کتاب قانون باید در حوزه‌های علمیه بازخوانی شود

دوشنبه ۰۱ شهریور ۱۳۹۵
کتاب قانون باید در حوزه‌های علمیه بازخوانی شود

حجت‌الاسلام‌ شیخ حسین انصاریان گفت: کتاب قانون ابن‌سینا چند قرن در حوزه‌های علمیه شیعه جزو کتاب‌های درسی بوده است و در این مورد روحانیت باید آن را دوباره به حوزه‌ها برگرداند.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، حجت‌الاسلام‌ شیخ حسین انصاریان بعدازظهر امروز به‌مناسبت یکم شهریورماه زادروز حکیم ابوعلی سینا و روز پزشک در همایشی با عنوان اخلاق طبابت در سخنانی اظهار داشت: هنر شیخ‌الرئیس نخبه‌پروری و خدمت به جامعه انسانی بوده و نسبت به محیط پیرامونی خود بی‌تفاوت و باری‌به‌هرجهت نبوده است.

وی خاطرنشان کرد: ابن‌سینا علاوه‌بر اینکه حق بزرگی بر جامعه بشری و ایمانی دارد با نوشتن کتاب باارزش قانون به درمان جسم و روح بیماران پرداخت و این گنج عظیم را برای آیندگان به ارمغان آورده است.

استاد اخلاق و عرفان اسلامی تصریح کرد: بوعلی سینا عمرش را در سفرهایی که به شهرها و دیارها داشت بیهوده تلف و تباه نکرد و خانه‌به‌دوشی وی اثری روی عشق، محبت به علم، مردم و جامعه نگذاشت و هرگز از بار مسؤولیت علمی که بر دوش داشت شانه خالی نکرد و آن را در راستای خدمت به بشریت قرار داد.

انصاریان بیان داشت: بر گردن حوزه‌های علمیه به‌ویژه حوزه‌های علمیه قم، مشهد، اصفهان، شیراز و نجف است که اگر درصدد آموختن فلسفه و عرفان که جزو رشته‌های عقلی و معنوی است باید در کسوت روحانیت کتاب‌های حکیم ابوعلی سینا را بازخوانی کنند.

وی اضافه کرد: پزشکان باید اخلاق و مهربانی پیامبر اسلام (ص) را الگوی خود قرار دهند و با بیماران رابطه معنوی برقرار کنند تا در مواقع ضروری جامعه هدف و خیران بتوانند در احداث بیمارستان و درمانگاه مشارکت جدی و تأثیرگذار داشته باشند.

رئیس مرکز سیاست‌گذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این نشست اظهار داشت: برای جامعه پزشکی افتخار است که زادروز ابوعلی سینا به‌عنوان روز پزشک معرفی شده و پزشکان باید شخصیت حکیم ابوعلی سینا نابغه پزشکی را الگوی خود قرار دهند.

کامران باقری لنکرانی خاطرنشان کرد: ایران اسلامی به‌عنوان سرآمد علم و مرجعیت پزشکی در منطقه مطرح است و با توجه به تحریم‌های اعمال‌شده از سوی استکبار این روند روزبه‌روز در ایران اسلامی ایران مستحکم‌تر و قوی‌تر می‌شود.

وی تصریح کرد: در ایران اسلامی به‌ویژه استان فارس سالانه چند هزار عمل جراحی قلب صورت می‌گیرد و اگر تعداد اندکی به خارج از کشور می‌روند به دلیل فقدان دستگاه‌های لازم است.

این مسؤول ادامه داد: رشته پزشکی از آسیب‌ها مبرا نیست و باید آسیب‌زدایی و رابطه مالی پزشک و بیمار گسسته و منابع مالی از طریق حاکمیت تأمین شود.

کتاب قانون باید در حوزه‌های علمیه بازخوانی شود
jkkjkjkjkj