رفع رکود در کشور نیازمند تمهیدات ویژه دولت است/رفع موانع تولید مهم‌ترین برنامه دولت

یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۵
رفع رکود در کشور نیازمند تمهیدات ویژه دولت است/رفع موانع تولید مهم‌ترین برنامه دولت

معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت:‌ ما از سال 90 به مشکل رکود در کشور گرفتار شدیم و هنوز نتوانسته‌ایم رکود را در کشور پایان دهیم،‌ دولت توانست که بر تورم فائق بیاید، اما بحث رکود مستلزم نگاه ویژه‌ای است و دولت تمهیدات ویژه‌ای را در این خصوص اندیشیده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از قم،‌ محمد شرفشاهی ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیر کل جدید و سابق امور اقتصادی و دارایی استان قم، با اشاره به موفقیت‌های دولت اظهار کرد:‌ امسال سال خاص و متفاوتی بود و دولت توانست که در دو منظر توفیقاتی را کسب کند.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت امور اقتصاد و دارایی ادامه داد:‌ دولت با وجود فشارهایی که به آن وارد شد، توانست که در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی موفقیت‌هایی را در سال‌های گذشته کسب کند.

وی افزود:‌ طی سال‌های اخیر تحریم‌هایی از سوی خارج به کشورمان تحمیل شد، همچنین ظرفیت‌های داخلی هم در داخل کشورمان به دلیل سیاست‌های غلط دولت قبل دچار مشکل شد، اما با این وجود دولت توانست زمینه‌ها را مساعد کند.

شرفشاهی با اشاره به سیاست خارجی دولت اظهار کرد: دولت خوشبختانه در عرصه سیاست خارجی شرایط رشد اقتصادی مناسب را فراهم کرد، ما در سی و چند سال گذشته تنگناهای ناشی از تحریم را داشتیم، اما تحریم‌ها طی سال‌های اخیر مشکلاتی را برای کار دولت و معیشت مردم به وجود آورد.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد ادامه داد:‌ دولت توانست از موانع عبور کند و شرایط مناسبی را برای رشد اقتصادی را فراهم کند، دولت توانست نرخ تورم را که بیش از 40 درصد بود، تک رقمی کند، اقدام دولت در کنترل تورم از نوسان قیمت‌ها که می‌توانست بر زندگی تأثیر بگذارد، جلوگیری کرد.

وی افزود: امسال سال آخر خدمت دولت یازدهم است و برای اینکه بخواهیم شرایط بهتری را در عرصه اقتصادی شاهد باشیم که موجب رونق شود، تلاش  جدی دستگاه‌های کشور را لازم داریم و دولت برنامه‌ریزی‌های لازم را در این خصوص انجام داده است.

شرفشاهی با اشاره به سند راهبردی وزارت اقتصاد اظهار کرد: ما در این وزارتخانه سند راهبردی را نوشتیم که این سند راهبردی متناسب با یک تفکر از پیش طراحی شده است، برنامه‌های اجرایی هم متناسب با این سند راهبردی تدارک دیده شده است.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد ادامه داد:‌ افزایش توان ثروت آفرینی، کاهش اتکا به درآمدهای نفتی، افزایش شفافیت،‌ سلامت و انضباط مالی از ارکان سند راهبردی وزارت اقتصاد است، ما براساس این سند به دنبال ارتقای رتبه کشور در بحث تسهیل کسب و کار هستیم.

وی افزود:‌ بحث رفع موانع تولید از مهم‌ترین برنامه‌های دولت است و ما به دنبال این هستیم که با یک سری برنامه‌های کوتاه و میان مدت این هدف را محقق کنیم و زیرمجموعه‌های وزارت اقتصاد هم باید برای تحقق این هدف تلاش کنند.

شرفشاهی با اشاره به رکود در کشور اظهار کرد:‌ ما از سال 90 به مشکل رکود در کشور گرفتار شدیم و هنوز نتوانستیم که رکود را در کشور پایان دهیم،‌ دولت توانست که بر تورم فائق بیاید، اما بحث رکود مستلزم نگاه ویژه‌ای است و دولت تمهیدات ویژه‌ای را در این خصوص در نظر گرفته است.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد ادامه داد: جایگاه ایران در اقتصاد و نگاه مدیران اقتصادی زمینه را برای مذاکرات سیاسی فراهم کرد،‌ مسؤولان بانک جهانی در دیدار با وزیر اقتصاد گفته بودند که توفیقات اقتصاد ایران طی سال‌های اخیر چیزی شبیه معجزه بود.

وی افزود:‌ وقتی رکود و تورم توامان در جامعه ایجاد شود، شرایط خاصی برای مدیران ایجاد می‌شود،‌ اما دولت توانست از این شرایط عبور کند، از جمله برنامه‌های عملیاتی وزارت اقتصاد طراحی و استقرار خزانه‌داری الکترونیکی است، همچنین ما به دنبال پیاده‌سازی طرح جامع مالیاتی در کشور هستیم.

شرفشاهی با اشاره به هماهنگی مدیران استان قم اظهار کرد: یکی از برنامه‌های استاندار قم هماهنگ کردن مدیران در سطح استان است،‌ اگر این هماهنگی به وجود بیاید، در انجام فعالیت‌ها مشکلی نخواهیم داشت.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد خاطرنشان کرد:‌ در زیرمجموعه‌های این وزارتخانه هم باید هماهنگی بین مدیران وجود داشته باشد تا شرایط برای احیای اقتصاد مقاومتی و سند راهبردی وزارت اقتصاد فراهم شود.

رفع رکود در کشور نیازمند تمهیدات ویژه دولت است/رفع موانع تولید مهم‌ترین برنامه دولت