نگاهی به سوابق بعیدی‌نژاد سفیر جدید ایران در لندن

دوشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۵
نگاهی به سوابق بعیدی‌نژاد سفیر جدید ایران در لندن

حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت خارجه و عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای امروز (دوشنبه) رونوشت استوارنامه خود را به عنوان سفیر جدید ایران در انگلیس تسلیم وزیر خارجه این کشور کرد.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت خارجه و عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای و رئیس هیأت کارشناسی ایران در مذاکره با 1+5 امروز (دوشنبه) با حضور در محل وزارت خارجه انگلیس رونوشت استوارنامه خود را به عنوان سفیر جدید ایران در انگلیس تسلیم وزیر خارجه این کشور کرد.

بعیدی‌نژاد اولین سفیر ایران در انگلیس پس از پنج سال قطع و کاهش روابط بین تهران و لندن است.

از سوی دیگر نیکلاس هاپتون نیز که پیش از کاردار انگلستان در تهران بود به عنوان سفیر جدید این کشور در تهران رونوشت استوارنامه خود را تقدیم ظریف وزیر خارجه کشورمان کرد.

یک منبع آگاه در وزارت خارجه کشورمان در این باره گفت: بیش از یک سال است که سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران و بریتانیا فعال بوده و تمام امور جاری توسط کاردارهای دو کشور هدایت می‌شده است. اکنون در پی محقق شدن شرایط برای ارتقای روابط دو کشور تصمیم گرفتند که سفرای خود در تهران و لندن را  مستقر کنند.

وی در عین حال تاکید کرد که ارتقای روابط به معنای حل و فصل مسائل فیمابین نبوده و جمهوری اسلامی ایران کماکان دیدگاه‌های خود را به‌صورت دوجانبه و غیر آن به صراحت اعلام خواهد کرد.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه امروز در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره ارتقای مناسبات تهران و لندن با بیان اینکه روابطمان با انگلیس هر از گاهی با فراز و نشیب‌های زیادی مواجه بوده، گفت: در سالیان قبل روابط ما قطع و مجدداً تلاش شد روابط برقرار و سفارتخانه‌های دو کشور در پایتخت‌های ایران و انگلیس باز و بخش‌های کنسولی فعال شد و ما به سطح کاردار در مناسباتمان رسیدیم.

قاسمی اضافه کرد: یکی از مسائلی که در دستور کار ماست ارتقای روابط است که خواست دو طرف می‌باشد و امیدواریم این پروسه روند خود را به خوبی طی کند و بتوانیم در سطح سفیر روابط‌مان را مجددا داشته باشیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با یادآوری این نکته که داشتن روابط در سطح سفیر به معنای این نیست که همه مشکلات و اختلافات حل و فصل شده و دیدگاه‌های دو کشور یکسان است، خاطرنشان کرد: هیچ دو کشوری در جهان نیستند که همه دیدگاه‌هایشان به مسائل یکسان باشد.

این دیپلمات کشورمان ادامه داد: قطعا این گونه نیست که با انگلیس به دیدگاه مشترک در باره همه مسائل برسیم ولی بهر حال این پروسه در حال تکمیل است و امیدوارم در زمان خود و به موقع خبر آن داده شود.

*نیم نگاهی به سوابق بعیدی‌نژاد

حمید بعیدی‌نژاد 1٩مهر ماه 1341 در تهران دیده به جهان گشود. بعیدی‌نژاد در سال 1368 از دانشکده روابط بین‌الملل وزارت خارجه فارغ التحصیل و در همان سال هم جذب این وزارتخانه شد.

بعیدی‌نژاد حرفه خود را به عنوان کارشناس خلع سلاح در وزارت امور خارجه آغاز و در برنامه خلع سلاح سازمان ملل متحد در سال 1990 شرکت کرد. او پس از آن برای اولین بار به عنوان نماینده ایران در کمیته خلع سلاح مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 1991 شرکت کرد. پس از آن وی به طور جدی در مذاکرات کنوانسیون ممنوعیت سلاح‌های شیمیایی در کنفرانس خلع سلاح در ژنو شرکت و همچنین در مذاکرات اجرای آن کنوانسیون در سازمان تازه تاسیس شناخته شده در لاهه، شرکت کرد.

