گلایه از بی‌توجهی به آتش‌نشانی در جلسات ستاد بحران/ جدی نگرفتن خطرات بیلبوردهای تبلیغاتی و درختان فرسوده

چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
گلایه از بی‌توجهی به آتش‌نشانی در جلسات ستاد بحران/ جدی نگرفتن خطرات بیلبوردهای تبلیغاتی و درختان فرسوده

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرستان قائم‌شهر گفت: متأسفانه مسؤولان شهرستان، سازمان آتش‌نشانی را به‌عنوان واحدی در دل شهرداری می‌پندارد و نظر کارشناسی از ما نمی‌خواهند و این جای گلایه دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان قائم‌شهر، قهر طبیعت، واژه‌ای است که از دیرباز شنید‌ه‌ایم و حالا که کمی مدرن‌تر شده‌ایم از واژه بلایای طبیعی استفاده می‌کنیم.

بلایایی که خود نشانه‌ای از عظمت باری‌تعالی است و در هر دیار و سرزمینی وجود داشته، دارد و خواهد داشت.

امروزه، مراکزی برای مواجهه با این بلایای غیرقابل پیش‌بینی در مدیریت شهری پیش‌بینی شده که همان اداره‌کل مدیریت بحران است.

*آتش‌نشانی، بازوی توانای مدیریت بحران

اداره‌ای که شاید در شرایط عادی ضرورت آن خیلی محسوس نباشد اما اگر خدای ناکرده این بلایای طبیعی و غیرطبیعی اتفاق افتد، وجود چنین ستادی رخ می‌نماید و ضرورت وجودیش اثبات می‌شود.

و شاید در آن شرایط بحرانی به دلیل آموزش‌ها و تعلیمات و تجربیاتی که این مجموعه آموخته، تنها محملی باشد که شهر و مدیریت آن را به سرمنزل مقصود برساند.

بی‌شک یکی از بازوهای توانای این اداره، در شرایط بحرانی سازمان آتش‌نشانی است.

*پاس‌داشت هویت آتش‌نشان

سازمانی که افراد آن برای چنین موقعی آموزش دیده و تجربیات متفاوت کسب کردند و تعامل آنها در نظام مدیریت شهری امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است.

آتش‌نشان به‌عنوان نخستین فردی که در هر جامعه شهری در محل حضور می‌یابد، باید هویتش از سوی مسؤولان پاس داشته شده و نه به‌عنوان نیروی خدماتی که به‌عنوان عنصری فعال در صحنه شناسایی و حمایت شود.

اما در اتفاق تلخ چند روز گذشته شهرستان قائم‌شهر، این عنصر فعال در هیچ‌کدام از جلسات ستاد بحران حضور نداشت و مدیرعامل این سازمان دعوت نکردن را دلیل غیبت خود در این جلسات بیان کرد.

*به‌عنوان عضو اصلی در سیاست‌گذاری‌ها هیچ نقشی نداریم

محمدعلی شیرسوار، رئیس سازمان آتش‌نشانی قائم‌شهر در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان قائم‌شهر با گلایه از این موضوع اظهار کرد: به‌عنوان عضو اصلی در سیاست‌گذاری‌ها هیچ نقشی نداریم و نمی‌توانیم حرف‌هایمان را مستقیم به گوش مدیریت بحران برسانیم.

وی افزود: مسؤولان ارشد شهرستان، سازمان آتش‌نشانی را به‌عنوان واحدی در دل شهرداری می‌پندارد و هیچ نظر کارشناسی شده‌ای از ما نمی‌خواهد و این جای گلایه دارد.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرستان قائم‌شهر به صبح روز حادثه اشاره کرد و گفت: آتش‌نشانان از ساعت 5.5 صبح در سطح شهر پراکنده شدند و جزو نخستین ارگان‌هایی بودند که به امدادرسانی و بازگشایی راه‌های مواصلاتی مشغول شدند.

