رئیس مجمع نمایندگان کردستان مطالبات فرهنگیان را برای وزیر آموزش رسیدگی و پرورش تشریح کرد

یکشنبه ۰۷ شهریور ۱۳۹۵
رئیس مجمع نمایندگان کردستان مطالبات فرهنگیان را برای وزیر آموزش رسیدگی و پرورش تشریح کرد

رئیس مجمع نمایندگان کردستان، تعیین تکلیف وضعیت آموزشیاران نهضت سوادآموزی، پایین بودن وضعیت حقوق و مزایای فرهنگیان و شفاف نبودن وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان را از جمله مشکلات و مطالبات فرهنگیان عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، منصور مرادی امشب در شورای اداری استان کردستان که با حضور وزیر آموزش و پرورش در سنندج برگزار شد، اظهار کرد: عدم تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی به پیمانی، عدم استفاده از ظرفیت مهرافرین، عدم اجرای کامل قانون مجلس در سال 94 در خصوص بکارگیری نیروهای پیش‌دبستانی و عدم پرداخت پاداش بازنشستگان و ناکارآمد بودن مدیران حوزه‌های ستادی از جمله مطالبات فرهنگیان استان است.

وی با اشاره به دیگر مطالبات فرهنگیان کردستان، افزود: افزایش تراکم دانش‌آموزان در کلاس‌ها که موجب افت تحصیلی شده، شفاف نبودن وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان، ترک تحصیل دانش‌آموزان به ویژه در مناطق روستایی، پایین بودن وضعیت حقوق و مزایای فرهنگیان، پایین بودن سرانه فضای آموزشی و ورزشی در مدارس، قطع آب، برق و تلفن اکثر مدارس، کمبود نیروی خدماتی در مدارس از دیگر مطالباتی است که فرهنگیان استان خواستار پیگیر آن هستند.

وی از زبان فرهنگیان همچنین سایر مطالبات این قشر را بیان کرد و گفت: فرسوده بودن تجهیزات مدارس، فرسوده بودن ناوگان حمل و نقل، نارضایتی از بیمه تکمیلی و عدم پرداخت حق رفاهی به فرهنگیان، تعیین تکلیف وضعیت آموزشیاران نهضت سوادآموزی و کاهش جایگاه کشوری آموزش و پرورش استان در کنکور، المپیادهای علمی و مدارس خاص از جمله این مطالبات است.

نماینده مردم سروآباد و مریوان در مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع نمایندگان کردستان با اشاره به اینکه مجلس نشان داده در راستای خدمت به جامعه همواره در کنار دولت است، بیان کرد: با تصویب انتشار اوراق مشارکت برای پرداخت بدهی‌های دولت، 74 هزار میلیارد تومان بدهی دولت که مربوط به مطالبات بانک، شهرداری‌ها و خرید محصولات کشاورزی است، پرداخت می‌شود.

مرادی اضافه کرد: در راستای پرداخت معوقه بیمه سلامت، کمیسیون برنامه و بودجه 8 هزار میلیارد ریال را مصوب کرد تا بدهی‌های این حوزه نیز پرداخت شود.

وی با اشاره به اینکه برای نخستین بار است که 50 درصد نمایندگان کردستان در کمیسیون برنامه و بودجه عضو هستند، بیان کرد: این امر موجب می‌شود تا در جذب بودجه برای استان تلاش بیشتری بتوانیم انجام دهیم.

مرادی با اشاره به اینکه بودجه کشور پرداخت نشده است، بیان کرد: مدیران نباید منتظر نقدینگی باشند بلکه بدون انتظار پول به کارهای خود تا رسیدن اعتبارات ادامه دهند.

وی از مدیران و مسئولان استان خواست در مواردی که برای توسعه استان نیاز به جذب بودجه است مطالبات و برنامه‌های خود را به نمایندگان مجلس ارائه دهند.

نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس تصویب یک فوریت مناطق آزاد با 131 رای را نشانه تعامل مجلس و دولت ذکر کرد و گفت: این مناطق اگر به شکل مناسب مدیریت شود می‌تواند موجب توسعه مناطق محروم شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه استان کردستان دارای 188 کیلومتر بزرگراه است، افزود: تنها یک درصد از بزرگراه‌های کشور متعلق به کردستان است و علاوه بر این کردستان از آزادراه بی بهره است.

مرادی بیان کرد: متاسفانه هر روز شاهد کشته شدن و تصادف در جاده‌های استان هستیم و سال گذشته 366 نفر براثر تصادفات در استان جان خود را از دست دادند.

وی طول راه‌های استان را 6 هزار و 98 کیلومتر بیان کرد و گفت: 2 هزار و 681 کیلومتر راه آسفالت در استان داریم و در مجموع 21 درصد کمتر از شاخص کشوری دارای راه هستیم.

وی با انتقاد از رتبه راه‌های استان در سطح کشور بیان کرد: راه‌های کردستان با توجه به شرایطی که دارند رتبه 26 از 31 کشوری را دارا هستند.

رئیس مجمع نمایندگان کردستان مطالبات فرهنگیان را برای وزیر آموزش رسیدگی و پرورش تشریح کرد