بعیدی‌نژاد به عنوان دبیر اول نمایندگی ایران از سال 1992 تا سال 1996 در نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد در ژنو و معاون نماینده ایران درکنفرانس خلع سلاح (CD) منصوب شد و طی این سال‌ها در مذاکرات کنفرانس خلع سلاح پیرامون مذاکره معاهده منع آزمایش هسته‌ای شرکت می‌کرد. وی حرفه خود را در تهران به عنوان رئیس اداره امور خلع سلاح وزارت امور خارجه ادامه داد و از سال 1999 تا سال 2002 به عنوان رایزن خلع سلاح در هیئت نمایندگی ایران در مقر سازمان ملل در نیویورک منصوب و فعالیت کرد. پس از بازگشت به تهران او به عنوان رئیس اداره امور سیاسی چند جانبه و پس از آن مدیر کل امور سیاسی بین المللی که عمدتا شامل مسائل خلع سلاح است، مشغول به کار شد. وی از سال 2008 تا سال 2011، به عنوان سفیر و معاون نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در ژنو خدمت کرده است.

زمینه تخصصی او خلع سلاح و امنیت بین‌المللی است و از سال 1992 تاکنون در بسیاری از مذاکرات و کنفرانس خلع سلاح شامل اجلاس‌ها و نشست‌های کشورهای عضو معاهده منع گسترش سلاح های هسته‌ای (ان‌پی‌تی) شرکت کرده است. او در جلسات متعدد خلع سلاح و امنیت بین المللی به عنوان نماینده ایران حضور داشته و ریاست برخی از این جلسات و و نشست های بین‌المللی را بر عهده داشته است. بعیدی‌نژاد در اوت 2013 به عنوان مدیر کل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت خارجه منصوب شد و به عنوان یکی از اعضای تیم جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و رئیس هیات کارشناسی مذاکرات برنامه اقدام مشترک ژنو و همچنین مذاکرات برنامه جامع اقدام مشترک وین (برجام) فعالیت کرده است. بعیدی‌نژاد علاوه بر این موارد کتب و مقالات متعددی هم در زمینه خلع سلاح و دیپلماسی چندجانبه و همچنین مسائل سازمان های بین‌المللی و سازمان ملل به رشته تحریر در آورده است.

* از قطع روابط تا انتصاب سفیر

پس از تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلستان در تهران در هشتم آذر ماه 1390 و ورود دانشجویان معترض به این سفارتخانه و باغ قلهک، روابط تهران و لندن به سردی گرایید و یک روز بعد یعنی نهم آذر ماه 1390 ویلیام هیگ در پارلمان اعلام کرد که دستور تعطیلی فوری سفارت ایران در انگلیس صادر و به کارمندان این سفارتخانه 48 ساعت فرصت داده شده که خاک انگلیس را ترک کنند.

حدود یک سال بعد علی‌اکبر صالحی و ویلیام هیگ وزرای خارجه ایران و انگلیس در تاریخ 25 خرداد 1391 در حاشیه نشست همسایگان دور و نزدیک افغانستان در کابل دیدار و درباره تعیین حافظ منافع توافق کردند و در نهایت وزارت خارجه ایران با صدور بیانیه‌ای در 25 تیر ماه 1391 اعلام کرد که عمان به عنوان حافظ منافع ایران در انگلیس و سوئد به عنوان حافظ منافع انگلیس در ایران تعیین شدند.

پس از آنکه محمدجواد ظریف و ویلیام هیگ وزرای خارجه ایران و انگلیس در مهر ماه 1392 در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک دیدار و گفت‌وگو کردند و یک ماه بعد (20 آبان ماه 1392) مرضیه افخم از انتصاب محمدحسن حبیب‌الله زاده به عنوان کاردار غیرمقیم ایران در لندن خبر داد و جی شارما نیز به عنوان کاردار غیرمقیم و ترددی انگلستان در تهران انتخاب شد و دی ماه سال گذشته نیز نیکلاس هاپتون به عنوان کاردار جدید این کشور در تهران منصوب شد.

همچنین فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس یکم شهریور 1394 به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات کشورمان از جمله محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود و بازگشایی سفارتخانه انگلستان در تهران به کشورمان سفر کرد.

این اولین سفر وزیر خارجه انگلستان به ایران بعد از 12 سال بود و همزمان با این سفر سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن نیز بازگشایی شد.

نگاهی به سوابق بعیدی‌نژاد سفیر جدید ایران در لندن