ارتباط سازنده در پرتو گفتمان‌سازی بین شهرها/ تمدن‌سازی یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های اقتدار است

شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵
ارتباط سازنده در پرتو گفتمان‌سازی بین شهرها/ تمدن‌سازی یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های اقتدار است

شهردار اصفهان گفت: باید مجدد نیم نگاهی به قدرت نقش‌آفرین در جاده ابریشم داشته باشیم و ارتباط سازنده را در پرتو گفتمان‌سازی بین شهرها ایجاد کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، مهدی جمالی‌نژاد در مراسم اجلاس جهانی شهرداران جاده ابریشم که صبح امروز با حضور میهمانان خارجی و داخلی در شبستان امام علی(ع) مسجدالنبی(ص) شهر قزوین برگزار شد، اظهار کرد: قدرت خدادادی که در شهرها بوده توپوگرافی، جمعیت و منابع را ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: دومین قدرت، اقتصادی است که در اثر تلاش و کار کسب شده و ممکن است مانند فناوری علوم افزایش یابد و سومین قدرت که مهم در ایجاد این اقتدار بوده، قدرت گفتمانی و گفت‌وگومندی است و این ادبیات به مراتب از دو قدرت قبلی بیشتر است.

شهردار اصفهان عنوان کرد: جاده ابریشم در ابتدای کار خود با بهره‌گیری مناسب از سه قدرت بی‌بدیل نه تنها در گذرگاه تاریخ فراز و نشیب خود از تنگه مبادلات بازرگانی و تجاری عبور کرد بلکه با قدرت افسانه‌ای خود صلح و دوستی و همگرایی بین کشورها و شهرها رقم زده شده است.

جمالی‌نژاد مطرح کرد: طی سال‌های گذشته عدم انفاق انسجام و همدلی در شهرهای جاده ابریشم ایجاد شده است و ما امروز میراث‌خواران گذشته هستیم نه میراث‌داران در هزاره سوم و ابتدای قرن 21 که یک بازخوانی و یک بازتعریف نقش هویتی داشته باشیم.

وی مطرح کرد: باید از خونریزی دوری کرده و صلح و دوستی را بسط و گسترش دهیم تا بین شهرها داد و ستد فرهنگی و تمدنی رخ دهد.

شهردار اصفهان اضافه کرد: امروز ما شهرداران گردهم آمده‌ایم که چند اصل مشترک داشته باشیم که یکی از این چند اصل قدرت، شکوه و مدنیت بوده که داریم و جزو شهرهای نوظهور نیستیم، دوم جایگاه رفیع تمدنی و جایگاه شهرها در تاریخ ریشه داشته و امروز نیز دارد.

جمالی‌نژاد با بیان سومین اصل عنوان کرد: امروز با تهدید فرهنگ و تمدن‌های ریشه‌دار در برابر همان تمدن‌های نوظهور مواجه‌ هستیم.

وی یادآور شد: باید مجدد نیم نگاهی به قدرت نقش‌آفرین در جاده ابریشم داشته باشیم و ارتباط سازنده را در پرتو گفتمان‌سازی بین شهرها ایجاد کنیم.

شهردار اصفهان بیان کرد: یقین بدانید جاده ابریشم جاده یک طرفه اقتصادی نیست بلکه مانند جاده ابریشم کهن، شاهراه دو طرفه برای تبادلات فرهنگی اقتصادی و اجتماعی است.

جمالی‌نژاد افزود: در این اجلاس گفت‌وگو و تمدن‌سازی به عنوان یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های اقتدار و احیای جاده ابریشم است.

وی خاطرنشان کرد: شهرها اسطوره‌ای هستند که باید وارد دیپلماسی فعال شده و داشته‌های خود را به رخ بکشند و ضمن برقراری تعامل‌ سازنده و یک تعامل تمدنی، ارتباط دوباره سنت‌های گذشته را حفظ کنیم.

شهردار اصفهان تشریح کرد: اگر امروز به فکر حفظ و احیای مزیت‌های سنتی و میراث بی‌بدیل گذشته نباشیم بدانید در کوتاه‌ترین زمان تمام آن‌ها را از دست می‌دهیم.

جمالی‌نژاد ادامه داد: باید برای احیای شهرها در مسیر جاده ابریشم تمدن‌سازی را احیا کرده و گفتمان نوین با همدلی، همزبانی و همگرایی را پایه‌گذاری کنیم.

ارتباط سازنده در پرتو گفتمان‌سازی بین شهرها/ تمدن‌سازی یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های اقتدار است