اخلاق در شبکه‌های اجتماعی رعایت نمی‌شود/ضعف عمده شبکه‌های اجتماعی سرعت انتشار و بازانتشار است

سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۵
اخلاق در شبکه‌های اجتماعی رعایت نمی‌شود/ضعف عمده شبکه‌های اجتماعی سرعت انتشار و بازانتشار است

رئیس پژوهشکده فرهنگ و ارتباطات با بیان اینکه قبلا در رسانه‌ها افراد پایبند اخلاق حرفه‌ای بودند و سطحی از اخلاق حرفه‌ای رعایت می‌شد اما در شبکه‌های اجتماعی اخلاق رعایت نمی‌شود گفت: ضعف عمده شبکه‌‌های اجتماعی سرعت انتشار و بازانتشار است.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری فارس، حسن خجسته؛ رئیس پژوهشکده فرهنگ و ارتباطات و عضو هیأت علمی دانشگاه در برنامه «گفت‌وگوی فرهنگی» گفت: قبلا در رسانه‌ها افراد پایبند اخلاق حرفه‌ای بودند و سطحی از اخلاق حرفه‌ای رعایت می‌شد اما در شبکه‌های اجتماعی اخلاق رعایت نمی‌شود و اصل در شبکه های اجتماعی سرعت انتشار و باز انتشار است که از ضعف‌های عمده شبکه‌های مجازی همین موضوع است.

خجسته افزود: بر اساس مشاهداتی که داشته‌ام هر چه سن در استفاده از شبکه‌های اجتماعی پایین‌تر باشد، مهارت فنی افراد بیشتر است اما سواد کاربری و رسانه‌ای افراد در همه سنین معمولا پایین است.

وی اظهار داشت: می‌توانیم محتوای رسانه‌ها را به 3 بخش تقسیم کنیم که یک بخش امور جاری، یک بخش حوادث و وقایع و بخش دیگر امور برنامه‌ریزی شده است. امور جاری نیز چند بخش دارد که اگر در بخش تفنن باقی بمانیم نابود می‌شویم و متأسفانه در حال حاضر استفاده از امور تفننی در شبکه‌های اجتماعی زیاد است.

در این برنامه محمدصادق افراسیابی؛ دبیر کل همایش ملی سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی با بیان آماری در خصوص بررسی نظر مردم درباره شبکه‌های اجتماعی گفت: بر اساس آخرین نظر سنجی انجام شده توسط مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران، میزان عضویت شهروندان در شبکه‌های اجتماعی 52 درصد است ضمن اینکه قدرت شبکه‌های اجتماعی روز به روز در زندگی روزمره افزایش دارد.

وی افزود: در چنین شرایطی افزایش سواد رسانه‌ای مردم، مسئولین و تولید کنندگان محتوای دیجیتال تنها راهکار منطقی برای استفاده از فرصت‌های فضای مجازی و مصونیت از تهدیدهای این فضا است و به همین دلیل همایش ملی سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی طراحی شد تا سواد رسانه‌ای را به عنوان یک مسئولیت اجتماعی عمومی معرفی کنیم.

در ادامه محمد آقاسی؛ رئیس مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران گفت: ضریب نفوذ شبکه‌های اجتماعی روز به روز در ایران بیشتر می‌شود و حتی بر اساس پژوهش‌هایی که انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که در حال حاضر 40 درصد روستائیان از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

رئیس مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران افزود: بیشترین شبکه اجتماعی که مردم استفاده می‌کنند، تلگرام است و در شهرستان ها هم تلگرام رشد جدی داشته است و نکته مهم آن است که 66 درصد استفاده مردم و حتی نزدیک به همین درصد در میان دانشجویان ایرانی استفاده‌ای که از تلگرام دارند مربوط به محتوای طنز است و استفاده‌های خبری، علمی و مطالب خانوادگی با فاصله‌ای قابل توجه در رتبه‌های بعدی است.

در پایان افراسیابی با اشاره به اهمیت ضرورت مستندسازی تجارب فعالان رسانه‌ای و انجام پژوهش در حوزه فضای مجازی و سواد رسانه‌ای خاطر نشان کرد: امروز سه شنبه 23 شهریورماه 1395 آخرین زمان ارائه چکیده گزارش‌های تجربی کاربردی و مقالات علمی از طریق نشانی اینترنتی http://www.saramad.ir/fa/news/62559 است و این زمان دیگر به هیچ وجه تمدید نخواهد شد.

اخلاق در شبکه‌های اجتماعی رعایت نمی‌شود/ضعف عمده شبکه‌های اجتماعی سرعت انتشار و بازانتشار است