4 کشاورز متخلف آستارایی تحویل مراجع قضایی شدند

چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۵
4 کشاورز متخلف آستارایی تحویل مراجع قضایی شدند

رئیس اداره حفاظت محیط زیست آستارا گفت: چهار کشاورز متخلف آستارایی که اقدام به سوزاندن کاه و کلش پس از برداشت برنج و آلودگی محیط زیست کرده بودند به مراجع قضایی معرفی شدند.

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، محمدرضا روشنی ظهر امروز در نشست کارگروه پسماند این شهرستان در سالن اجتماعات فرمانداری آستارا اظهار کرد: آتش زدن کاه و کلش در زمین‌های کشاورزی توسط شالیکاران جرم محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه برخورد قانونی و سخت با آلوده‌کنندگان محیط زیست در دستور کار اداره حفاظت از محیط زیست آستارا قرار دارد افزود: کشاورزان بخش مرکزی و لوندویل با حضور در کلاس‌ها و جلسات توجیهی با عواقب آتش زدن کاه و کلش و اثرات منفی آن در حاصلخیز شدن خاک آشنا شدند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست آستارا گفت: در سال جاری با توجه به شرایط مساعد جوی با فرهنگ‌سازی‌های صورت گرفته در زمینه مدیریت پسماندهای کشاورزی، وقوع جرم و آلودگی محیط زیست در این شهرستان به صورت چشمگیری کاهش داشته است.

وی تصریح کرد: از مجموع 15 روستای حوزه استحفاظی و بخش لوندویل که در امر کشت برنج فعالیت دارند، چهار کشاورز اقدام به آتش زدن کاه و کلش کردند که این افراد متخلف پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی و قانونی معرفی شدند.

روشنی در ادامه به بحث تفکیک زباله از مبدأ اشاره کرد و یادآور شد: در ماه‌های آینده فاز دوم شهرک عباس‌آباد و بخشی از محدوده شهری خیابان‌های کشاورز و شالیزار، کوی نجاتی و کوی نهانی زیر پوشش خدمات تفکیک زباله از مبدأ قرار می‌گیرد.

وی بر اهمیت موضوع تفکیک زباله از مبدأ و تسریع در اجرای آن تأکید کرد و یادآور شد: با توجه به گزارش‌های مردمی از مناطق زیر پوشش طرح تفکیک زباله از مبدأ، از شرکت‌های خصوصی فعال در این بخش انتظار می‌رود بیشترین انرژی خود را برای مرکز شهر و منطقه‌‌هایی که فعالیت داشته‌اند صرف کنند.

این مسؤول به استقرار غیراصولی جایگاه دفن زباله در آستارا اشاره کرد و متذکر شد: عدم مدیریت صحیح در نحوه دفن، استتار و کنترل شیرابه و تفکیک غیراصولی و غیربهداشتی زباله در محل دفن عوارض نامطلوبی از جمله آلودگی شدید آب‌های سطحی و زیرزمینی، آلودگی هوا و انتشار انواع بیماری ها را به دنبال دارد.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست آستارا بر لزوم اجرای صحیح در مدیریت جایگاه دفن و لزوم کاهش حجم زباله تأکید کرد و یادآور شد: این مهم با اجرای اصولی طرح تفکیک از مبدأ زباله‌های شهری و روستایی امکانپذیر است.

وی بر لزوم حمایت همگانی از پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو توسط ارگان‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط تأکید کرد و متذکر شد: شهرداری‌های آستارا و لوندویل برای نهادینه کردن این حرکت و جنبش اجتماعی باید با اعضای کارگروه و عوامل آن همکاری لازم را داشته باشند.

4 کشاورز متخلف آستارایی تحویل مراجع قضایی شدند