*قطع درخت 200 ساله

شیرسوار با بیان اینکه بسیاری از نیروهای ما هم از گزند طوفان در امان نبودند و جمع کردنشان کمی سخت بود، اظهار کرد: 40 نفر پرسنل تا ساعت 8 صبح روز جمعه 50 درصد معابر اصلی را بازگشایی کردند و از ساعت 8.30 دقیقه به بعد پاک‌سازی و ایمن‌سازی باقیمانده را آغاز کردیم.

وی ادامه داد: قطع درختان حادثه‌زا، قطع سیم تیرهای چراغ برق به دلیل فرسایش و شکستگی، قطع کردن عمده سیم‌های برق که اجازه عملیات را نمی‌داد، آبرسانی، سوخت‌رسانی و نیروی انسانی به دیگر ارگان‌های امدادی از دیگر فعالیت‌های سازمان آتش‌نشانی در روز حادثه بود.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرستان قائم‌شهر با ناراحتی از قطع درخت 200 ساله شهر که به «آقادار» معروف بود خبر داد و گفت: این درخت کهنسال، بر اثر طوفان بر روی منزل مسکونی سقوط کرد و چاره‌ای جز قطع کردن آن نداشتیم.

*خاک خوردن بنرها بر بلندای قاب فلزی داربست‌ها

از قضا، چیزی که این روزها در کوچه و خیابان‌های اصلی قائم‌شهر، هنرنمایی می‌کند و یا بهتر بگویم توی ذوق می‌زند، وجود بنرها و پوسترهای مربوط به برنامه‌ها و مناسبت‌هایی است که گاهاً، یکی دو ماهی از برگزاری و اتمام آن می‌گذرد اما همچنان با قامتی افراشته بر بلندای قاب فلزی داربست‌ها، خاک می‌خورد و نظاره‌گر در انتظار می‌نشیند تا شاید... روزی...

شیرسوار با اشاره به اینکه بارها و بارها به نهادهای مربوطه رونوشت زدیم و آنها را نسبت به نصب داربست‌های فلزی و تبلیغاتی که ضمن مخدوش ساختن زیبایی شهر، پیامدهای خطرناکی از جمله احتمال سقوط، خطر برق‌گرفتگی و برخورد خودروهای عبوری و مردم را به دنبال دارد آگاه کردیم ولی پیگیری نشد و در حادثه طوفان حادثه‌ساز شد.

*تقدیر ویژه از واحد فضای سبز شهرداری و نیروهای بسیج

وی از واحد فضای سبز شهرداری تشکر کرد و گفت: کارکنان فضای سبز، دوشادوش ما در بازگشایی معابر اصلی کمک کردند.

شیرسوار به حضور صادقانه و پرتلاش نیروهای بسیجی و سپاه اشاره کرد و افزود: حضور این عزیزان بدون هیچ‌ چشم‌داشت بسیار قابل تأمل بود و بدون دخالت در کار پابه‌پای ما در صحنه حضور داشتند و همچنان این خدمات‌رسانی را ادامه می‌دهند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرستان قائم‌شهر تصریح کرد: وظیفه اصلی سازمان آتش‌نشانی، اطفای حریق و جلوگیری از انتشار گازهای سمی است اما در هنگام بروز حادثه، نخستین شماره‌ای که با آن تماس گرفته می‌شود تلفن 125 است و مردم از ما تقاضای کمک داشتند و این در حالی بود که خودروهای پارک شده در پارکینگ سازمان، ماشین اطفایی است و با ماشین امدادی فرق می‌کند.

وی با اشاره به اینکه خدمات این سازمان به مردم حادثه‌دیده همچنان ادامه دارد، گفت: از روز شنبه، سرتراشی درختان، ایمن‌سازی سقف خانه‌ها، مشاوره و اعمال کارهای حوزه امدادی در دستور کار قرار گرفت.

گلایه از بی‌توجهی به آتش‌نشانی در جلسات ستاد بحران/ جدی نگرفتن خطرات بیلبوردهای تبلیغاتی و درختان فرسوده
گلایه از بی‌توجهی به آتش‌نشانی در جلسات ستاد بحران/ جدی نگرفتن خطرات بیلبوردهای تبلیغاتی و درختان فرسوده
jkkjkjkjkj