موافقت آمریکا با تداوم حضور «اسد» در قدرت/آمریکا منافع تل آویو را به بازی می‌گیرد

جمعه ۱۲ شهریور ۱۳۹۵
موافقت آمریکا با تداوم حضور «اسد» در قدرت/آمریکا منافع تل آویو را به بازی می‌گیرد

یک تحلیلگر اسرائیلی با اشاره به اینکه روسیه، ترکیه و آمریکا بر سر بقای دولت کنونی سوریه در این کشور به توافق رسیده‌اند، از کاستن حمایت واشنگتن از کُردها و منتفی شدن مسئله تشکیل خودمختاری در سوریه انتقاد کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، ترکیه از چند وقت پیش و با اشغال «جرابلش» در استان حلب مستقیما در سوریه مداخله نظامی کرد. رژیم صهیونیستی نیز بر اساس قاعده تهدید محور مقاومت، از هر گونه تحولی که در راستای فشار به سوریه، ایران و حزب الله باشد، استقبال می‌کند.

بر اساس این قاعده، اسرائیل هیچ گاه موضع خود را درباره سرنگونی دولت سوریه و امکان همزیستی با هر تهدیدی را که پس از سرنگونی دمشق حاصل شود، مخفی نکرده و بر این باور است که این تهدید قابل مقایسه با تهدید بقای بشار اسد و همپیمانان آن در سوریه نیست.

این مسئله، با موضع این رژیم مبنی بر دست برداشتن از مبارزه با داعش و لزوم تداوم استفاده از این گروه برای جنگ نیابتی علیه محور مقاومت همخوانی دارد. تل آویو همچنین موضع خود را مبنی بر تجزیه سوریه پنهان نکرده است. در واقع این رژیم پس از تجزیه، می‌تواند با دولتهای کوچک ائتلاف کرده و از آنان در مبارزه با دشمنان خود بهره برد. در واقع تا زمانی که تهدید اسد و همپیمانانش از بین نرود، اسرائیل خواهان جنگ طولانی مدتی است تا تهدید محور مقاومت کاسته شود. در غیر این صورت پایان یافتن جنگ سوریه هیچ سودی برای اسرائیل ندارد.

روزنامه «الاخبار» لبنان با مقدمه فوق تأکید کرد که رژیم صهیونیستی از رهگذر فعال کردن گزینه های نظامی یا فقط صرف تهدید اراده خود را بر منطقه تحمیل کرده است و از فرصتهای موجود در نبرد سوریه استقبال و از تهدیدهای آن ابراز نگرانی می‌کند. آخرین تحول سوریه مداخله مستقیم نظامی ترکیه بود که می‌تواند راهبرد آمریکا را در اشغال تدریجی مناطق تحت اشغال داعش بر هم بزند که میتوانست نخستین رؤیای اسرائیل در سوریه یعنی تشکیل دو خودمختاری اهل تسنن و کُرد در شمال و شرق این کشور محقق شود.

طبیعتا «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی نسبت به تحولات سوریه و از بین بردن راهبرد آمریکا در این کشور پس از مداخله ترکیه در سوریه ابراز خشم و نسبت به فرصت سوزی ابراز حسرت میکند. در همین راستا، «الکس فیشمن» تحلیلگر و روزنامه نگار روزنامه «یدیعوت آحارونوت» که به مراکز تصمیم‌سازی این رژیم نزدیک است، نسبت به سیاست آمریکا در سوریه ابراز خشم کرده و واشنگتن را مسئول «فرصت سوزی» میداند.

وی بر این باور است که آمریکاییها «کُردها را به تُرکها فروختند... اسرائیل باید عادت کند که بزرگترین همپیمانش منافعش را در خاورمیانه به بازی می‌گیرد... اشتباهات آمریکا به از بین بردن سیاست غرب مبنی بر همکاری با اقلیت‌ها در سوریه منجر خواهد شد... کُردها و دروزیها بزرگترین اقلیتهای سوری هستند که خواستار خودمختاری هستند که با استراتژی اقلیتها که اسرائیل حامی آن است [همخوانی دارد] و این مسئله بر این فرض استوار است که تجزیه سوریه از سیطره ایران بر آن خواهد کاست و تهدید اصلی را از اسرائیل دور خواهد کرد».

وی با اشاره به اینکه اسرائیل تلاش کرده موضع خود را با آمریکا و روسیه هماهنگ کند، تأکید کرد، از روسیه انتظاری نیست. ولی واشنگتن نه «به اسرائیل، نه به نخست وزیر، نه به وزارت خارجه و نه به [آویگدور] لیبرمن وزیر امنیت آن هیچ اهمیتی نمی‌دهد و باید اعتراف کنیم که آمریکاییها منافع اسرائیل را نادیده می‌گیرند».

فیشمن درباره موضع آمریکا مبنی بر کاستن حمایت از کُردها نیز گفت: آمریکاییها کُردهای سوریه را به منزله هیزمی برای جنگ سوریه به جای نیروهای زمینی آمریکا می‌دانند، ولی اوباما باید به آنان سلاح بدهد تا در خدمت منافع آمریکا [به مبارزه] علیه داعش ادامه دهند. گزینه کُردها به ویژه گزینه ایجاد خودمختاری در سوریه با حمایت آمریکا نیز مورد استقبال اسرائیل است، ولی این روند در حال حاضر تغییر کرده است».

این تحلیلگر صهیونیست در پایان نوشت، ترکیه و روسیه بر سر باقی ماندن موقتی بشار اسد در سوریه به توافق رسیده اند. آمریکا نیز به این روند پیوسته است. این برای اسرائیل یعنی «موافقت آمریکا با تداوم موقتی حکومت اسد و تحکیم حضور ایران و حزب الله در سوریه تا زمینه حل و فصل [بحران] در آینده در این کشور فراهم شود».

موافقت آمریکا با تداوم حضور «اسد» در قدرت/آمریکا منافع تل آویو را به بازی می‌گیرد