تکنیک خواندن و بیان شعر مشکل اصلی آوزاخوانان جوان/ نوازنده‌های تهرانی بهتر بودند

یکشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۵
تکنیک خواندن و بیان شعر مشکل اصلی آوزاخوانان جوان/ نوازنده‌های تهرانی بهتر بودند

ششمین روز از جشنواره ملی موسیقی جوان درحالی برگزار شد نوازندگان عود و خوانندگان آواز ایرانی در تالار رودکی به رقابت پرداختند.

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، ششمین روز جشنواره موسیقی جوان به ساز عود و آواز کلاسیک ایرانی اختصاص داشت. داوران بخش عود اساتید محمد فیروزی، داریوش پیرنیاکان، و سعید نایب‌محمدی و بخش آواز اساتید علی‌اصغر شاهزیدی، مظفر شفیعی، نصرالله ناصح‌پور، و حمیدرضا نوربخش بودند. اجراها در این روز از 9 صبح با ساز عود شروع شد و در ادامه شرکت‌کنندگان بخش آواز از ساعت 2 بعدازظهر تا 9 شب در مقابل هیئت داوران به رقابت با یکدیگر پرداختند

نبود استاد در شهرستان‌ها مشکل آوازخوانان جوان

در حاشیه اجراها حمیدرضا نوربخش، خواننده و مدرس آواز ایرانی و عضو هیئت مدیره‌ خانه‌ی موسیقی در مورد آوازهای رده‌های سنی مختلف گفت: آوازها امسال نسبت به پارسال بهتر بود. در گروه سنی الف یک نفر شرکت‌کننده داشتیم، اما در گروه ب هفت نفری که حضور داشتند آوازها نسبتاً خوب بودند.  به هر حال این بچه‌ها زحمت کشیده‌اند و برای آموزش وقت گذاشته‌اند، صداهای خوبی دارند، ضعف‌هایی هم بالطبع دارند؛ در برخی از شهرستان‌ها طبیعتاً نبود استاد خوب مشکل عمده‌ی این بچه‌هاست.

نوربخش ادامه داد: من در جشنواره‌های مختلف هم اعلام کرده‌ام از کسانی که شایستگی و استعداد دارند باید حتماً حمایت کرد تا رشد کنند و یکی از اهداف جشنواره می‌تواند همین نکته باشد تا بتوانند مسیرشان را پیدا کنند. این جشنواره این امکان را مهیا می‌کند تا هنرجویانِ بااستعداد مشخص شوند. به نظرم بهتر است از نفرات برگزیده و کسانی که با فاصله‌ی کمی از برگزیدگان انتخاب شده‌اند حمایت کرده و کلاس‌هایی جهت رفع اشکال برایشان برگزار کرد.

نوربخش در ادامه گفت: به نظرم کسانی که به مرحله‌ی نهایی راه پیدا کرده‌اند از شایستگی نسبی‌ای برخوردارند، منتها ضعف‌هایی هم دارند که قابل برطرف‌شدن است که عمدتاً به دانش موسیقی و خلاء معلمِ خوب مربوط می‌شود و همه‌ی اینها حل‌شدنی است، به نظرم جشنواره نباید اینها را رها کند و به نوعی از آنها حمایت آموزشی بکند. برای مثال یکی از شرکت‌کننده‌ها هر سال از شهر دزفول در این جشنواره شرکت می‌کند، هنرجوی بی‌استعدادی نیست منتها در آنجا با همان شرایط آواز کار می‌کند، در صورتی که می‌شود امکاناتی برای او فراهم کرد و مجابش کرد در کلاس‌هایی برای رفع اشکال شرکت کند تا در سال‌های بعد حضور بهتری داشته باشد.

تکنیک خواندن و بیان شعر مشکل اصلی آوزاخوانان جوان

در ادامه مظفر شفیعی، خواننده و مدرس آواز ایرانی و عضو هیئت مدیره‌ی کانون خوانندگان سنتی خانه‌ی موسیقی در مورد آوازهای رده‌های سنی مختلف گفت: جشنواره برای پیشبرد هنر جوانان خیلی خوب است، همین اجراهای امروز نشان‌دهنده‌ی این امر است. من اجراهای سال‌های گذشته‌ی جشنواره را از نزدیک شاهد بودم، امسال در مرحله‌ی نهایی هم جزو هیئت داوران بودم و شاهد پیشرفت بچه‌ها هستم.

وی در مورد مشکلات اجرای آوازخوانها در جشنواره گفت: مشکل اصلی بچه‌ها بیشتر تکنیک خواندن و بیان شعر است و باید این دو مورد را بیشتر کار کنند. صداها همه خوب است، اما فن بیان ندارند، صدایشان را می‌دزدند و تحریرهای بجایی ندارند. با آقای نوربخش و بقیه‌ی اساتید که صحبت می‌کردیم فکر کردیم بد نیست مثل خیلی از جشنواره‌های دیگر مثل موقام آذربایجان، معلمان آواز این شرکت‌کننده‌ها هم حضور داشته باشند تا آنها هم در جریان اشکالات شاگرد قرار بگیرند و از اساتید این فن راهنمایی بگیرند.

