درباره حد ورزش ایران بدون تمرکز صحبت کرد/مشکلی برای پیروزی مقابل قطر در بازی اول نداریم