پشت پرده حمایت آمریکا از کُردها؛ تجزیه سوریه به بهانه ایجاد اقلیم کردستان بزرگ

دوشنبه ۰۱ شهریور ۱۳۹۵
پشت پرده حمایت آمریکا از کُردها؛ تجزیه سوریه به بهانه ایجاد اقلیم کردستان بزرگ

تحلیلگر سیاسی سوریه هماهنگی ایران، سوریه، ترکیه و روسیه را راه مقابله با نقشه آمریکا برای تجزیه سوریه و تشکیل کردستان بزرگ دانست.

«بسام ابوعبدالله»، تحلیلگر سیاسی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق، تشدید عملیات نظامی نیروهای دموکراتیک کرد سوریه در شمال این کشور علیه مواضع داعش را در راستای تلاش آمریکا برای تحریک کُردها به اجرای طرح جدایی کردستان سوریه از خاک این کشور دانست.

وی تصریح کرد: آمریکا با پشتیبانی کامل از نیروهای دموکراتیک کرد سوریه در نبرد ضد داعش می‌خواهد به آنها القا کند که می‌توانند واقعیت جغرافیایی جدیدی را با کمک آمریکا بر خاک سوریه تحمیل کنند.

ابوعبدالله گفت: دولت آمریکا ضمن نارضایتی از هماهنگی نظامی مستقیم و سطح بالای بین ایران و روسیه و استقرار بمب‌افکن‌های راهبردی روسی در پایگاه همدان برای عملیات در سوریه نگران چرخش ترکیه به سمت ائتلاف‌های جدید و بهبود روابط آن با ایران و روسیه است.

تحلیلگر سوری تاکید کرد: یکی دیگر از اهداف آمریکا در تحریک کُردها برای مبارزه با داعش ایجاد ناامنی در نزدیکی مرزهای ترکیه و القای پیام هشدار برای اردوغان است که کردها را تهدیدی برای امنیت ملی کشورش قلمداد می‌کند.

ابوعبدالله تصریح کرد: کردهای جدایی طلب گمان می‌کردند که با پشتیبانی آمریکایی‌ها قادر به تحمیل واقعیت جغرافیایی جدیدی بر سوریه هستند اما حملات هوایی ارتش سوریه به مواضع حزب کارگردان کردستان حامل این پیام به آنهاست که کمک‌های آمریکا منجر به تحقق رویاهایشان نخواهد شد، بخصوص پس از اینکه تفنگداران نیروی دریایی آمریکا که در شمال سوریه مستقر بودند از این منطقه گریختند.

تحلیلگر سوری در پایان سخنان خود بر ضرورت هماهنگی چهارجانبه ایران، سوریه، روسیه و ترکیه در مقابله با طرح اصلی آمریکا برای ایجاد اقلیم بزرگ کردستان که تهدید مستقیمی برای منطقه محسوب می‌شود، تاکید کرد.

پشت پرده حمایت آمریکا از کُردها؛ تجزیه سوریه به بهانه ایجاد اقلیم کردستان بزرگ