Home

ارتباط سازنده در پرتو گفتمان‌سازی بین شهرها/ تمدن‌سازی یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های اقتدار است

شهردار اصفهان گفت: باید مجدد نیم نگاهی به قدرت نقش‌آفرین در جاده ابریشم داشته باشیم و ارتباط سازنده را در پرتو گفتمان‌سازی بین شهرها ایجاد کنیم.

شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵
ارتباط سازنده در پرتو گفتمان‌سازی بین شهرها/ تمدن‌سازی یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های اقتدار است

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، مهدی جمالی‌نژاد در مراسم اجلاس جهانی شهرداران جاده ابریشم که صبح امروز با حضور میهمانان خارجی و داخلی در شبستان امام علی(ع) مسجدالنبی(ص) شهر قزوین برگزار شد، اظهار کرد: قدرت خدادادی که در شهرها بوده توپوگرافی، جمعیت و منابع را ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: دومین قدرت، اقتصادی است که در اثر تلاش و کار کسب شده و ممکن است مانند فناوری علوم افزایش یابد و سومین قدرت که مهم در ایجاد این اقتدار بوده، قدرت گفتمانی و گفت‌وگومندی است و این ادبیات به مراتب از دو قدرت قبلی بیشتر است.

شهردار اصفهان عنوان کرد: جاده ابریشم در ابتدای کار خود با بهره‌گیری مناسب از سه قدرت بی‌بدیل نه تنها در گذرگاه تاریخ فراز و نشیب خود از تنگه مبادلات بازرگانی و تجاری عبور کرد بلکه با قدرت افسانه‌ای خود صلح و دوستی و همگرایی بین کشورها و شهرها رقم زده شده است.

جمالی‌نژاد مطرح کرد: طی سال‌های گذشته عدم انفاق انسجام و همدلی در شهرهای جاده ابریشم ایجاد شده است و ما امروز میراث‌خواران گذشته هستیم نه میراث‌داران در هزاره سوم و ابتدای قرن 21 که یک بازخوانی و یک بازتعریف نقش هویتی داشته باشیم.

وی مطرح کرد: باید از خونریزی دوری کرده و صلح و دوستی را بسط و گسترش دهیم تا بین شهرها داد و ستد فرهنگی و تمدنی رخ دهد.

شهردار اصفهان اضافه کرد: امروز ما شهرداران گردهم آمده‌ایم که چند اصل مشترک داشته باشیم که یکی از این چند اصل قدرت، شکوه و مدنیت بوده که داریم و جزو شهرهای نوظهور نیستیم، دوم جایگاه رفیع تمدنی و جایگاه شهرها در تاریخ ریشه داشته و امروز نیز دارد.

جمالی‌نژاد با بیان سومین اصل عنوان کرد: امروز با تهدید فرهنگ و تمدن‌های ریشه‌دار در برابر همان تمدن‌های نوظهور مواجه‌ هستیم.

وی یادآور شد: باید مجدد نیم نگاهی به قدرت نقش‌آفرین در جاده ابریشم داشته باشیم و ارتباط سازنده را در پرتو گفتمان‌سازی بین شهرها ایجاد کنیم.

شهردار اصفهان بیان کرد: یقین بدانید جاده ابریشم جاده یک طرفه اقتصادی نیست بلکه مانند جاده ابریشم کهن، شاهراه دو طرفه برای تبادلات فرهنگی اقتصادی و اجتماعی است.

جمالی‌نژاد افزود: در این اجلاس گفت‌وگو و تمدن‌سازی به عنوان یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های اقتدار و احیای جاده ابریشم است.

وی خاطرنشان کرد: شهرها اسطوره‌ای هستند که باید وارد دیپلماسی فعال شده و داشته‌های خود را به رخ بکشند و ضمن برقراری تعامل‌ سازنده و یک تعامل تمدنی، ارتباط دوباره سنت‌های گذشته را حفظ کنیم.

شهردار اصفهان تشریح کرد: اگر امروز به فکر حفظ و احیای مزیت‌های سنتی و میراث بی‌بدیل گذشته نباشیم بدانید در کوتاه‌ترین زمان تمام آن‌ها را از دست می‌دهیم.

جمالی‌نژاد ادامه داد: باید برای احیای شهرها در مسیر جاده ابریشم تمدن‌سازی را احیا کرده و گفتمان نوین با همدلی، همزبانی و همگرایی را پایه‌گذاری کنیم.