فضلی: پیش‌بینی حضور ۹۰۰ هزار پیش دبستانی در کشور/ رایگان شدن مراکز پیش دبستانی در ۵۳ دهستان

سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۵
فضلی: پیش‌بینی حضور ۹۰۰ هزار پیش دبستانی در کشور/ رایگان شدن مراکز پیش دبستانی در ۵۳ دهستان

مدیرکل دفتر پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه مراکز پیش دبستانی در ۹ استان و ۵۳ دهستان، رایگان خواهد بود، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم در سال تحصیلی جدید ۹۰۰ هزار نوآموز پیش دبستانی داشته باشیم.

رخساره فضلی مدیرکل دفتر پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس اظهار داشت: تفاوت دوره پیش دبستانی امسال با سال‌های قبل این است که پیش دبستانی دولتی در مناطق محروم 100 درصد رایگان است.

وی با بیان اینکه 9 استان کشور دارای ضریب محرومیت بالا یا 9 هستند، خاطرنشان کرد: بر اساس شاخص‌های مرکب این ضریب محرومیت‌ها شناسایی شده است و به این مناطق نیروی رسمی برای پیش‌دبستانی دولتی اختصاص می‌یابد.

فضلی افزود: این نیروها معلمان شاغل در پست مربی پیش دبستانی خواهند بود که برای نخستین بار این موضوع اتفاق افتاده است؛ علاوه بر این برای مابقی مناطق و جاهایی که برخوردار هستند و امکان حضور غیردولتی وجود دارد، میزان را به حداکثر می‌رسانیم.

وی با اشاره به استان‌هایی که ضریب 6 تا 8 این میزان محرومیت در پیش دبستانی هستند، گفت: جاهایی داریم که حد وسط این دو است، یعنی نه آنقدر وضعیت مردم مناسب است که بتوانند در غیردولتی حضور یابند و نه اینکه در تمام آنجا پیش دبستانی دولتی وجود داشت.

مدیرکل دفتر پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه امسال در 9 استان کشور دوره پیش دبستانی دولتی 100 درصد رایگان است، عنوان کرد: تمام تجهیزات، نیروی انسانی و فضا در خدمت مناطق ضریب 9 و به صورت رایگان خواهد بود، در این 9 استان، 53 دهستان وجود دارد که پیش دبستانی در آنجاها نیز رایگان خواهد بود.

وی افزود: در مراکز استان‌ها پیش دبستانی‌ها، غیردولتی و هر چقدر به حاشیه شهرها، روستاها، دو زبانه، عشایر و مرزی برویم پیش دبستانی دولتی می‌شود؛ اما چون دولت نمی‌تواند همه را با هم و یکجا پوشش دهد، آرام آرام به سوی دولتی شدن پیش می‌رود.

فضلی با اشاره به تعداد نوآموزانی که وارد مراکز پیش دبستانی‌ می‌شوند، تصریح کرد: پیش بینی می‌کنیم 900 هزار پیش دبستانی برای سال تحصیلی 96-95 خواهیم داشت که 150 هزار نفر آنها دولتی و مابقی هم به صورت غیردولتی است.

وی با اشاره به سن ورود نوآموزان به دوره پیش دبستانی گفت: بر اساس مصوبه سال 1382 شورای عالی آموزش و پرورش سن پیش دبستانی‌ها را از 4 تا 6 سال یعنی 2 سال قبل از ورود به دبستان اعلام کرده است، اما همان قانون تأکید دارد در صورتی که آموزش و پرورش نمی‌تواند برای 2 سال پیش دبستان ورود کند، می‌تواند یکسال قبل از دبستان را به موضوع پیش دبستان اختصاص دهد.

مدیرکل دفتر پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش گفت: تأکیدمان برای حضور در پیش دبستان، یکسال قبل از دبستان است، اما در مناطق محروم و دو زبانه مردم را ترغیب می‌کنیم که بچه‌ها را زودتر شناسایی و به پیش دبستانی معرفی کنند.

وی اضافه کرد: پیش بینی می‌کنیم حدود 120 مربی پیش دبستانی در مناطق با ضریب محرومیت بالا به صورت دولتی امسال حضور خواهند داشت.

فضلی با اشاره به اینکه تحت پوشش پیش دبستانی در کشور 57 درصد است، اظهار کرد: این میزان تحت پوشش به معنای این است که 43 درصد افرادی که باید در پیش دبستانی باشند، نیستند؛ اما دغدغه ما نبود این 43 درصد در مراکز پیش دبستانی و موضوع حفظ کیفیت 57 درصدی پیش دبستانی‌هاست.

فضلی: پیش‌بینی حضور ۹۰۰ هزار پیش دبستانی در کشور/ رایگان شدن مراکز پیش دبستانی در ۵۳ دهستان