شفیعی در پایان در جواب این سؤال که آیا حاضر است در صورتی که مسترکلاسی برای نفرات برگزیده برگزار شود رایگان به آنها آموزش دهد گفت: حتماً اگر ماهی یکبار برای این بچه‌ها مستر کلاس برگزار شود حاضرم شرکت کنم و آموزش بدهم و اشکالاتشان را مرتفع کنم. یکی از هنرجوها که با من صحبت می‌کرد می‌گفت ما در دزفول کسی را نداریم که البته اینها به نظر من بهانه است، چون من شاگردانی دارم که دو هفته یکبار از شهرستان‌هایی چون مشهد و همان دزفول می‌آیند. بنابراین می‌توانند با برنامه‌ریزی برای آموزش و پیشرفتشان وقت بگذارند.

نوازنده‌های تهرانی بهتر بودند

محمد فیروزی، آهنگساز، نوازنده‌ی سه‌تار و عود، و عضو هیئت داوران بخش عود درباره‌ی کیفیت اجراها گفت: امسال نسبت به پارسال تعداد کمتری شرکت کرده بودند و سطح اجراها هم تقریباً علاوه بر همان چند نفری که پارسال شرکت کرده بودند و امسال هم خوب ظاهر شدند، خوب بود.  انتظار داشتم نفرات بیشتری شرکت کنند، مرحله‌ی اول هم تعداد کمی شرکت کرده بودند. سطح اجرا در رده‌ی سنی ج در حدّ رده‌ی الف و ب نبود. اکول نوازنده‌ها غیر از چند نفرشان در مجموع خوب بود و نوازنده‌های تهرانی بهتر بودند.

فیروزی ادامه داد: بچه‌هایی که چه امسال و چه پارسال در رشته‌ی عود شرکت کرده بودند اکثراً از شاگردان من بودند. من حاضرم اگر قرار شد مسترکلاسی برای نفرات برگزیده برگزار شود رایگان برای آموزش حضور داشته باشم و خوشحال هم می‌شوم.  برگزاری چنین جشنواره‌ای در ایجاد انگیزه و استعدادیابی برای جوان‌ها نقش بسیار مؤثری دارد و به نظرم این بچه‌ها هر چه بیشتر موسیقی گوش کنند و فعال‌تر باشند نتیجه‌ی بهتری از کارشان می‌گیرند.

انتشار آلبوم ایجاد انگیزش می‌کند

در ادامه‌ی اجراهای ساز عود سعید نایب‌محمدی دیگر داور بخش عود، در خصوص سطح نوازندگی شرکت‌کنندگان تهران با شهرستانها گفت: جواب کلی نمی‌توان به این سؤال داد، چرا که هنرجویانی هستند که از شهرستان برای فراگیری به تهران می‌آیند. درست است که مسیر رفت‌وآمد مشکلات خاص خودش را دارد اما نمی‌توان گفت که تفاوت محسوسی بین‌شان وجود داشت.

این نوازنده با اشاره به تأثیر جشنواره‌ی موسیقی جوان در ایجاد انگیزه برای جوانان بیان داشت: قطعاً این جشنواره نقش تأثیرگذاری دارد، چرا که به هنرجوها انگیزه می‌دهد و فرصتی برای آنها فراهم می‌کند تا خود را به معرض نمایش بگذارند. هنرمند همیشه دنبال فرصتی است تا بتواند کارش را ارائه دهد. در حال حاضر در مرحله‌ای هستند که می‌خواهند توانایی‌شان را محک بزنند. جشنواره‌ی جوان شرایطی برایشان فراهم می‌کند تا همچون حال و هوای کنسرت روی صحنه ظاهر شده و درگیر اجرا شوند. قطعاً کسانی که در این جشنواره مقام می‌آورند تشویق می‌شوند تا با انگیزه‌ی بیشتری مسیر هنری‌شان را ادامه دهند.

نایب‌محمدی در خاتمه خاطر نشان کرد: من معتقدم تا آنجا که در توان برگزارکنندگان است نفرات برگزیده‌ی جشنواره را حمایت کنند. مثلاً از هر کدام از آنها در قالب یک آلبوم صوتی یک قطعه منتشر شود که قطعاً انتشار چنین آلبومی در ایجاد انگیزه در بین آنها نقش مؤثری خواهد داشت.

هفتمین روز از جشنواره‌ی دهم موسیقی جوان امروز 14 شهریوماه در بخش تنبک و موسیقی محلی مازندران برگزار می‌شود.

تکنیک خواندن و بیان شعر مشکل اصلی آوزاخوانان جوان/ نوازنده‌های تهرانی بهتر بودند
تکنیک خواندن و بیان شعر مشکل اصلی آوزاخوانان جوان/ نوازنده‌های تهرانی بهتر بودند
تکنیک خواندن و بیان شعر مشکل اصلی آوزاخوانان جوان/ نوازنده‌های تهرانی بهتر بودند
تکنیک خواندن و بیان شعر مشکل اصلی آوزاخوانان جوان/ نوازنده‌های تهرانی بهتر بودند
از: خبرگزاری فارس
تکنیک خواندن و بیان شعر مشکل اصلی آوزاخوانان جوان/ نوازنده‌های تهرانی بهتر بودند