اجرای امر به معروف و نهی از منکر منوط به شرایط زمانی و مکانی نیست

یکشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۵
اجرای امر به معروف و نهی از منکر منوط به شرایط زمانی و مکانی نیست

امام جمعه بانه گفت: اجرای امر به معروف و نهی از منکر در هر زمان و مکانی واجب است و منوط به شرایط زمانی و مکانی نیست.

به گزارش خبرگزاری فارس از بانه، ماموستا عبدالله حیدری شامگاه شنبه در شورای اداری شهرستان بانه که با موضوع امر به معروف و نهی از منکر برگزار شد، اظهار کرد: فریضه امر به معروف و نهی از منکر بارها در قرآن کریم و هم‌طراز با سایر فریضه‌ها از قبیل نماز، زکات و روزه آمده که حاکی از اهمیت و ضرورت این فریضه الهی است.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان بانه گفت: نماز و روزه و پرداخت زکات مستلزم زمان و مکان خاص و مشخص است اما اجرای امر به معروف و نهی از منکر در هر زمان و مکانی واجب است و منوط به شرایط زمانی و مکانی نیست.

حیدری تصریح کرد: امر به معروف و نهی از منکر دامنه شمول و گستردگی ندارد و اگر این دو فریضه الهی در جامعه اجرایی شوند، ناهنجاری اجتماعی و منکری بر روی زمین باقی نمی‌ماند.

وی با ابراز تاسف از بی‌توجهی مسلمانان و جوامع اسلامی به این فریضتین الهی، گفت: متاسفانه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه مورد بی‌توجهی قرار گرفته است و ریشه همه گرفتاری‌های جوامع اسلامی در بی‌توجهی به این واجب الهی است که اگر مسلمانان همه جوامع اسلامی به فریضه امر به معروف و نهی از منکر توجه خاص داشتند امروز وضعیت آنها به گونه‌ای دیگر بود.

امام جمعه بانه همچنین ناشناخته‌ماندن جایگاه امر به معروف و منکر در جامعه اسلامی را مایه تاسف خواند و گفت: عدم اجرای این دو فریضه الهی به دلیل عدم شناخت جایگاه آن است و این وظیفه مسوولان دستگاه‌ها در نظام اسلامی را سنگین‌تر می‌کند.

وی از اهتمام جمهوری اسلامی ایران به احیای این فریضه الهی قدردانی کرد و ابراز امیدواری کرد با تلاش مسؤولین و همه آحاد جامعه فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه جایگاه واقعی خود را در بین سایر فرایض پیدا کند. 

اجرای امر به معروف و نهی از منکر منوط به شرایط زمانی و مکانی نیست